Tak wiele cech i funkcji jakie pełni obóz językowych zachęca do skorzystania z oferty tej formy nauki języka nie tylko dzieci, młodzież ale i osoby dorosłe. Obozy językowe kierowane są w szczególności do młodzieży, organizowane w okresie wakacyjnym i przerw w nauce, tak by można było pogodzić klasyczny model edukacji z nauką języka w wakacje. Immersja uchodzi za niezwykle skuteczną metodę nauczania, która odpowiednia jest i dla starszych i młodszych, również dla tych, co odczuwają trudność w uczeniu się. Jeśli dotąd uczestniczyłeś w rozmaitych eksperymentach, próbowałeś nauki samodzielnej, z korepetytorem, czy na kursie w szkole i nie przyniosło to pożądanych efektów, spróbuj immersji a nie zawiedziesz się. Jest to najbardziej uniwersalna metoda nauki, z której każdy czerpie wiedzę w nieco odmienny sposób.
Na czym polega mix wypoczynku i nauki? Otóż sekret intensywnej nauki polega na obcowaniu w środowisku języka obcego, tym samym każda chwila aktywności, wszelka komunikacja wymaga od naszego mózgu odbierania i przetwarzania bodźców językowych tym samym uczyć się. Wbrew pozorom nie jest to męczące, a wręcz przeciwnie. Zagospodarowując sobie czas wolny interesującymi zajęciami nie odczuwamy ani wysiłku, ani znudzenia obcowaniem z językiem obcym. Nieświadomie uczymy się sądząc, iż w danej chwili wypoczywamy, relaksujemy się.
Duży wpływ na ten stan ma atmosfera w grupie. Ogromny nacisk przez organizatorów kładziony jest na integrację międzynarodowego środowiska począwszy od kompletowania grup tak aby w jednej grupie nie było dwóch osób mogących porozumiewać się w języku ojczystym, jak i starając się dopasować poziom wiedzy do poziomu kursu. Obozy językowe organizowane są zarówno na poziomie podstawowym, komunikatywnym jak i zaawansowany, co za tym idzie każdy ma szansę skorzystać z tej formy nauki i podszkolenia języka w szybkim czasie. Zwykle obozy językowe trwają od dwóch do pięciu tygodni, tylko od nas zależy na jak długo się wybierzemy zagranicę. Im dłuższy pobyt tym lepsze efekty językowe, ale także koszty pobytu. Stałe przebywanie w towarzystwie języka obcego nie wymaga używania słowników, podręczników do nauki czy siedzenia w ławce przed tablicą, wystarczy korzystać z życia, rozrywek by nauczyć się tyle samo lub wiele więcej niżeli spędzając całe dnie w szkole.
Zobacz jakie wyjazdy oferuje sieć szkół Sprachcaffe >>>
Wyjeżdżając na obóz językowy nie musimy się martwić o nadmiar wolnego czasu ani też o to co będziemy porabiać, bo wybór jest ogromny od zajęć hobbystycznych jak zajęcia taneczne, malarskie aż po zwiedzanie tak to aktywne jak wędrówki po górach, po zabawy w klubach muzycznych, zakupy. W zależności od destynacji czy będzie to kurort nadmorski, czy aglomeracja miejska możemy liczyć na plażowanie, surfing, nurkowanie, czy też wyjścia do pubu, kina, czy udział w festynach, paradach itp. każda okazja do nauki jest dobra, a żeby się uczyć należy wyjść do ludzi, prowadzić rozmowy, słuchać, czytać. Codzienne rozmowy, doświadczanie języka, poznawanie słówek podczas danej czynności pozwala trwale zapamiętać nie tylko znaczenie słów, ale i konstrukcje gramatyczne, kontekst, w jakim wyrażenie zostało użyte. To zupełnie inna jakość nauki niżeli poznawanie słówek i zagadnień gramatycznych na klasycznym kursie, korepetycjach. Tym samym uczymy się nie tylko szybciej, ale więcej, całościowo, nie rzadko kompleksowo zarówno wymowy jak i pisowni, znaczenia itp.
Bardzo często podkreślanym atutem obozu językowego jest fakt, iż kilka tygodni pobytu i nauki za granicą równe jest rocznej nauce w Polsce. Oznacza to, iż wakacyjny obóz językowy pozwoli nam podszkolić język o co najmniej jeden poziom, a przy tym wypocząć, odbyć podróż marzeń, poznać wspaniałych ludzi, nawiązać liczne kontakty i przyjaźnie, zdobyć doświadczenia oraz przywieźć niesamowite wspomnienia. Duża dawka relaksu zapewnia nam, iż nasz mózg czuje się pełen energii i jest wypoczęty, co za tym idzie łatwo mu przyswajać nawet duże dawki wiedzy w ciągu dnia.
Jeśli nie stać Cię na wyjazd na kurs językowy i osobno wakacje warto jest połączyć kurs z wypoczynkiem zyskując na jakości, ale i sporo oszczędzając. Organizatorzy kursów doskonale wiedzą, iż w sprzyjających okolicznościach najlepiej jest się uczyć, dlatego też oferują kursy w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. Często są to kurorty turystyczne, stolice państw. Dostępnych na rynku jest nie tylko coraz więcej destynacji w najpopularniejszych kierunkach turystycznych, ale i wzrasta różnorodność języków jakich możemy się uczyć.
Do najpopularniejszych należy angielski, którego możemy uczyć się zarówno nad Morzem Północnym jak i Śródziemnym, w Londynie, a także na drugiej półkuli odwiedzając USA, Kanadę. Podobnie języka hiszpańskiego możemy uczyć się spędzając egzotyczne wakacje na Costa del Sol, w Barcelonie, Madrycie jak i Meksyku. Poza angielskim i hiszpańskim do wyboru mamy niemiecki, francuski a i coraz częściej japoński, chiński.
Różnorodność terminów, poziomów zaawansowania i destynacji sprawia, iż każdy ma szansę wybrać taki obóz językowy, jaki spełni jego oczekiwania. Unikalną cechą różniącą obozy zagraniczne od typowych ofert dla dzieci i młodzieży jest forma zakwaterowania i wyżywienia, bowiem w przypadku kursu językowego można skorzystać z oferowanych burs i hosteli polecanych przez organizatora jak i z rodzin goszczących. Obydwie formy noclegu wymagają samodzielności, każdy z uczestników obozu ma przydzielonego tutora, który w razie wystąpienia problemów czy to organizacyjnych czy językowych ma za zadanie mu c, niemniej nie jest to wypoczynek ściśle zorganizowany. Między innymi z tego powodu obozy te kierowane do minimum trzynastolatków.
Co zaskakujące po powrocie z obozu językowe czujemy się wypoczęci i zadowoleni a także usatysfakcjonowani nauka języka, nie trudno jest zauważyć poprawę w płynności konwersacji jak i zasobie słownictwa. Większość uczestników chce powtórzyć wyjazd i nie rzadko wybiera się na kolejny obóz jeszcze w tym samym roku, czy to poza sezonem czy zimową porą.
Niepowtarzalną zaletą obozów jest obcowanie z językiem potocznym w praktyce, czego często brakuje w klasycznym modelu edukacji, który stawia na naukę języka literackiego. W przypadku pobytów zagranicznym poznajemy język taki jaki jest w praktyce, również ten potoczny, rozmaite gwary i dialekty a także zdobywamy wiedzę o kulturze, tradycjach lokalnych poszerzając swoją wiedzę nie tylko językową. Tak duży katalog zalet obozów językowych nie sposób zastąpić ofertą krajową. Warto zatem spróbować, zwłaszcza, iż wakacje przed nami!
Sprawdź obozy językowe za granicą do lat 21 >>>
Dział językowy w studentnews.pl:
Nauka języków za granicą w studentnews
Polecamy również dział do nauki języka w BBC: