aplikacja Matura google play app store
Znajdź nas na    
Artykuł sponsorowany

Jak wybrać studia prawnicze: poradnik dla maturzysty zainteresowanego prawem

W tym roku zdajesz maturę, ale od dawna wiesz, że chcesz studiować prawo? A może prawo znajduje się na liście kierunków, które rozważasz? Musisz wiedzieć, że chociaż studia prawnicze proponuje wiele uczelni, to oferty kształcenia różnią się szczegółami. O czym mowa? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Możliwość studiowania online

Większość uczelni oferuje studia stacjonarne i niestacjonarne. Oferta nielicznych jest jednak szersza – dostępne są na nich też studia online (studia na odległość, czyli distance learning). Zastanawiasz się, czy to dobry wybór? Musisz wiedzieć, że online w tym przypadku odnosi się do wykładów, a nie zajęć. Te drugie wciąż odbywają się stacjonarnie – w budynku uczelni. Jednocześnie program jest tak ułożony, aby zajęcia odbywały się np. jedynie w weekendy – zwłaszcza gdy studia prawnicze są niestacjonarne.

Czy studia online będą dla Ciebie dobrym wyborem? To zależy od Twoich planów. Jeżeli chcesz pogodzić naukę z pracą, to studiowanie prawa przez internet z pewnością pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu – unikniesz choćby uciążliwych dojazdów. To także dobra opcja, gdy planujesz studiować dwa kierunki – prawo i np. ekonomię, aby w przyszłości być jeszcze bardziej wartościowym na rynku pracy.

Studia za granicą, ale w języku polskim

Masz w planach wyjazd za granicę tuż po zdaniu matury? Jednocześnie nie chcesz tracić roku i zastanawiasz się, jak pogodzić te dwie pozornie sprzeczne decyzje? Nie musisz rezygnować ze swoich planów – prawo możesz studiować również za granicą, np. w Wielkiej Brytanii. Jest to możliwe w warszawskiej Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji, która ma filię w Londynie. Na tej uczelni można studiować prawo w trybie niestacjonarnym online w języku polskim. To sposób, aby pogodzić podróże z nauką!

Po powrocie do Polski chcesz kontynuować naukę? Jeżeli interesuje Cię bezpieczeństwo wewnętrzne studia na tym kierunku również są dostępne w trybie online. To duże ułatwienie, jeżeli nie masz pewności co do kierunku rozwoju i chcesz zostawić sobie kilka możliwości. Jednocześnie dostęp do materiałów na platformie e-learningowej sprawia, że uczysz się we własnym tempie.

Brak przedmiotów, które nie są ściśle związane z kierunkiem

Studia prawnicze są wymagające – studenci muszą przyswoić sporo wiedzy. Ale powiedzmy sobie uczciwie – nie wszystkie przedmioty są priorytetowe. I z pewnością masz tego świadomość po doświadczeniach ze szkoły średniej. Nie chcesz tracić energii na przyswajanie wiedzy, której później nie wykorzystasz w pracy zawodowej? Zdecyduj się na uczelnię, która nie rozbudowała programu o zajęcia luźno związane z kierunkiem studiów. Tak, takie uczelnie istnieją. Co zyskasz?

Jeżeli wybierzesz studia, na których wykładane są wyłącznie przedmioty ściśle związane z kierunkiem (w tym przypadku prawem), zyskasz dużo więcej niż tylko czas – skoncentrujesz się na przyswojeniu istotnych informacji. To nie wszystko – w ten sposób możesz również pomyśleć o Indywidualnym Toku Studiów. ITS pozwala skrócić czas spędzony na uczelni do minimum – zamiast 5 lat, możesz studiować jedynie 3,5 roku!


opublikowano: 2025-03-27
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności