XIII LO ze Szczecina po raz trzeci z rzędu zwyciężyło w ogólnopolskim rankingu szkół średnich, którego wyniki ogłosili 18 stycznia organizatorzy - miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita".
Głównym kryterium konkursu jest udział i sukcesy uczniów poszczególnych szkół w olimpiadach przedmiotowych. Jak wyjaśnia przewodnicząca kapituły konkursu prof. Teresa Kostkiewiczowa, w rankingu brany jest pod uwagę stosunek liczby olimpijczyków do ogólnej liczby uczniów w danej szkole; w ten sposób w rywalizacji mogą również zaistnieć małe szkoły.
Zwycięzcą konkursu zostało już po raz trzeci XIII LO ze Szczecina. Według dyrektora placówki, Cezarego Urbana, recepta na sukces jest bardzo prosta. "Trzeba mieć własny pomysł na szkołę. My nastawiliśmy się na kształcenie tych, którzy mają kiedyś decydować o przyszłości swego miasta, regionu, a może i Polski. Do nich dostosowaliśmy swoje wymagania i formy pracy" - wyjaśnia Urban.
Uczniowie szczecińskiej "trzynastki" uważają, że wyjątkowość ich szkoły polega na właściwym podejściu do ucznia. "To uczeń jest w centrum zainteresowania nauczycieli, a nie odwrotnie" - tłumaczyła Marta Zaręba z klasy III d. "Nauczyciele przygotowują się do lekcji i bardzo starają, u nas nie ma +odbębniania+ zajęć" - dodaje jej kolega z klasy, Krzysztof Łyżwiński.
Na drugim miejscu w rankingu znalazło się III LO im. Marynarki Wojennej RP z Gdyni, na trzecim - I LO im. Mikołaja Kopernika z Łodzi. Dużą niespodzianką okazało się Społeczne LO z Żar w woj. lubuskim - w ciągu ostatniego roku awansowało ono ze 110. miejsca do ścisłej czołówki rankingu - na 4. pozycję.
Dyrektor SLO w Żarach,
W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Zespół Szkół Ogólnokształcących Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu, V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz I LO im. Stanisława Dubois w Koszalinie.
Corocznie minister edukacji i nauki wyróżnia specjalną nagrodą najlepszą olimpijską szkołę działającą w małej miejscowości do 5 tys. mieszkańców. W tej edycji konkursu otrzymał ją Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzcielu (woj. lubuskie).
Dwóch uczniów tej szkoły zostało w 2005 r. laureatami Olimpiady Wiedzy o Żywieniu. "W małej szkole łatwiej i szybciej można odnaleźć prawdziwy talent. Problemem jest jednak znalezienie subwencji i finansowania dla tych talentów" - mówi dyrektor Piotr Górny.
Ranking "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw" zorganizowano po raz ósmy. "Jest to obecnie jedyny ranking, na podstawie którego można porównać szkoły średnie w całej Polsce" - podkreśla zastępca redaktora naczelnego "Perspektyw" Bianka Siwińska.
W tym roku 784 szkoły, spośród ok. 4 tys. wszystkich szkół ponadgimnazjalnych działających w Polsce, osiągnęły sukcesy w finałach olimpiad przedmiotowych. W 30 olimpiadach tytuły laureatów zdobyło 670 uczniów, do finałów zakwalifikowało się 1949 osób.
W sumie w tegorocznym rankingu znalazło się 387 szkół średnich - czyli te, które w roku szkolnym 2004/05 miały co najmniej dwóch olimpijczyków.