Monter fortepianów i pianin montuje zespoły i podzespoły pianin oraz fortepianów. Reguluje, naprawia, ustala wstępnie wysokość stroju, a także wykonuje prace związane z wykończeniem obudowy instrumentu.
Monter fortepianów i pianin jest zawodem rzemieślniczym o charakterze produkcyjno-usługowym. Celem pracy montera jest montaż zespołów i podzespołów pianin i fortepianów z użyciem narzędzi, urządzeń ręcznych i mechanicznych. Monter fortepianów i pianin konstruuje oraz wykonuje elementy z drewna, metalu i innych tworzyw. Dokonuje pasowania i montuje podzespoły w zespoły fortepianów i pianin. Przeprowadza regulacje, naprawę, wymianę poszczególnych detali, podzespołów oraz zespołów fortepianów i pianin. Wstępnie ustala wysokość stroju przy użyciu przyrządów pomiarowych; przeprowadza korektę mechanizmów, a także prace akustyczno-strunowe, prace konserwacyjne oraz związane z wykończeniem obudowy fortepianów i pianin.
Główne zadania:
- naprawianie fortepianów i pianin;
- wykonywanie prac konserwacyjnych i remontowych części akustycznej fortepianów i pianin;
- konserwacja zabytkowych i współczesnych fortepianów i pianin;
- wykonywanie prac regulacyjnych i korektorskich mechanizmów fortepianów i pianin;
- wytwarzanie elementów obudowy, akustyki i mechanizmów fortepianów i pianin;
- renowacja fortepianów i pianin;
- wykonywanie strun basowych;
- organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska;
- rozliczanie usług w zakresie montowania, napraw i konserwacji fortepianów i pianin.
Zawód montera fortepianów i pianin można zdobyć na drodze kształcenia rzemieślniczego. Pracodawcy zatrudniają w zawodzie montera fortepianów i pianin osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym – kierunki związane z obróbką drewna i metalu. Możliwe jest również szkolenie praktyczne (przyuczenie) na stanowisku pracy i zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy. Monter fortepianów i pianin powinien brać udział w szkoleniach organizowanych w przedsiębiorstwie, przez stowarzyszenia i inne organizacje branżowe, przez producentów maszyn i urządzeń lub w wyspecjalizowanych szkołach i ośrodkach szkoleniowych.