szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Instaluje, montuje, demontuje i naprawia urządzenia elektryczne takie jak: sprzęt zmechanizowany, chłodziarki, urządzenia grzejne, klimatyzacyjne i sprzęt oświetleniowy, wykorzystując narzędzia elektromonterskie, ślusarskie, elektronarzędzia oraz podstawowe mierniki elektryczne; przeprowadza diagnozowanie stanu technicznego instalacji i urządzeń elektrycznych.
Elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych montuje, naprawia, reguluje, sprawdza i legalizuje elektryczną aparaturę pomiarową.
Elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych jest zawodem o charakterze usługowym. Zajmuje się montażem, zabudową oraz naprawą elektrycznych przyrządów pomiarowych analogowych i cyfrowych. Podstawowymi zadaniami elektromechanika jest zmontowanie elektrycznych przyrządów pomiarowych lub zamontowanie gotowego przyrządu w urządzeniu albo jego naprawa, dokonanie odpowiednich regulacji i pomiarów w celu osiągnięcia wymaganej dokładności wskazań (dokonanie jego kalibracji). Manipuluje niewielkimi elementami, wykonuje precyzyjne, skoordynowane ruchy, operuje precyzyjnymi narzędziami. Pracę wykonuje się na odpowiednio wyposażonym w narzędzia i przyrządy sprawdzające stanowisku pracy. Elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych posiada wiedzę z zakresu znajomości elementów elektromechanicznych i elektronicznych oraz umiejętność czytania i analizy schematów elektrycznych i montażowych. Organizuje stanowisko pracy: przygotowuje do montażu, m.in. zapoznaje się z dokumentacją techniczną montażu, kompletuje zestaw narzędzi i urządzeń testujących; wykonuje czynności montażowe, przeprowadza testy kontrolne zmontowanego przyrządu pomiarowego. Świadczy pracę w działach utrzymania ruchu przedsiębiorstw, w zakładach usługowych montujących, serwisujących i legalizujących elektryczne przyrządy pomiarowe.
Instaluje w samochodach elektryczne i elektroniczne urządzenia, prawidłowo ustawia zapłon i światła samochodowe; przeprowadza naprawy lub regeneruje uszkodzone urządzenia elektryczne, posługując się amperomierzami, woltomierzami, urządzeniami diagnostycznymi do ustawiania i regulacji zapłonu i ustawiania świateł, kluczami dynamometrycznymi, wkrętakami z napędem pneumatycznym, specjalnymi przyrządami umożliwiającymi montowanie i demontowanie elektrycznych urządzeń samochodowych oraz typowymi narzędziami ślusarskimi.
Instaluje, a także montuje i demontuje różne urządzenia elektryczne gospodarstwa domowego: sprzęt zmechanizowany, chłodziarki, urządzenia grzejne, klimatyzacyjne i sprzęt oświetleniowy, wykorzystując narzędzia elektromonterskie, ślusarskie, elektronarzędzia oraz podstawowe mierniki elektryczne, w celu diagnozowania stanu technicznego instalacji i urządzeń elektrycznych.
Elektromechanik urządzeń chłodniczych montuje, serwisuje i naprawia urządzenia chłodnicze oraz dozoruje ich pracę w trybie ciągłym.
Elektromechanik urządzeń chłodniczych jest zawodem o charakterze usługowym. Celem pracy jest montowanie, serwisowanie i utrzymanie ciągłości pracy urządzeń chłodniczych. Efektem działań elektromechanika urządzeń chłodniczych są sprawne i bezpieczne urządzenia chłodnicze (chłodziarki, szafy i lady chłodnicze), klimatyzacyjne i pompy ciepła oraz sprawne podzespoły w chłodniach, zamrażalniach i mroźniach. Przyjmuje on zlecenia naprawy urządzenia chłodniczego, diagnozuje miejsce i rodzaj usterki (w układzie elektrycznym czy chłodniczym), usuwa ją. Ustawia parametry pracy chłodni zgodnie z wymogami stawianymi przechowalniom w zależności od rodzaju przyjmowanych artykułów spożywczych, reguluje temperaturę schładzania. Planuje i wykonuje okresowe przeglądy instalacji chłodniczej. Montuje podzespoły elektromechaniczne zgodnie z dokumentacją techniczną urządzenia. Instaluje urządzenia chłodnicze, klimatyzacyjne i pompy ciepła u odbiorcy. W przypadku przemysłowych urządzeń chłodniczych czuwa nad prawidłowym przebiegiem pracy.
Wykonuje prace instalacyjne, konserwacyjne i naprawcze urządzeń sterowania ruchem kolejowym, urządzeń stacyjnych i liniowych oraz innych urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu pociągów, za pomocą podstawowych narzędzi elektromonterskich, z użyciem przenośnych przyrządów kontrolno-pomiarowych.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej