aplikacja Matura google play app store
Znajdź nas na    
Artykuł sponsorowany

Najlepsze kierunki studiów w 2025 i związane z nimi perspektywy. Ranking

Wybierasz studia i zastanawiasz się, który kierunek będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? Ważne, abyś przemyślał, jakie są Twoje oczekiwania, ale przede wszystkim zainteresowania, ponieważ to według nich maturzyści najczęściej wybierają swoją przyszłość akademicką. Być może interesuje Cię prawo lub zarządzanie? Poznaj ranking najlepszych kierunków studiów w 2025 roku i wybierz bez cienia wątpliwości!

Kierunki studiów 2025, które dominują w rankingu

Analizując obecne trendy, kierunki, takie jak prawo i zarządzanie, plasują się w czołówce wyborów edukacyjnych od kilku lat. Takich danych dostarcza nam raport o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/2025 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Nauki. Co jednak sprawia, że te kierunki od lat są tak popularne? 

Zarówno ukończenie prawa jak i zarządzania otwiera absolwentom nieograniczone ścieżki zawodowe. Z informacji, które dostarcza nam badanie Czynniki wpływające na wybór studiów 2019 przeprowadzone przez Newspoint wynika, że dla maturzystów drugą najważniejszą cechą wpływającą na wybór studiów jest łatwość znalezienia pracy. Perspektywy zawodowe stanowią zatem jeden z kluczowych elementów przy wyborze kierunku kształcenia. 

Sprawdźmy zatem, jakie perspektywy pracy czekają na Ciebie po studiach z prawa i zarządzania.

Ranking perspektyw – gdzie czeka na Ciebie praca po prawie?

Prawo to kierunek, który możesz studiować w trybie jednolitych studiów magisterskich, co ma na celu ciągły, spójny i specjalistyczny rozwój w wybranej dziedzinie. Kształcąc się w tym kierunku, poznasz wszystkie jego gałęzie: prawo cywilne, karne, administracyjne, gospodarcze, międzynarodowe i dzięki temu, po ukończeniu aplikacji zdecydujesz, w którym z obszarów chciałbyś się realizować.

Zawody, które czekają na Ciebie po studiach z prawa to:

  • Adwokat – reprezentuje klientów w sądach, doradza w sprawach cywilnych, karnych czy gospodarczych;
  • Radca prawny – zajmuje się obsługą prawną firm i instytucji, pomagając w interpretacji przepisów i sporządzaniu umów;
  • Sędzia – wydaje wyroki, które wpływają na życie ludzi i funkcjonowanie całego społeczeństwa;
  • Prokurator – prowadzi postępowania przygotowawcze i reprezentuje organy oskarżające w sprawach karnych;
  • Specjalista ds. legislacji – przygotowuje projekty ustaw i rozporządzeń, dbając o ich zgodność z obowiązującymi przepisami;
  • Członek organizacji międzynarodowej – zajmuje się prawami człowieka, międzynarodowym arbitrażem czy prawem handlowym np. w ONZ lub Amnesty International;
  • Doradca podatkowy – pomaga firmom w optymalizacji podatkowej i interpretacji złożonych regulacji;
  • Prawnik korporacyjny – wspiera przedsiębiorstwa w rozwiązywaniu problemów prawnych, negocjuje umowy i doradza w kwestiach compliance.

Każda z tych ścieżek zawodowych oferuje różnorodność wyzwań i możliwości. Prawo to wszechstronny i prestiżowy kierunek – doskonały wybór dla przyszłego studenta.

Perspektywy zawodowe po studiach z zarządzania

Zarządzanie czeka na Ciebie w trybie studiów licencjackich. To jeden z najbardziej interdyscyplinarnych kierunków, który dostarczy ci wiedzy z wielu dziedzin – marketingu, zarządzania projektami, finansów oraz HR, a co za tym idzie, umożliwi pracę w najróżniejszych sektorach gospodarki. Studia z zarządzania mają na celu przede wszystkim przygotować Cię do pełnienia stanowisk liderskich oraz menedżerskich, zatem będą trafionym wyborem dla maturzystów, którzy dostrzegają w sobie potencjał przywódczy. 

Jak może wyglądać ścieżka zawodowa po zarządzaniu?

  • Menedżer działu operacyjnego – nadzoruje procesy, zarządza zespołem i dba o realizację celów organizacji;
  • Kierownik projektów – koordynuje działania zespołów, planuje harmonogramy i zarządza budżetami;
  • Specjalista ds. zarządzania jakością – analizuje i wdraża rozwiązania, które poprawiają efektywność i standardy organizacji;
  • Specjalista ds. HR – odpowiada za rekrutację, szkolenia i rozwój pracowników, budując efektywny zespół;
  • Analityk biznesowy – analizuje dane finansowe i operacyjne, wspierając zarządzanie strategiczne w firmach;
  • Menedżer ds. budżetowania – zarządza finansami przedsiębiorstwa, planuje wydatki i monitoruje wyniki finansowe;
  • Lider zespołu marketingowego – koordynuje pracę zespołu marketingu, prowadzi spotkania strategiczne, zatwierdza kampanie marketingowe;

To tylko część perspektyw, które niesie ze sobą dyplom ukończenia studiów z zarządzania. Jeśli któraś z nich przypadła Ci do gustu, nie wahaj się wybrać tego kierunku!

Wybierz nowoczesną edukację

Zarówno prawo jak i zarządzanie znajdują się w ofercie edukacyjnej Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Wejdź na studia-online.pl i zobacz, co może Ci zaoferować uczelnia z 20-letnią tradycją, w której studia dopasowane są do harmonogramu studentów, a za jakość materiałów dydaktycznych dbają eksperci zarówno z polskich, jak i zagranicznych uczelni.


opublikowano: 2025-01-22
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności