Collegium Civitas i Fundacja Nowoczesna Polska organizują Olimpiadę Cyfrową, w której mogą wziąć udział wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Nagrodą główną jest indeks na dowolny kierunek stacjonarny studiów licencjackich w Collegium Civitas oraz zwolnienie z opłat czesnego przez jeden rok.
Już po raz drugi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą wygrać indeks prestiżowej warszawskiej uczelni - Collegium Civitas, która oferuje szerokie spektrum kształcenia w nowoczesnych zawodach związanych z komunikacją i biznesem. Wystarczy zarejestrować się.
Ogólnopolska Olimpiada Cyfrowa to konkurs interdyscyplinarny, zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, sprawdzający kompetencje cyfrowe uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych. Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny do 8 listopada 2016 r. Collegium Civitas, w której wykładają eksperci nowych mediów, została Głównym Partnerem Merytorycznym Olimpiady Cyfrowej.
Główną nagrodą olimpiady jest indeks na dowolny kierunek stacjonarnych studiów licencjackich prowadzonych przez Collegium Civitas oraz zwolnienie z opłat czesnego przez okres jednego roku. Z pewnością zwycięzcę zainteresuje kierunek Dziennikarstwo i Nowe Media prowadzony przez Katedrę Dziennikarstwa Collegium Civitas. Zajęcia prowadzą m.in. red. Jacek Żakowski, dr Michał Komar, znany pisarz, m.in. autor wywiadów z Władysławem Bartoszewskim, red. Michał Broniatowski, redaktor naczelny "Forbes", red. Konrad Piasecki, laureat nagrody Dziennikarz Roku 2015, red. dr Jarosław Gugała, szef programu "Wydarzenia" w Polsacie, red. Wojciech Orliński publicysta w "Gazecie Wyborczej" oraz wielu innych.
Celem Olimpiady jest kształtowanie świadomych użytkowników mediów cyfrowych, czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji rozumieją język mediów. Przestrzegają standardów etycznych oraz dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. W sposób przemyślany kształtują swój wizerunek i relacje. Świadomi użytkownicy są kreatywni, potrafią tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają i rozumieją prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów.
Pierwszy etap eliminacji odbędzie się 15 listopada o godz. 10:00. Wtedy uruchomiony zostanie test on-line, do którego dostęp otrzymają wyłącznie zarejestrowane wcześniej osoby. Na rozwiązanie zadań Uczestnicy i Uczestniczki będą mieli 90 minut.
Drugi etap polegał będzie na realizacji projektu medialnego, którego temat dotyczył będzie motywu przewodniego pierwszej edycji Olimpiady - kompetencji cyfrowych. Uczestnicy i Uczestniczki będą realizować swoje projekty przez cały styczeń 2017 r.
Najlepsze i najlepsi z nich w kwietniu 2017 r. spotkają się na zawodach finałowych w Warszawie, podczas których zawalczą o cenne nagrody rzeczowe (laptopy, tablety itp.) oraz nagrody niespodzianki, które ujawniać będziemy stopniowo w okresie trwania rejestracji. Otrzymają oni również tytuł Laureata/Laureatki lub Finalisty/Finalistki Olimpiady Cyfrowej, potwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zasady rekrutacji Olimpijczyków na studia określone zostaną w uchwałach Senatów wyższych uczelni i podane do wiadomości publicznej w maju 2017 r.
Rejestracji Uczestników i Uczestniczek dokonuje Przewodniczący lub Przewodnicząca Komitetu Szkolnego, wypełniając formularz w Elektronicznym Systemie Zgłoszeń na stronie. Pod tym adresem znaleźć można również regulamin i program Olimpiady oraz wykaz obowiązkowej i zalecanej literatury. Podstawowym źródłem wiedzy dla Uczestników i Uczestniczek są zasoby serwisu. Uczniów i uczennice zachęcamy do samokształcenia, a nauczycieli i nauczycielki, którzy wspierają podopiecznych i podopieczne w przygotowaniach, do prowadzenia zajęć edukacji cyfrowej i medialnej w swoich szkołach.
Szkoły, które chciałyby otrzymać informator Olimpiady Cyfrowej na rok szkolny 2016/2017 prosimy o przesłanie wiadomości na adres: olimpiada@nowoczesnapolska.org.pl.