szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Przyjmuje do magazynu, zapewnia odpowiednie warunki przechowywania i wydaje środki i materiały, prowadząc odpowiednią dokumentację; bierze udział w inwentaryzacjach i odpowiada materialnie za powierzone mu mienie.
Obsługuje maszynę maglowniczą; przygotowuje i magluje pozostawione przez klienta rzeczy; suszy, sortuje, składa, kompletuje oraz pakuje wymaglowane rzeczy.
Gromadzenie informacji o towarach będących w obrocie kupna i sprzedaży, o cenach tych towarów, ustalanie ceny towarów będących w obrocie giełdy maklerskiej, pośredniczenie w wyszukiwaniu i łączeniu ofert kupna (sprzedaży).
Na podstawie każdorazowego zlecenia pośredniczy w zawieraniu umów kupna-sprzedaży statków, umów przewozu, czarteru na czas, umów holowniczych i umów ubezpieczenia morskiego.
Zajmuje się nadzorowaniem procesu przekazywania zleceń maklerskich na Giełdę Papierów Wartościowych; odpowiada za zasoby kadrowe w grupie maklerów giełdowych zgodnie z przyjętymi zasadami w zakresie ich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego.
Nabywa i sprzedaje papiery wartościowe w imieniu swoim, osoby lub instytucji dającej zlecenie, prowadzi rachunki inwestycyjne klientów.
Wykonuje prace malarskie w pomieszczeniach budynków mieszkalnych, biurowych oraz w budynkach produkcyjnych (hale fabryczne, magazyny itp.); zajmuje się przygotowaniem różnych rodzajów podłoży pod malowanie, przygotowaniem gruntowników i farb oraz malowaniem powierzchni ścian, sufitów, elewacji, pokrycia dachów, stolarki i ślusarki budowlanej, konstrukcji i elementów metalowych, konstrukcji i elementów drewnianych; malowaniem napisów i elementów ozdobnych i innych.
Nakłada powłoki lakiernicze (ochronne i dekoracyjne) z farb i lakierów na wyroby metalowe i części różnego rodzaju maszyn i sprzętów, pojazdów mechanicznych oraz jednostek pływających.
Pokrywa metalowe części samolotów warstwami farb ochronnych i lakierem, zabezpieczając je przed korozją oraz nadając im estetyczny wygląd; posługuje się pędzlami, szpachelkami, szlifierkami ręcznymi lub podwieszanymi, szczotkami, pilnikami, pistoletami natryskowymi.
Maluje i tapetuje ściany oraz sufity w pomieszczeniach, maluje elewacje budynków, stolarkę budowlaną, instalacje i urządzenia sanitarne, ślusarkę budowlaną, kraty, balustrady, ogrodzenia stosując odpowiednie materiały, narzędzia, sprzęt pomocniczy i maszyny.
Wykonuje prace związane ze sprzęganiem i rozprzęganiem taboru kolejowego podczas jego postoju, a także w ruchu przy prowadzeniu pracy rozrządowej na górkach rozrządowych; zabezpiecza wagony od zbiegnięcia, posługując się płozami hamulcowymi i prostymi narzędziami.
Prowadzi ruch manewrowy taborem metra w obrębie stacji postojowych i punktów obsługi technicznej pojazdów oraz na linii metra, bocznicach i nowo budowanych odcinkach metra, zgodnie z obowiązującymi przepisami i instrukcjami oraz w sposób zapewniający bezpieczeństwo ruchu.
Manikiurzystka zajmuje się pielęgnacją i upiększaniem dłoni oraz stylizacją paznokci rąk.
Głównym celem pracy manikiurzystki jest zadbanie o zdrowie i estetykę dłoni i paznokci. Cel ten osiąga ona poprzez wykonanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych polegających na zmyciu poprzedniego lakieru, skróceniu i opiłowaniu paznokci, usunięciu martwego lub zbędnego naskórka różnymi technikami, wygładzeniu, nawilżeniu, odżywieniu oraz regeneracji skóry dłoni. Dbałość o wygląd dłoni to także zabiegi zdobnicze paznokci polegające na tradycyjnym malowaniu i zdobieniu paznokci lub stosowaniu technik przedłużania i rekonstrukcji paznokci. Manikiurzystka wykonuje też zabiegi wpływające na estetykę całej kończyny górnej, tj. masaże manualne, zabiegi z wykorzystaniem parafiny. Odkażanie i wyjaławianie sprzętu i narzędzi po każdym zabiegu to również nieodzowne czynności w pracy manikiurzystki.
Ocenia przydatność drewna okrągłego krajowego i egzotycznego oraz wyznacza miejsca podziału dłużyc w celu racjonalnego wykorzystania drewna.
Pełni funkcję pracownika działu maszynowego i/lub pokładowego na statku żeglugi śródlądowej; wykonuje prace związane z eksploatacją statku, obsługą, konserwacją i naprawami urządzeń siłowni statku oraz utrzymaniem porządku i konserwacją innych urządzeń pokładowych zgodnie z obowiązującymi przepisami, instrukcjami armatora i poleceniami przełożonych.
Sprawuje funkcję pracownika działu pokładowego na statku morskim; wykonuje prace związane z eksploatacją i konserwacją statku, zgodnie z wymogami przepisów międzynarodowych i krajowych oraz instrukcji armatora i poleceń przełożonych.
Pełni funkcję pracownika działu pokładowego na statku żeglugi śródlądowej; wykonuje prace związane z eksploatacją statku i konserwacją oraz utrzymaniem porządku.
Wykonuje prace wynikające z potrzeby zapewnienia codziennej obsługi i pielęgnacji koni w stajniach wyścigowych.
Obsługuje i utrzymuje w należytym stanie technicznym pojazd trakcyjny (spalinowy lub elektryczny), przydzielony mu na stałe lub na czas wykonywania przez niego pracy; posługuje się służbowym rozkładem jazdy, przestrzegając przepisów i instrukcji dotyczących bezpieczeństwa ruchu pociągów.
Obsługuje i nadzoruje przewoźne zespoły prądotwórcze (stosowane w miejscach, gdzie nie ma możliwości korzystania ze stałych źródeł zasilania w energię elektryczną, np. na placach budowy, planie filmowym), zgodnie z dokumentacją techniczną oraz przestrzegając przepisów bhp, ppoż. i ochrony przeciwporażeniowej.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia cyklu chłodzenia w zamkniętym układzie wypełnionym czynnikiem chłodniczym, np. amoniakiem lub freonem, w celu utrzymywania w określonym pomieszczeniu niskiej temperatury (0oC lub niższej), jak również w niektórych układach chłodniczych w celu chłodzenia czynnika pośredniego (chłodziwa), np. solanki lub borygo jako medium chłodzącego.
Obsługuje urządzenia dokowe służące do ustawiania statku lub zdjęcia statku z doku; dokonuje wymiany zużytych elementów i podzespołów, uszczelnia dławice zaworów, podłącza instalacje dokowe do statku.
Obsługuje maszyny wyciągowe zainstalowane na szybach oraz szybikach pionowych i pochyłych o nachyleniu powyżej 45 stopni, służące do transportu urobku z dołu kopalni; dostarcza na dół i z dołu na powierzchnię wszelkiego typu materiały, maszyny i urządzenia oraz ludzi; posługuje się odpowiednio wyposażonym stanowiskiem pracy zaopatrzonym w dźwignie i aparaturę sterowniczą, kontrolną, sygnalizacyjną, regulacyjną oraz układy hamowania manewrowego i bezpieczeństwa, a także zestawem narzędzi ślusarsko-monterskich.
Obsługuje, konserwuje i naprawia urządzenia napędowe kolei linowych przy użyciu narzędzi i specjalistycznych przyrządów pomiarowych, zgodnie z instrukcjami technologicznymi kolei linowych
Prowadzi ruch kotła parowego lub wodnego, utrzymuje określone parametry pary lub wody, reguluje ilość paliwa, powietrza i wody podawanych do kotła i utrzymuje prawidłowy proces spalania; likwiduje zakłócenia występujące w pracy kotła; czyści powierzchnie grzewcze w ruchu lub w czasie postoju kotła; prowadzi zapisy ruchu kotła.
Obsługuje maszyny fleksograficzne różnych typów do druku na różnych podłożach, jak papier, celofan, folia aluminiowa, folia polietylenowa, tomofan, pergamin i innych.
Obsługuje maszyny rotacyjne arkuszowe lub zwojowe różnych typów, stosowane do druku offsetowego jedno- i wielobarwnego: map, plakatów, czasopism, książek, katalogów, prospektów i innych.
Obsługuje maszyny zwojowe oraz arkuszowe różnych typów do druku wypukłego (typograficznego) jedno- i wielobarwnego: gazet, czasopism, książek, ilustracji, albumów i różnego rodzaju akcydensów.
Obsługuje zwojowe i arkuszowe maszyny rotacyjne do druku wklęsłego jedno- i wielobarwnego: gazet, czasopism, albumów, reprodukcji dzieł sztuki, prac naukowo-dokumentalnych, folderów i innych na podłożach z papieru, tworzyw sztucznych i innych.
Odpowiada za prawidłowe i zgodne z procedurami bezpieczeństwa napełnianie i opróżnianie zbiorników;
zajmuje się prawidłową obsługą zbiorników oraz ich właściwym zabezpieczeniem i oznakowaniem.
Prowadzi i utrzymuje w wymaganym przepisami stanie technicznym obsługiwany skład taboru pasażerskiego metra; posługuje się automatycznymi urządzeniami sterującymi; przestrzega rozkładu jazdy taboru metra; czuwa nad bezpiecznym przebiegiem jazdy, posługując się przepisami i instrukcjami dotyczącymi bezpieczeństwa ruchu metra.
Obsługuje i utrzymuje w należytym stanie technicznym pomocnicze pojazdy kolejowe metra - spalinowe pojazdy trakcyjne: lokomotywy manewrowe i wózki motorowe (drezyny), zgodnie z obowiązującymi przepisami i instrukcjami oraz w sposób zapewniający bezpieczeństwo ruchu.
Obsługuje i utrzymuje w należytym stanie technicznym specjalistyczne dźwignice kolejowe służące do przemieszczania pionowego i poziomego ładunków, na niewielkie odległości;
manipuluje różnymi nosiwami do pobierania, przenoszenia i zwalniania kolejnych ładunków.
Obsługuje, zgodnie z instrukcją techniczną, sprężarki sprężające gazy techniczne i technologiczne.
Prowadzi eksploatację turbozespołów kondensacyjnych i przeciwprężno- upustowych, układów chłodniczych i chłodni, urządzeń pomocniczych, jak pompy, stacje redukcyjne, wyparki, izolatory, rurociągi itp.
Prowadzi eksploatację hydrogeneratorów wodnych oraz urządzeń hydrotechnicznych, jak: śluzy, zastawki, przepławki; dba o bezawaryjną pracę hydrogeneratorów i urządzeń pomocniczych, posługując się urządzeniami i aparaturą pomiarową.
Uruchamia lub zatrzymuje urządzenia ciepłownicze i sieci cieplnej, kontroluje ich pracę oraz usuwa usterki, utrzymuje wymagane parametry pracy sieci ciepłowniczej (temperatura i ciśnienie) oraz ciągłość pracy urządzeń, posługując się narzędziami i aparaturą pomocniczą.
Uruchamia, obsługuje i konserwuje urządzenia do zasilania kotłów wysokiej wydajności w paliwo stałe, począwszy od urządzeń na placu węglowym, jak wywrotnice wagonów, poprzez urządzenia, takie jak: transportery taśmowe, zgarniacze, zsypy, separatory, urządzenia kruszące, młyny, aż do zasobników przykotłowych; zapewnia odpowiednie wymieszanie węgla.
Obsługuje urządzenia do usuwania popiołu i żużla, począwszy od opróżniania lejów popiołowych i żużlowych, aż do rozmieszczenia w osadnikach lub do rozładunku na środki transportu; obsługuje, konserwuje, planuje remonty urządzeń służących do odpopielania i odżużlania.
Prowadzi obsługę urządzeń gospodarki wodnej, olejowej i smarowniczej, urządzeń służących do odpopielania i nawęglania, układów chłodniczych, urządzeń do usuwania odpadów i szlamów, odsiarczania i odazotowania spalin oraz układów odpylających (z wyłączeniem obsługi urządzeń cieplno-mechanicznych i elektroenergetycznych).
Zajmuje się obsługą wentylatorów kopalni; odpowiada za prawidłową pracę wentylatorów poprzez kontrolowanie stanu technicznego urządzeń, podejmuje działania na rzecz uruchomienia wentylatorów rezerwowych w przypadku awarii wentylatorów głównych kopalni.
Przepisuje teksty w języku polskim i językach obcych na różnego typu maszynach do pisania lub komputerze w różnych edytorach tekstów.
Obsługuje maszyny i urządzenia do szlifowania i polerowania płaszczyzn lub obrzeży szkła płaskiego.
Prowadzi proces wytwarzania masła ze śmietanki pasteryzowanej.
Zajmuje się badaniem ogólnych form przestrzennych i stosunków ilościowych, oraz wykorzystaniem wyników tych badań do opisu rzeczywistości: przyrody, procesów i zjawisk występujących w technice, medycynie, gospodarce i innych dziedzinach.
Zajmuje się montowaniem maszyn i urządzeń do produkcji drzewnej oraz kontrolowaniem i nadzorowaniem ich pracy; obsługuje maszyny i urządzenia, stosowane w procesie produkcji materiałów drzewnych; prowadzi bieżącą kontrolę, jakości surowców i produktów; prowadzi przeglądy i konserwację maszyn i urządzeń do produkcji drzewnej.
Odpowiada za obsługę i utrzymywanie stanu technicznego niezbędnego do zachowania ciągłości produkcyjnej urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników;
zajmuje się kontrolą stanu technicznego użytkowanych urządzeń, ich konserwacją oraz wykonywaniem czynności naprawczych.
Zgodnie z posiadanymi uprawnieniami instaluje, konserwuje i naprawia dźwignice (suwnice, żurawie, dźwigi, wyciągi towarowe, dźwignice linotorowe, wciągarki, wciągniki, podesty ruchome itp.) służące do pionowego lub poziomego przemieszczania ładunków i osób na niewielkie odległości, w ruchu przerywanym.
Wykonuje naprawy i konserwacje autobusów i autokarów osobowych i ich zespołów; kontroluje stan techniczny zespołów i układów autobusowych oraz reguluje i sprawdza działanie autobusów i ich zespołów za pomocą urządzeń diagnostycznych, na uniwersalnych i specjalizowanych stanowiskach obsługowo-naprawczych, z użyciem narzędzi monterskich, pomiarowych, ślusarskich i innych.
Montuje, naprawia i utrzymuje w stałej sprawności technicznej urządzenia automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, jak: automatyczne przyrządy pomiarowe, przepustnice, zawory, siłowniki, regulatory, przetworniki, przekaźniki, rejestratory, blokady, urządzenia transportu wewnętrznego, urządzenia sterowania gniazdami roboczymi, liniami montażowymi, pracą wentylatorów, suszarek, chłodnic itp.; posługując się precyzyjnymi obrabiarkami do skrawania metali, narzędziami ślusarsko-montażowymi typu zegarmistrzowskiego oraz przyrządami kontrolno-pomiarowymi.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej