aplikacja Matura google play app store
Tagi dla zawodów
administrator (8) agent (5) aktor (4) analityk (12) animator (5) aparatowy (4) architekt (5) archiwista (3) artysta (4) asystent (27) audytor (3) bazy danych (3) betoniarz (2) blacharz (6) broker (4) ceramik (2) chemik (2) dekorator (3) dentysta (11) diagnosta (17) doradca (15) dróżnik (2) drukarz (3) duchowny (5) dyrektor (26) dyspozytor (5) dyżurny ruchu (2) ekspedient (4) ekspedytor (2) elektroenergetyk (4) elektromechanik (6) elektromonter (21) elektryk (2) farmaceuta (13) film (14) filolog (3) fizyk (2) formierz (2) formowacz (4) fotograf (4) fryzjer (4) funkcjonariusz (7) garbarz (2) genetyka (4) górnik (3) grafik (3) grawer (3) hematologia (3) historyk (2) hodowca (13) informator (4) inspektor (25) instalator (3) instruktor (19) introligator (3) inżynier (91) inżynier geodeta (7) inżynier górnik (4) Inżynier inżynierii środowiska (6) inżynier mechanik (9) inżynier technologii (7) kapitan (4) kardiologia (3) kasjer (5) kaskader (2) kierowca (12) kierownik (124) klasyfikator (7) komendant (3) konduktor (2) konserwator (6) konstruktor (3) konsultant (4) kontroler (27) koordynator (4) korektor (3) krajacz (2) krytyk (2) kurier (2) laborant (7) lakiernik (5) lekarz (110) lektor (2) ładowacz (3) makler (4) malarz (5) manewrowy (2) marynarz (2) maszynista (25) mechanik (32) mediator (2) menedżer (8) metodyk (2) mikser (2) mistrz (16) modelarz (3) montażysta (4) monter (84) monter-elektronik (13) murarz (2) nauczyciel (58) nauczyciel akademicki (21) negocjator (2) obuwnik (4) oczyszczacz (2) odlewnik (2) oficer (5) ogrodnik (8) operator (262) opiekun (7) opiekunka (6) optyk (2) organizator (10) osoba dozoru ruchu (3) palacz (4) pedagog (6) pielęgniarka (24) policjant (3) położna (9) pomoc (6) pomocniczy robotnik (14) pomocnik (6) pośrednik (4) pracownik (49) prawnicze (12) producent (5) programista (2) projektant (12) przedstawiciel (3) przewodnik turystyczny (3) przewoźnik (2) przygotowywacz (2) psycholog (6) ratownik (6) realizator (5) recepcjonista (2) redaktor (3) renowator (3) reżyser (4) rękodzielnik (2) robotnik (12) rolnik (8) rysownik (3) rzeczoznawca (7) rzeźbiarz (4) sekretarka (4) sekretarz (3) serwisant (2) sortowacz (6) specjalista (92) sprzątaczka (2) sprzedawca (9) stolarz (6) strażnik (7) strugacz (2) szklarz (3) szlifierz (10) szwaczka (2) ślusarz (3) taksator (2) tancerz (2) technik (161) technolog (3) terapeuta (2) tłumacz (2) tokarz (3) topiarz (3) trener (3) treser (2) uliczny (3) urzędnik (7) ustawiacz (3) wiertacz (4) wozak (2) wulkanizator (2) wychowawca (3) wydawca (3) wypalacz (2) wytapiacz (2) wytwórca (3) wyższy urzędnik (3) zarządca (2) zawodowy działacz organizacji (5) zmywacz (3)

Zawody po studiach, zawodowe i ogólne

szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
znalezionych: 307
Prowadzi proces produkcji sztucznej skóry (dermy, skaju i in.) lub skóry wtórnej, do wytwarzania której używa się rozwłóknionych odpadów skór naturalnych, garbowanych; obsługuje aparaty, maszyny i urządzenia, takie jak: transportery, urządzenia rozdrabniające, wirówki, mieszadła, wyparki, filtry, kalandry, granulatory, wytłaczarki, formy wtryskowe i in.; konserwuje, reguluje i wykonuje drobne naprawy obsługiwanych maszyn.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do przetwarzania ciekłych i stałych surowców chemicznych w różnego rodzaju środki do mycia, prania i czyszczenia oraz urządzenia do konfekcjonowania otrzymanych wyrobów.
Obsługuje maszynę próżniową usuwającą powietrze z przestrzeni międzyściankowej wkładów termosowych i zabezpiecza próżnię przez zatopienie kapilary; obsługuje srebrzarki, suszarki oraz wirówki służące do pokrywania od strony wewnętrznej naczyń termosowych warstewką metalicznego srebra.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do pozyskiwania oleju z nasion oleistych oraz produkcji margaryny i podobnych wyrobów.
Prowadzi proces produkcji węgli aktywnych: zasadowych, obojętnych, kwaśnych i specjalnych, w różnego typu urządzeniach i aparatach, o działaniu ciągłym lub okresowym: piecach retortowych i obrotowych, suszarniach tunelowych i próżniowych, mieszalnikach i wirówkach.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia i instalacje technologiczne oraz prowadzi procesy produkcji fermentowanych wyrobów winiarskich, w tym: win, miodów pitnych, napojów winopochodnych i winopodobnych, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie aktami prawnymi, instrukcjami (technologicznymi, obsługi urządzeń), normami i procedurami, przestrzegając przepisów higieniczno-sanitarnych, bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje maszyny do formowania i obróbki włókien chemicznych z polimerów naturalnych i syntetycznych.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia oraz linie produkcyjne stosowane do produkcji czekolady, czekoladek, karmelków, drażetek, pomadek, gumy do żucia, chałwy i innych podobnych wyrobów.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do otrzymywania substancji farmaceutycznych, formulowania leków i ich konfekcjonowania, zwykle w warunkach aseptycznych (sterylnych).
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do przetwarzania ciekłych i stałych surowców chemicznych, w celu uzyskania różnego rodzaju środków kosmetycznych pielęgnacyjnych i upiększających, oraz urządzenia do konfekcjonowania otrzymanych wyrobów.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia i linie produkcyjne do wytwarzania napojów mlecznych, masła, serów, mleka w proszku i innych produktów mleczarskich.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia i instalacje z aparaturą kontrolno-pomiarową do produkcji spirytusu rektyfikowanego i napojów spirytusowych (wódek czystych i gatunkowych); prowadzi procesy produkcyjne i eksploatuje urządzenia zgodnie z obowiązującymi instrukcjami, aktami prawnymi i procedurami, przestrzegając przepisów higieniczno-sanitarnych, bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Prowadzi procesy i obsługuje linie produkcyjne związane z przerobem ziarna kakaowego na miazgę kakaową, tłuszcz kakaowy i kakao, zgodnie z instrukcjami technologicznymi, instrukcjami technicznymi obsługi maszyn i urządzeń oraz obowiązującymi procedurami, przestrzegając przepisów sanitarno-higienicznych, bhp i ppoż.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do przerobu ziarna zbóż na mąkę, kasze, płatki.
Obsługuje instalacje, aparaty i urządzenia służące do oczyszczania ropy naftowej, gazu ziemnego i produktów naftowych, destylacji ropy naftowej, prowadzenia procesów krakowania i produkcji paliw ciekłych oraz do produkcji substancji smarowych i gazów syntezowych.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do uboju drobiu i obróbki poubojowej oraz do przetwarzania mięsa drobiowego na wędliny, wyroby garmażeryjne i konserwy.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do produkcji kawy ziarnistej, mielonej i rozpuszczalnej, w tym kawy bezkofeinowej, zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając higieny produkcji, przepisów bezpieczeństwa pracy, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do uboju zwierząt rzeźnych i obróbki poubojowej tusz, do produkcji wędlin, wędzonek, wędlin podrobowych, konserw mięsnych, mięsno-warzywnych itp. oraz do wytopu tłuszczu.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do produkcji konserw i przetworów z owoców i warzyw: kompotów, konserw warzywnych, mrożonek, soków, koncentratów, dżemów, powideł itp.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia stosowane do przygotowywania ryb do spożycia, mrożenia i wędzenia ryb, do produkcji przetworów rybnych: marynat, konserw, past, oraz do produkcji olejów.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do przygotowywania recepturowych mieszanek gumowych celem dalszego ich przetworzenia, urządzeń do wytwarzania różnych półproduktów do konfekcjonowania lub wulkanizacji oraz gotowych wyrobów gumowych.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do produkcji mączki ziemniaczanej, syropu ziemniaczanego i glukozy krystalicznej, dekstryn, płatków ziemniaczanych oraz kostki i grysu ziemniaczanego.
Operator urządzeń do przygotowania powierzchni do nakładania powłok zajmuje się obsługą operatorską i monitorowaniem sprzętu do oczyszczania i obróbki wykańczającej powierzchni.
Operator urządzeń do przygotowania powierzchni do nakładania powłok należy do grupy zawodów o charakterze produkcyjno-usługowym. Celem pracy operatora jest oczyszczenie i przygotowanie powierzchni detali metodą obróbki mechanicznej lub chemicznej do: powlekania elektrolitycznego, nakładania powłok lakierniczych, wytwarzania powłok ochronnych lub dekoracyjnych z wykorzystaniem różnych technologii. Zadania operatora obejmują użytkowanie i monitorowanie urządzeń oraz sprzętu przeznaczonego do przygotowania powierzchni (urządzeń szlifierskich, polerskich, piaskarek, śrutownic, stanowisk do mycia, odtłuszczania), sprawdzanie jakości wykonanej obróbki powierzchniowej metodami organoleptycznymi oraz innymi wskazanymi metodami lub przyrządami. Operator odpowiedzialny jest za prawidłową eksploatację urządzeń, właściwe stosowanie i wykorzystanie materiałów technologicznych, przestrzeganie procedur technologicznych i norm jakościowych. Do zadań operatora należy załadunek i wyładunek wsadu do lub z urządzeń, napełnianie ich materiałem eksploatacyjnym, kontrolowanie parametrów procesu czyszczenia z wykorzystaniem przyrządów sterowniczych.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia stosowane w procesach przygotowania dodatków niewłóknistych (wypełniaczy, klejów, barwników, środków retencyjnych, środków uszlachetniających) do masy papierniczej lub stosowanych do powlekania czy impregnowania, nadających określone właściwości jakościowe papierom i tekturom; prowadzi procesy wytwarzania mieszanek i roztworów oraz eksploatuje użytkowane maszyny i urządzenia zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając przepisów bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do spieniania i formowania tworzyw sztucznych stosowanych przy wytwarzaniu wyrobów porowatych lub gąbczastych.
Obsługuje i nadzoruje pracę urządzeń do suszenia ziarna zbóż, gryki i rzepaku w stacyjnych suszarniach elewatorów zbożowych i suszarniach wolno stojących lub przewoźnych, w celu wysuszenia ziarna zawilgoconego ponad dopuszczalne normy.
Obsługuje ścieraki (prasowe, śrubowe, łańcuchowe itp.) służące do otrzymywania ścieru drzewnego z odpowiednio przygotowanych klocków drewna, głównie świerkowego.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do prowadzenia procesu wulkanizacji, półproduktów z mieszanek gumowych w celu otrzymania określonych wyrobów gumowych i ebonitowych.
Obsługuje, nadzoruje i konserwuje wyważarki - maszyny służące do wyważania statycznego i dynamicznego wirujących elementów maszyn.
Obsługuje i konserwuje wanny lub całe ciągi technologiczne do cynkowania, cynowania i ołowiowania ogniowego oraz aluminiowania zanurzeniowego; kontroluje przygotowanie powierzchni elementów poddawanych obróbce; przygotowuje wypełnienie wanien.
Steruje urządzeniami do przyjmowania, wydawania, ważenia, czyszczenia i przemieszczania ziarna zbóż, gryki i rzepaku w zbożowym elewatorze wieloczynnościowym, za pomocą tablicy zdalnego sterowania i pulpitu sterowniczego wyposażonych w elektryczno-elektroniczne systemy sygnalizacji akustycznej i świetlnej, wykorzystując schemat technologiczno-techniczny pracy elewatora, a ponadto nadzoruje utrzymanie urządzeń w należytym stanie technicznym.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia i instalacje (o działaniu okresowym lub ciągłym), służące do rozdzielania w skali przemysłowej dwóch faz znajdujących się w zawiesinie przez zatrzymanie cząstek ciała stałego na porowatej przegrodzie.
Obsługuje i nadzoruje w skali przemysłowej instalacje i urządzenia do nadawania materiałom i substancjom chemicznym postaci ziarnistej, celem ułatwienia dozowania w dalszym przerobie oraz ograniczenia pylenia podczas transportu.
Prowadzi i nadzoruje procesy ujednoradniania mieszanin typu: ciało stałe-ciało stałe, ciało stałe-ciecz, ciecz-ciecz w zróżnicowanych homogenizujących urządzeniach mechanicznych, działających w sposób okresowy lub ciągły, w tym półautomatycznych i automatycznych, w celu otrzymania jednorodnych mieszanin sypkich, ciastowatych, mazistych, emulsyjnych.
Wykonuje prace związane z przygotowaniem, obsługą i eksploatacją automatycznych linii i maszyn kaletniczych (wałkowych krajarek pasków, dziurkarko-wycinarek, zgrzewarek, wycinarek końcówek pasków, malowarek krawędzi, oczkowarek, nitowarek, pistoletowych nakładarek kleju itd. służących do wyrobu galanterii skórzanej i z tworzyw sztucznych: toreb damskich, pasków, portfeli, futerałów, teczek, walizek, neseserów, plecaków, obroży, smyczy itp.;
reguluje i obsługuje maszyny i urządzenia, czyści je i konserwuje.
Prowadzi obsługę urządzeń odpylających i klimatyzacyjnych, gwarantując ich sprawność oraz nieprzerwaną i ekonomiczną pracę, używając przenośnych przyrządów kontrolno-pomiarowych.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia koksowni; prowadzi, nadzoruje i kontroluje procesy związane z wytwarzaniem koksu i produktów pochodnych oraz eksploatuje użytkowane maszyny zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając przepisów bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje, nadzoruje oraz utrzymuje w należytym stanie technicznym i higienicznym zautomatyzowane, sterowane cyfrowo urządzenia do termicznego utrwalania produktów płynnych i półpłynnych (np. soki, mleko, śmietanka, sosy) metodą ciągłą, napełniarki wielofunkcyjne (z jednoczesnym formowaniem opakowań kartonowych) oraz urządzenia znakujące i pakujące zgodnie z obowiązującymi instrukcjami.
Napełnia silosy i zbiorniki materiałami lub surowcami sypkimi za pomocą urządzeń zsypowych i transportowych; zapewnia odpowiednie okresy przechowywania i przeprowadza zabiegi poprawiające kondycję przechowywanych surowców; opróżnia silosy i waży lub dozuje wydawane surowce i materiały.
Obsługuje i nadzoruje aparaty i urządzenia do szybkiego uzyskiwania w skali przemysłowej jednorodnych mieszanin ciał stałych, roztworów, zawiesin ciał stałych w cieczy bądź emulsji niemieszających się ze sobą cieczy.
Wykonuje prace związane z obsługą i eksploatacją kompletnej linii do montażu obuwia, na którą składają się następujące maszyny i urządzenia: formowarka pięt z nawilżaczem, zespół ćwiekarek, stabilizator obuwia, automatyczny zespół do drasania wierzchów i nanoszenia kleju, urządzenie susząco-aktywizujące do spodów i wierzchów, prasa do spodów, chłodziarka, zezuwarka kopyt, przybijarka obcasów oraz inne dodatkowe urządzenia pomocnicze, w zależności od modelu i rodzaju produkowanego obuwia.
Nadzoruje i utrzymuje w dobrym stanie urządzenia telewizji kablowej: instalacje światłowodowe, sprzęt konserwatorski; przekazuje zgłoszenia o uszkodzeniach i awariach sieci telewizji kablowej; koordynuje i nadzoruje usuwanie usterek i awarii; stosuje procedury zawarte w instrukcjach, dotyczące zaniku napięcia stacji czołowej, zaniku napięcia urządzeń monitorowanych, pojawiających się alarmów, dostępu do pomieszczeń technicznych; rozlicza kierowników rejonów technicznych ze zrealizowanych zleceń; współpracuje z dyspozytorami i służbami zewnętrznymi oraz własnymi w celu usuwania uszkodzeń.
Prowadzi obsługę urządzeń do oczyszczania ścieków w małych oczyszczalniach lub węzła technologicznego w dużej oczyszczalni o złożonym układzie technologicznym, celem zagwarantowania ich pewnej, nieprzerwanej pracy, używając przenośnych przyrządów kontrolno-pomiarowych.
Obsługuje maszyny i urządzenia służące do automatycznego lub półautomatycznego pakownia towarów w pudła kartonowe lub inne opakowania zbiorcze.
Steruje wozem do transportowania kadzi z płynną stalą i obsługuje urządzenie do próżniowego odgazowania stali; prowadzi proces odgazowania z wykorzystaniem wskazań aparatury kontrolno-pomiarowej.
Obsługuje, nadzoruje oraz utrzymuje w należytym stanie technicznym maszyny i urządzenia do produkcji krajanki tytoniowej, produkcji papierosów i ich pakowania.
Przygotowuje złom niewsadowy, wapno palone oraz żelazostopy do procesu wytapiania; ocenia jakość i przydatność materiałów wyjściowych do dalszego przerobu; eliminuje zanieczyszczenia; steruje urządzeniami do cięcia i paczkowania złomu oraz przygotowuje wapno.
Wykonuje prace instalacyjno-montażowe, konserwacyjne i manipulacyjne w zakresie obsługi eksploatacyjnej różnego rodzaju urządzeń radiokomunikacyjnych, posługując się odpowiednimi dokumentacjami technicznymi, instrukcjami oraz narzędziami elektromonterskimi, ślusarskimi i specjalnymi, a także prostym w obsłudze elektrycznym sprzętem pomiarowym, np. miernikiem uniwersalnym, w celu kontrolowania połączeń elektrycznych i napięć zasilania.
Obsługuje urządzenia rozdrabniające (rębaki, dezintegratory itp.) oraz sortowniki stosowane w procesie otrzymywania z kloców drewna zrębków o odpowiednich wymiarach, przydatnych do procesu roztwarzania lub mechanicznego rozwłókniania.
Obsługuje i nadzoruje w skali przemysłowej urządzenia i maszyny do kruszenia i rozdrabniania w wyniku mechanicznego rozgniatania, uderzania, zginania, rozrywania lub rozcierania litych surowców mineralnych, surowców wtórnych pochodzenia organicznego i nieorganicznego oraz produktów przemysłowych do rozmiarów wymaganych przy dalszej obróbce lub w transporcie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy

źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności