The International Award został ustanowiony w Wielkiej Brytanii w 1956 roku przez Księcia Edynburga, obecnie program realizowany w ponad stu krajach. Do tej pory 5 milionów młodych ludzi otrzymało świadectwo jego ukończenia.
Program skierowany jest do młodzieży w wieku 14-25 lat. Idea programu oparta jest na "pedagogice przeżyć" opracowanej przez niemieckiego socjologa Kurta Kahn`a, który skierował centrum zainteresowania na młodą osobę w wieku dojrzewania w celu niesienia jej pomocy w znalezieniu własnej tożsamości oraz umacnianiu wiary we własne możliwości. Program proponuje wyzwania pomocne w rozwoju młodych ludzi i wspierające ich w dojrzewaniu i stawaniu się pełnowartościowymi członkami społeczeństwa. Działania podejmowane w ramach programu mają wspierać i umacniać rozwój osobisty, wzajemne zaufanie wśród młodzieży, solidarność społeczną, wytrwałość i odpowiedzialność.
Kluczowe idee programu to dostępność dla wszystkich, dobrowolność, brak współzawodnictwa, elastyczność, zrównoważenie i stopniowość.
W ramach programu wyróżnia się trzy poziomy uczestnictwa, które młodzi ludzie mogą osiągać ze względu na poziom swojego zaangażowania i wieku:
W celu osiągnięcia kolejnych poziomów Award`a uczestnicy programu muszą zmierzyć się z zadaniami czterech sekcji w określonym minimum czasowym. Do sekcji tych należą:
Przystępując do programu uczestnicy stawiają przed sobą wyzwania, które wybierają w ramach powyższych sekcji w uzgodnieniu z instruktorami Awarda. Każdy uczestnik działa pod opieką i nadzorem instruktora, który odnotowuje postępy uczestnika w specjalnym "dzienniczku". Po realizacji zadań wszystkich sekcji przyznaje się danej osobie odznakę Award`a. Najważniejszą nagrodą dla uczestników programu jest zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia, poznanie ludzi i zyskanie przyjaciół oraz prestiżowego odznaczenia i certyfikatu potwierdzającego nabyte kwalifikacje.
Zapraszamy do udziału w przedstawionym programie International Award , który stwarza doskonałą sposobność udziału i zaangażowania młodzieży na wielu płaszczyznach i w wielu przedsięwzięciach przy wsparciu wychowawców, nauczycieli i liderów.
Zapraszamy nauczycieli, wychowawców, opiekunów ze szkół, organizacji pozarządowych, placówek wychowania pozaszkolnego.
Zgłoszenia należy przesyłać bezpośrednio na adres: fronczyk@mein.gov.pl do 6 lutego br.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Biurze Młodzieży pod numerem telefonu 022 52 24 228, 022 52 24 214.