szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Przeprowadza diagnozę kosmetyczną klientów; wykonuje zabiegi pielęgnacyjne i upiększające całego ciała, twarzy, dłoni i stóp itp.; udziela porad kosmetycznych; prowadzi rozliczenia z klientami; dba o wygląd miejsca pracy; utrzymuje zgodny z normami sanitarno-epidemiologicznymi stan narzędzi pracy; śledzi bieżące techniki wykonywania zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych
Świadczy usługi pocztowe, finansowe i kurierskie oraz w zakresie obrotu towarowego; wykonuje zadania rozdzielczo-ekspedycyjne w usługach pocztowych i kurierskich; prowadzi promocję i sprzedaż towarów i usług świadczonych przez operatora; prowadzi dokumentację usług pocztowych i finansowych; prowadzi obrót pieniężny i świadczy usługi bankowe.
Pomaga lekarzowi weterynarii w zapobieganiu i zwalczaniu chorób zwierząt, kontroli stanu zdrowotnego i higienicznego zwierząt; wykonuje zabiegi sanitarno-weterynaryjne oraz zabiegi unasieniania zwierząt.
Prowadzi prace wiertnicze w celu wykrycia bogactw mineralnych: ropy naftowej, gazu, węgla, surowców mineralnych, wody pitnej, pozyskania danych do prac geologiczno-badawczych; wykonuje otwory dla studni, pali, słupów, kotwi, odwodnień, otwory na potrzeby górnictwa, np. szybiki, otwory odgazowujące, wentylacyjne itp., zgodnie z przepisami prawa górniczego i geologicznego, stosując do wierceń płytkich: świdry rurowe, spiralne, żerdzie wiertnicze, okrętkę, hak wyciągowy, ściski do rur, klucz łańcuchowy, a do wierceń głębokich: koronki rdzeniowe, rdzeniówki, urywaki rdzeni, łączniki oraz sprzęt pomocniczy do zapuszczania i wyciągania przewodu wiertniczego.
Projektuje, kontroluje wytwarzanie lub wytwarza rękodzielnicze wyroby dekoracyjne z tkaniny, haftu, koronki i dzianiny, zgodnie z technologią ich wykonania i za pomocą narzędzi i urządzeń stosowanych w rękodzielnictwie włókienniczym.
Planuje, nadzoruje lub prowadzi procesy wytwarzania, uszlachetniania lub konserwacji wyrobów włókienniczych; przygotowuje dokumentację techniczno-technologiczną wyrobów włókienniczych.
Wykonuje prace pokładowe i maszynowe związane z eksploatacją statku w portach i na drogach wodnych; obsługuje urządzenia i wyposażenie pokładowe lub mechanizmy statku; organizuje i nadzoruje pracę załogi statku w czasie załadunku, w czasie podróży i przy wyładunku; załatwia formalności związane z przyjęciem i zdaniem towaru; prowadzi dokumentację załogi statku, dokumentację rozliczeniową zużycia paliwa, olejów; prowadzi rozliczenie czasu pracy załogi oraz gospodarkę materiałową na statku; eksploatuje statek, maszyny i mechanizmy statku.
Ocenia jakość żywności oraz jej przechowywania; sporządza oraz ekspediuje potrawy i napoje; planuje i ocenia żywienie; organizuje produkcję gastronomiczną i żywienie; planuje i realizuje usługi gastronomiczne.
Prowadzi różne formy i techniki terapii zajęciowej w procesie leczenia oraz rehabilitacji chorych, w celu przeciwdziałania powstaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa, kompensacji ubytków funkcji oraz przystosowania do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej