szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Nadzoruje dzieci podczas przechodzenia przez jezdnię w drodze z przystanku do szkoły i ze szkoły na przystanek w miejscach ruchliwych, często nieoznakowanych lub niebezpiecznych;
zapoznaje dzieci z zasadami ruchu drogowego oraz zasadami przechodzenia przez jezdnię;
zapewnia dzieciom bezpieczeństwo i opiekę podczas poruszania się na przejściach dla pieszych;
sygnalizuje policji, straży miejskiej zarządowi dróg publicznych wszelkie nieprawidłowości w bezpiecznym poruszaniu się dzieci na drogach publicznych.
Opiekuje się dzikimi zwierzętami w cyrku, w rezerwacie lub w ogrodzie zoologicznym, zapewniając im obsługę, pielęgnację i żywienie odpowiednie do ich wymagań gatunkowych i osobniczych; prowadzi obserwacje zachowań i wnioskuje dalsze postępowanie; chroni rezerwat przed szkodnikami, drapieżnikami i kłusownikami.
Opiekun klienta zajmuje się obsługą posprzedażową klientów oraz budowaniem i utrzymaniem przyjaznych relacji z klientami.
Opiekun klienta reprezentuje firmę w kontaktach bezpośrednich z klientami, buduje i utrzymuje długofalowe relacje, pomaga w rozwiązywaniu problemów i przyjmowaniu reklamacji. Opiekun klienta kreuje pozytywny wizerunek firmy poprzez przygotowywanie ofert handlowych, planów sprzedażowych uwzględniających preferencje klientów, zgodne z planowaną sprzedażą w firmie. Wszelkie wynegocjowane warunki przedstawiane klientom są poparte analizami rynku oraz aktualną ofertą produktów firmy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku kształtuje produkt pod kątem marketingowo-sprzedażowym w taki sposób, aby zaspokajać potrzeby klientów, maksymalizując jednocześnie zyski własnej firmy.
W sposób profesjonalny pomaga osobie chorej i niesamodzielnej zaspokoić jej podstawowe potrzeby życiowe; rozpoznaje i rozwiązuje problemy opiekuńcze osoby chorej i niesamodzielnej w różnym wieku; asystuje personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, pomaga mu i jednocześnie wspiera osobę chorą i niesamodzielną.
Świadczy osobom starszym usługi opiekuńczo-wspierające; rozpoznaje możliwości oraz ograniczenia w funkcjonowaniu osoby starszej wynikające z rodzaju i stopnia niepełnosprawności; rozpoznaje i interpretuje sytuacje społeczne, warunki życia, relacje z rodziną, grupą i środowiskiem lokalnym osoby starszej; dobiera metody, techniki, narzędzia i formy realizacji działań opiekuńczo-wspierających do sytuacji życiowej, stanu zdrowia, rozpoznanych problemów i potrzeb osoby starszej; udziela wsparcia emocjonalnego i aktywizuje osoby starsze do samodzielności życiowej w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności; nawiązuje, podtrzymuje i rozwija współpracę z podmiotami działającymi na rzecz osób starszych w środowisku lokalnym.
Stymuluje rozwój i aktywizuje osoby przebywające w domu pomocy społecznej oraz wykorzystuje w tym celu różnorodne metody i narzędzia rehabilitacji lub terapii; aktywnie włącza się i wzmacnia profesjonalne działania w zakresie realizacji indywidualnego planu pracy i pomocy osobie przebywającej w domu pomocy społecznej lub innej instytucji opiekuńczej.
Opiekuje się psami, kotami i innymi zwierzętami hodowanymi w domach pod nieobecność właścicieli lub na ich zlecenie; rozpoznaje zachowania i potrzeby zwierząt domowych; przeprowadza zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiednio żywi zwierzęta domowe.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej