szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Rozpoznaje, różnicuje i leczy choroby zębów i jamy ustnej, z ukierunkowaniem na działalność leczniczo-profilaktyczną dotyczącą chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej; podejmuje działania na rzecz promocji zdrowia i zapobiegania chorobom przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.
Rozpoznaje i leczy braki w uzębieniu i ubytki tkanek otaczających metodą protezowania stomatologicznego i implantów oraz podejmuje działania na rzecz promocji zdrowia i zapobiegania chorobom jamy ustnej i zębów.
Rozpoznaje, różnicuje i leczy choroby zębów i jamy ustnej u dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem wad rozwojowych i wad zgryzu; kieruje do leczenia ortodentystycznego; prowadzi badania przesiewowe w przedszkolach i szkołach i działania profilaktyczne przeciwko próchnicy oraz uczestniczy w promocji zdrowia i zapobieganiu chorobom zębów i jamy ustnej u dzieci i młodzieży.
Rozpoznaje, różnicuje i leczy ostre i przewlekłe choroby zębów i jamy ustnej oraz prowadzi działania profilaktyczne, zwłaszcza dotyczące chorób społecznych, jak próchnica i choroby przyzębia.
Rozpoznaje i podejmuje działania w zakresie profilaktyki stomatologicznej populacji jako całości; zapobiega chorobom jamy ustnej i uzębienia związanym przyczynowo z wykonywaniem pracy zawodowej; podnosi kulturę i dbałość o stan uzębienia poprzez upowszechnianie opieki stomatologicznej w środowiskach zaniedbanych oraz w grupach zawodowych narażonych na choroby jamy ustnej; organizuje i promuje działania zmierzające do lepszego stanu jamy ustnej i uzębienia (zwalczanie próchnicy, fluoryzacja zębów dzieci i młodzieży itp).
Rozpoznaje, różnicuje i leczy ostre i przewlekłe choroby zębów i jamy ustnej (w tym wymagające interwencji chirurgicznej), choroby, anomalie i zaburzenia w obrębie jamy ustnej, ustawienia zębów, szczęk i stawów skroniowo-żuchwowych, wymagające korekcji zgryzu, choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej oraz rozpoznaje i leczy braki w uzębieniu i ubytki tkanek otaczających metodą protezowania stomatologicznego i implantów; prowadzi działania profilaktyczne, zwłaszcza dotyczące chorób społecznych, jak próchnica i choroby przyzębia.
Planuje, organizuje i kontroluje pracę zespołu lekarskiego i personelu pomocniczego na oddziale placówki medycznej; odpowiada za sprawne funkcjonowanie oddziału pod względem lekarskim, administracyjnym i gospodarczym oraz za właściwe leczenie chorych; bierze udział w bezpośredniej opiece nad pacjentami oraz sprawuje funkcje administracyjne związane z działalnością oddziału placówki medycznej; odpowiada za utrzymanie oddziału na odpowiednim poziomie, w tym za zgłaszanie dyrektorowi podmiotu leczniczego potrzeb w zakresie remontów, zakupu wyposażenia, zaopatrzenia w leki itp.; odpowiada za kształcenie zawodowe podległego personelu.
Rozpoznaje i zwalcza choroby zwierząt, zapobiega im, prowadzi kontrolę stanu zdrowotnego i higienicznego zwierząt oraz żywności pochodzenia zwierzęcego.
Rozpoznaje choroby i urazy zwierząt wymagające interwencji chirurgicznej; przeprowadza operacje i leczenie chirurgiczne zwierząt oraz wykonuje czynności z tym związane.
Rozpoznaje i zwalcza choroby drobiu, gołębi i ptaków ozdobnych oraz im zapobiega; prowadzi kontrolę stanu zdrowotnego i higienicznego drobiu w hodowlach wielkotowarowych i w chowie przydomowym; prowadzi nadzór nad produkcją żywności pochodzenia zwierzęcego.
Rozpoznaje, różnicuje i leczy choroby koni oraz podejmuje działania profilaktyczne zmierzające do promocji zdrowia, zapobiegania chorobom i urazom koni.
Rozpoznaje i zwalcza choroby pszczoły miodnej, trzmieli i jedwabników; nadzoruje stan zdrowotny rodzin i nadzoruje postępowanie w chorobach podlegających obowiązkowi zwalczania lub rejestracji; prowadzi i nadzoruje działania profilaktyczne.
Rozpoznaje i zwalcza choroby przeżuwaczy: bydła, owiec, kóz i ich potomstwa w różnych stanach fizjologicznych oraz zapobiega im; kontroluje stan zdrowia stada, żywienie, wydajność mleczną i warunki zoohigieniczne.
Rozpoznaje, leczy i zapobiega chorobom psów i kotów; prowadzi kontrolę ich stanu zdrowotnego i higienicznego.
Rozpoznaje choroby ryb występujące z przyczyn środowiskowych, wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych oraz nadzoruje ich zwalczanie, w tym podawanie leków i stosowanie środków dezynfekcyjnych.
Rozpoznaje i zwalcza choroby świń, zapobiega im, prowadzi kontrolę stanu zdrowotnego i higienicznego zwierząt, kontroluje dobrostan zwierząt, dba o ochronę zdrowia publicznego poprzez zwalczanie zoonoz oraz prawidłowe stosowanie leków.
Rozpoznaje i zwalcza choroby zakaźne, pasożytnicze i niezakaźne u lisów, norek, królików, szynszyli i innych; monitoruje stan zdrowia zwierząt, ocenia i analizuje jakość żywienia w aspekcie przydatności karmy dla zwierząt i nierozprzestrzeniania zarazków na ludzi i zwierzęta; dba o stałe zabezpieczenie dobrostanu zwierząt i promuje należyte warunki utrzymania i żywienia.
Rozpoznaje, różnicuje i leczy choroby zwierząt nieudomowionych, zapobiega im, prowadzi kontrolę stanu zdrowotnego i higienicznego tych zwierząt.
Zgodnie z ustawodawstwem weterynaryjnym wykonuje zadania Inspekcji Weterynaryjnej dotyczące w szczególności: granicznej kontroli weterynaryjnej, kontroli weterynaryjnej w handlu, spełniania wymagań weterynaryjnych dla produktów pochodzenia zwierzęcego, zwalczania chorób zakaźnych i ochrony zdrowia zwierząt w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego.
Sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem żywności pochodzenia zwierzęcego w całym łańcuchu produkcyjnym, tj. od produkcji pierwotnej do umieszczania jej na rynku.
Zapobiega zagrożeniom zdrowotnym zwierząt wywodzących się z warunków epizootycznych, warunków chowu i hodowli zwierząt oraz wynikających z jakości pasz, mających wpływ na jakość zdrowotną środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego.
Współuczestniczy w rozpoznawaniu chorób występujących u zwierząt hodowlanych (konie, bydło świnie), zwierząt towarzyszących (psy, koty) oraz zwierząt ogrodów zoologicznych stosując metody diagnostyki obrazowej, w szczególności: badania radiograficzne, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, ultrasonografię i metody radioizotopowe; wykonuje badania rutynowe i specjalistyczne dla lekarzy praktyków zajmujących się lecznictwem zwierząt.
Diagnozuje i leczy zaburzenia czynności układu rozrodczego u samic i samców; rozpoznaje, leczy i zapobiega zaburzeniom płodności w stadach, określa przydatność reproduktorów do rozrodu; nadzoruje przestrzegania warunków weterynaryjnych w zakresie wytwarzania, pozyskiwania, konserwacji, obróbki, przechowywania, prowadzenia obrotu i wykorzystania materiału biologicznego.
Nadzoruje i kontroluje stan zdrowia różnych gatunków zwierząt laboratoryjnych: mysz, szczurów, chomików, kotów, królików, gerbili, wykorzystywanych w badaniach biomedycznych; wykonuje eksperymenty na tych zwierzętach i ocenia ich wyniki m.in. w zakresie mikrobiologii weterynaryjnej, patologii, chirurgii.
Wykonuje badania laboratoryjne dotyczące oceny stanu zdrowia zwierząt, jakości surowców i żywności pochodzenia zwierzęcego oraz środków żywienia zwierząt; rozpoznaje rodzaj i/lub określa zawartość (koncentrację) czynników (składników) stanowiących cel badań; organizuje i nadzoruje pracę laboratorium.
Odbywa specjalizację w dziedzinach określonych w obowiązującym rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (na przykład takich jak: alergologia, chirurgia ogólna, epidemiologia, intensywna terapia, medycyna pracy, okulistyka, psychiatria, urologia oraz zdrowie publiczne pod nadzorem kierownika specjalizacji; podejmuje leczenie pacjentów pod kierunkiem i nadzorem oraz opieką kierownika specjalizacji; zalicza sprawdziany i kolokwia z zakresu specjalizacji w wybranej dziedzinie.
Czyta przed mikrofonem listy dialogowe do filmów obcojęzycznych; prezentuje teksty (komentarze) do filmów reklamowych, dokumentalnych, dydaktycznych i popularnonaukowych; wygłasza (odczytuje) teksty przygotowane przez dziennikarzy do zrealizowanych audycji, programów muzycznych i informacyjnych; odczytuje fragmenty prozy, recytuje wiersze i inne teksty.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne na kursach intensywnych, przyspieszonych, miesięcznych, semestralnych, weekendowych w szkołach języków obcych, w szkołach i przedszkolach, zakładach pracy stosując nowoczesne metody nauczania języków obcych;
przeprowadza testy kontrolne, egzaminy semestralne, wydaje certyfikaty kończące określony poziom nauczania języka obcego.
Na drodze przetargu publicznego prowadzi sprzedaż rzeczy ruchomej lub nieruchomości osobie oferującej najwyższą cenę.
Zajmuje się liczeniem, sortowaniem polskich i zagranicznych znaków pieniężnych; kontroluje jakość znaków pieniężnych oraz sprawdza autentyczność banknotów, przelicza pieniądze ręcznie lub za pomocą maszyn liczących zgodnie z obowiązującymi procedurami.
Wykonuje i koordynuje zadania związane z przeprowadzaniem porad grupowych mających na celu przygotowanie uczestników klubu pracy do kierowania swoją karierą zawodową, poszukiwania pracy i nawiązywania kontaktów z potencjalnym pracodawcą; organizuje i prowadzi szkolenia z zakresu umiejętności aktywnego poszukiwania pracy, motywowania do aktywnego poszukiwania pracy oraz rozpoznawania własnego potencjału i potrzeb edukacyjno-szkoleniowych; współpracuje z instytucjami wspierającymi proces poszukiwania pracy; analizuje rynek edukacyjno-szkoleniowy oraz rynek pracy pod kątem prowadzenia porad grupowych.
Odpowiada za likwidację szkód objętych polisą ubezpieczeniową;
zajmuje się prowadzeniem procesu likwidacji szkody w ramach określonego produktu ubezpieczeniowego.
Doręcza odbiorcom różnego rodzaju przesyłki pocztowe, dokonuje wypłat, inkasuje należności, przyjmuje wpłaty.
Odpowiada za obronę interesu zainteresowanej strony: klienta indywidualnego lub organizacji przez nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z politykami lub instytucjami publicznymi;
zajmuje się wskazywaniem politykom możliwości i szans, które mogą mieć wpływ na gospodarkę i społeczeństwo.
Prowadzi badania i działania praktyczne w zakresie ogólnej diagnozy stanu rozwoju mowy i ogólnej terapii zaburzeń komunikacji człowieka na różnych etapach rozwoju i w różnych sferach aktywności: edukacyjnej, społecznej i zawodowej; zajmuje się korygowaniem wad wymowy i usprawnianiem języka, profilaktyką i likwidowaniem zaburzeń komunikacji uwarunkowanych środowiskowo lub organicznie (różnego rodzaju czynnikami patologicznymi), a także rehabilitacją mowy po wypadkach i urazach.
Wykonuje odlewy przedmiotów z brązu, spiżu i mosiądzu, korzystając z różnego rodzaju pieców i tygli; poddaje je obróbce posługując się urządzeniami i materiałami ściernymi i polerskimi z zachowaniem dyscypliny technologicznej.
Wykonuje prace związane z podlewaniem luster i srebrzeniem wyrobów szklanych o złożonych kształtach i dużych powierzchniach płynami srebrzącymi i redukującymi oraz dokonuje renowacji luster.
Lutowacz spaja elementy, używając jako spoiwa metalu o niższej temperaturze topnienia niż metale łączone.
Lutowacz jest zawodem technicznym o charakterze produkcyjnym. Łączy elementy konstrukcyjne i instalacje technologiczne wykonane ze stali, żeliwa, metali nieżelaznych i ich stopów, używając jako spoiwa lutu o niższej temperaturze topnienia niż metale łączone oraz odpowiedniego topnika (lutowanie miękkie lub twarde). Organizuje i obsługuje stanowisko pracy dobierając urządzenia, sprzęt i osprzęt do lutowania, narzędzia ślusarskie i wyposażenie przeciwpożarowe. Czyta i stosuje dokumentację wykonawczą. Przygotowuje elementy do lutowania przez oczyszczenie obszaru łączenia, ich dopasowanie i sczepianie. Utrzymuje parametry procesu lutowania. Zachowuje właściwą kolejność lutowania elementów konstrukcji w toku montażu. Lutowacz ocenia wstępnie jakość wykonanych złączy i usuwa wady wykonanego lutu. Jest odpowiedzialny za prawidłową i bezpieczną obsługę stanowiska organizowanego w różnych warunkach pracy. Może wykonywać operacje lutowania twardego i miękkiego, stosując nagrzewanie gazowe (płomieniowe) lub lutownicę.
Zajmuje się ładowaniem towarów według instrukcji, kontrolą wagi ładowanego towaru oraz jego stanem.
Zajmuje się opróżnianiem zbiorników na nieczystości płynne (asenizacyjnych) i wypompowywaniem ich do samochód asenizacyjnych.
Zajmuje się opróżnianiem pojemników na nieczystości stałe i ładowaniem odpadów stałych na samochód.
Wykonuje łubianki różnych typów sposobem ręcznym lub mechanicznym.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej