szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Wykonuje elementy i całe modele metalowe, drewniane, z tworzyw sztucznych i mas ceramicznych, formy do wytwarzania odlewów metodami specjalnymi, matryce do wytwarzania modeli woskowych oraz przyrządy niezbędne do wytwarzania odlewów.
Formuje na podstawie wzoru lub rysunku, za pomocą urządzeń i narzędzi modelarskich, modele do produkcji gipsowych form ""matek"" wyrobów ceramicznych, garniturów, serwisów, figuralnej galanterii ceramicznej, wyrobów sanitarnych, kwasoodpornych, aparatury chemicznej itp.; wykonuje prace związane z odlewaniem form roboczych dla wszystkich asortymentów ceramiki szlachetnej oraz niektórych unikatowych wyrobów ceramiki budowlanej; czyści i konserwuje narzędzia.
Projektuje lub wykonuje wzory wyrobów plecionkarskich, proponuje i wprowadza zmiany do wyrobów już wytwarzanych.
Modystka wykonuje maszynowo i ręcznie kapelusze i inne nakrycia głowy z różnych materiałów, na podstawie własnych lub zleconych projektów, a także przerabia i odnawia kapelusze używane.
Modystka jest zawodem rzemieślniczym. Celem pracy modystki jest wykonanie nakrycia głowy. Pracę rozpoczyna od dobrania materiału i wykonania szablonu do projektu nakrycia głowy. Kolejne etapy pracy to: przygotowanie półproduktów, zaparzenie stożka, nałożenie na formę kapeluszniczą, wysuszenie oraz wyrównanie i obcięcie brzegów. Wykończenie wyrobu polega na podszyciu brzegów ronda oraz ozdobieniu gotowego kapelusza (wstążkami, woalkami itp.). Bardzo ważne jest dostosowanie nakryć głowy do indywidualnych potrzeb klienta. Modystka odpowiada za jakość i estetykę wykonanych wyrobów. Nieodłącznym elementem pracy modystki jest komunikowanie się z klientami.
Wykonuje przeniesienie (przetłoczenie) rysunku znaczka pocztowego, skarbowego lub sądowego z utwardzonej płytki stalorytniczej, wykonanej przez rytownika, na cylinder do maszyny drukującej (wklęsłodrukowej).
Dostarcza na miejsce spektaklu (teatralnego, filmowego, telewizyjnego itp.) dekoracje, montuje je z elementów składowych, ustawia na właściwych miejscach - zgodnie z potrzebami poszczególnych sztuk, oraz je magazynuje.
Zajmuje się przygotowywaniem i przeprowadzaniem całości prac związanych z montażem dźwięku, zgodnie ze wskazówkami reżysera oraz przy współpracy z kompozytorem, dyrygentem, montażystą obrazu oraz operatorem dźwięku.
Wykonuje montaż filmu dbając o właściwą synchronizację obrazu i dźwięku, zgodnie ze wskazówkami reżysera, oraz o ich jakość techniczną i artystyczną.
Wykonuje montaże form kopiowych wg karty zamówieniowo-dyspozycyjnej i makiety wydawniczej, z negatywów lub diapozytywów kreskowych lub siatkowych, na materiałach przezroczystych (folie poliestrowe, płyty szklane), kartonach, tworzywach sztucznych i gumowych oraz płytach metalowych, na specjalnych urządzeniach lub stołach montażowych.
Monter / konserwator instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych wykonuje montaż instalacji i urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w obiektach budowlanych.
Monter / konserwator instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych wykonuje montaż instalacji i urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w nowych obiektach budowlanych oraz obiektach istniejących, także instaluje: wentylatory, dmuchawy, nagrzewnice, łapacze kurzu i centrale klimatyzacyjne, czerpnie i wyrzutnie powietrza, zbiorniki wody, zawory regulacyjne, sprężarki, regulatory parametrów powietrza, urządzenia kontrolno-pomiarowe oraz klimatyzatory indywidualne. Wykonuje również podłączenia instalacji wodnej, chłodniczej, grzewczej i elektrycznej oraz izolacje termiczne, akustyczne, przeciwdrganiowe i przeciwwilgociowe układów przewodowo-instalacyjnych i urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a także pomocnicze prace budowlane związane z montażem instalacji. Ponadto kontroluje sprawność działania instalacji oraz urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, wykonuje ich bieżącą konserwację, a także prace związane z naprawą instalacji i urządzeń, remontem, przebudową, rozbudową oraz demontażem instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Buduje i wyposaża w liny urządzenia - najczęściej kolejki linowe pasażerskie lub przemysłowe, wyciągi narciarskie; odbiera od wykonawcy lub buduje podpory końcowe i pośrednie; wyposaża je w liny pociągowe i jezdne; konserwuje układy linowe i części ruchome; przeprowadza przeglądy okresowe i remonty; współpracuje z dozorem technicznym obsługi urządzeń linowych stałych, służących do przewozów i zapewnienia bezpiecznego transportu pasażerów.
Instaluje w budynkach i innych obiektach budowlanych urządzenia służące do zapobiegania powstaniu, wykrywania i zwalczania pożaru lub ograniczenia jego skutków, zgodnie z zatwierdzonym projektem wykonawczym;
wykonuje przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne urządzeń przeciwpożarowych, takich jak: stałe i półstałe urządzenia gaśnicze i zabezpieczające, urządzenia inertyzujące, urządzenia wchodzące w skład dźwiękowego systemu ostrzegawczego i systemu sygnalizacji pożarowej, w tym urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe, urządzenia odbiorcze alarmów pożarowych i urządzenia odbiorcze sygnałów uszkodzeniowych, instalacje oświetlenia ewakuacyjnego, hydranty wewnętrzne i zawory hydrantowe, hydranty zewnętrzne, pompy w pompowniach przeciwpożarowych, przeciwpożarowe klapy odcinające, urządzenia oddymiające, urządzenia zabezpieczające przed powstaniem wybuchu i ograniczające jego skutki, kurtyny dymowe oraz drzwi i bramy przeciwpożarowe wyposażone w systemy sterowania, przeciwpożarowe wyłączniki prądu oraz dźwigi dla ekip ratowniczych.
Wykonuje prace związane z przygotowaniem do montażu, montażem, demontażem, kontrolą działania i regulacją różnego rodzaju sprzętu optycznego (aparatów fotograficznych, kamer, aparatów projekcyjnych, mikroskopów, niwelatorów, lornetek, peryskopów, rzutników) oraz zespołów (przekładni, mechanizmów napędowych i pomocniczych), zarówno podczas zmechanizowanych, jak i zautomatyzowanych procesów technologicznych montażu, z wykorzystaniem przyrządów i uchwytów montażowych (uniwersalnych i specjalnych), różnego rodzaju narzędzi i urządzeń ślusarsko-monterskich, urządzeń diagnostycznych do kontroli i regulacji aparatów i przyrządów optycznych.
Wykonuje prace związane z przygotowaniem do montażu, montażem, demontażem, kontrolą działania i regulacją aparatury i urządzeń chemicznych, jak: wieże próżniowe i destylacyjne, krystalizatory, reaktory, dyfuzory, autoklawy, kotły ciśnieniowe, wulkanizacyjne, pompy, suszarki, z wykorzystaniem przyrządów i uchwytów montażowych (uniwersalnych i specjalnych), różnego rodzaju narzędzi i urządzeń ślusarsko-monterskich, urządzeń diagnostycznych do kontroli i regulacji.
Montuje i instaluje układy elektroniczne, podzespoły i zespoły stosowane w aparaturze i urządzeniach jądrowych, takich jak: układy próżni wstępnej, zasilacze, wzmacniacze, pulpity i szafy sterownicze, urządzenia radiometryczne, układy impulsowe, układy wysokiej częstotliwości oraz układy rozgłaszania, przetworniki, detektory, liczniki promieniowania i inne.
Montuje, remontuje i konserwuje aparaturę rozdzielczą, osprzęt, urządzenia, przyrządy pomiarowe, służące do rozdziału energii elektrycznej, oraz liczniki energii elektrycznej wraz z obwodami pomiarowymi, wykorzystując narzędzia ślusarsko-monterskie.
Monter bram składa bramy z elementów i instaluje w określonym miejscu.
Monter bram jest zawodem o charakterze usługowym. Głównym wytworem jego pracy jest brama, często z napędem elektrycznym. Celem wykonywanej pracy jest zmontowanie bramy z elementów, jej zamocowanie a także regulacja lub naprawa w przypadku awarii. Do zadań montera bram należy: transport komponentów bramy, ergonomiczna organizacja stanowiska pracy, kompletowanie, dopasowywanie, składanie, montowanie, regulowanie i programowanie ruchu bramy oraz jej mocowanie zgodnie z przeznaczeniem, wymaganiami technicznymi, przepisami budowlanymi, zasadami BHP, ochrony ppoż. Monter bram często instaluje, reguluje i programuje systemy automatycznego ruchu bramy. Wykonuje również przeglądy techniczne i czynności związane z konserwacją, a w przypadku awarii – diagnozuje przyczyny i dokonuje napraw. Monter bram ocenia prawidłowe wykonanie instalacji elektrycznej zasilającej bramę poprzez oględziny i sprawdzenie prawidłowego zabezpieczenia obwodu zasilającego oraz prawidłowego doboru przewodów. Monter sporządza również niezbędną dokumentację techniczną.
Wykonuje operacje oraz elementy budowli obiektów regulacyjnych i ubezpieczeniowych na rzekach i potokach górskich takie jak: prace umocnieniowe faszynowo-kamienno-betonowe, zabudowa potoków górskich, zabezpieczenia przed falą powodziową; wykonuje biologiczną zabudowę rzek i potoków, obsadza i umacnia stoki skarp, odsypisk, wysp, pozyskuje i przetwarza materiały do robót umocnieniowych, a ponadto współpracuje z zespołami obiektów pływających, operatorami koparek i pogłębiarek. konserwuje i utrzymuje budowle i urządzenia wodne, z uwzględnieniem zachowania czystości, zabezpieczenia przed korozją i abrazją oraz usuwania drobnych uszkodzeń.
Montuje, instaluje i uruchamia podzespoły elektronicznego wyposażenia maszyn i urządzeń, posługując się dokumentacją techniczną, narzędziami ślusarskimi, elektromonterskimi oraz elektronicznymi, prostymi przyrządami pomiarowymi, w celu diagnozowania stanu technicznego, sprawdzania funkcjonalności i regulowania parametrów urządzeń.
Monter elektroniki samochodowej wykonuje montaż elementów i podzespołów podczas produkcji i instalacji elektroniki samochodowej.
Monter elektroniki samochodowej jest zawodem o charakterze produkcyjnym i usługowym. Monter elektroniki samochodowej pracuje przy montażu pojazdów samochodowych oraz w usługach serwisowych przy diagnostyce, instalacji i naprawach. W procesie produkcji elektronicznych urządzeń samochodowych monter kompletuje elementy i podzespoły elektroniczne, wykonuje montaż części elektronicznych, elektrycznych i mechanicznych, uruchamia i sprawdza poprawność działania wyrobu. W procesie produkcji pojazdów samochodowych instaluje podzespoły i urządzenia elektroniczne w pojeździe i sprawdza poprawność działania. Korzysta ze specjalistycznego wyposażenia linii produkcyjnej, postępuje zgodnie z instrukcją stanowiskową. W usługach serwisowych wykonuje przeglądy, konserwację, diagnozuje, wymienia i naprawia elementy wyposażenia elektronicznego pojazdów. Posługuje się uniwersalnymi przyrządami pomiarowymi oraz specjalistyczną aparaturą diagnostyczną. Podstawowe czynności to: montaż na płytach drukowanych, przewlekany i powierzchniowy, instalacja urządzeń w po-jeździe, uruchamianie, sprawdzanie poprawności działania zgodnie z instrukcją, wykrywanie usterek i naprawa.
Wykonuje prace polegające na montażu elementów i podzespołów elektrycznych, elektromechanicznych oraz połączeń elektrycznych w elektrycznym sprzęcie gospodarstwa domowego, służącego do oświetlenia, ogrzewania itp., wykorzystując narzędzia elektromonterskie, ślusarskie, proste w obsłudze przyrządy technologiczne, elektryczne testery, w celu sprawdzenia podstawowych własności montowanych obwodów elektrycznych.
Monter elektrycznych przyrządów pomiarowych montuje, uruchamia i testuje elektryczne przyrządy pomiarowe.
Monter elektrycznych przyrządów pomiarowych jest zawodem elektrycznym o charakterze produkcyjnym. Monter elektrycznych przyrządów pomiarowych w procesie produkcji dobiera, kompletuje i montuje właściwe komponenty, uruchamia i wykonuje testy funkcjonalne zmontowanego elektrycznego przyrządu pomiarowego, a następnie dokonuje jego adiustacji (kalibracji), polegającej na przeprowadzeniu ogółu czynności zmierzających do doprowadzenia zmontowanego przyrządu pomiarowego do stanu działania odpowiadającego jego przeznaczeniu, np.: zerowanie, nastawienie zakresu, korekta wskazań itp. Korzysta ze specjalistycznego wyposażenia stanowiska montażowego lub linii produkcyjnej; uniwersalnych i specjalistycznych narzędzi monterskich, wzorców i przyrządów pomiarowych oraz testujących. Posługuje się dokumentacją techniczną montażu, w szczególności: opisami technicznymi, schematami elektrycznymi, instrukcjami montażu, rysunkami montażowymi, wykazami elementów i podzespołów. Monter elektrycznych przyrządów pomiarowych odpowiedzialny jest za właściwy dobór i wykorzystanie komponentów i materiałów eksploatacyjnych, zachowanie standardów produkcyjnych, przestrzeganie norm jakościowych i instrukcji stanowiskowych.
Monter fasad zajmuje się przygotowaniem i montażem prefabrykowanych elementów zewnętrznych, stanowiących ochronę i dekorację budynku.
Monter fasad jest zawodem budowlanym. Podstawowym zadaniem montera fasad jest przygotowanie i montaż konstrukcji wsporczej wraz z elementami wypełniającymi w postaci płyt z materiałów izolacyjnych i wykończeniowych, np. ze szkła czy kamienia. Pracę swą realizuje w dwóch fazach. Pierwsza obejmuje zadania dotyczące montażu poszczególnych elementów konstrukcji wsporczej według załączonej dokumentacji. Monter fasad przygotowuje i dopasowuje poszczególne elementy na placu budowy, wykorzystując do tego celu różnego rodzaju urządzenia, maszyny oraz szablony. Podstawą wykonywania powyższych czynności jest rysunek techniczny. Ewentualne błędy oraz niezgodności z planami muszą zostać usunięte przed przystąpieniem do dalszych prac. Drugą fazę robót stanowi montaż wypełnienia. Wszystkie operacje tej fazy są wykonywane zgodnie z informacjami zawartymi w rysunkach technicznych i planach. W zależności od specyfiki przedsiębiorstwa poszczególni monterzy mogą realizować wszystkie opisane powyżej zadania, wynikające z procesu technologicznego, lub niektóre, jako ściśle wyspecjalizowani fachowcy. Wyzwaniem w zawodzie montera fasad jest duża różnorodność konstrukcji, jakie mogą być przez niego montowane.
Monter fortepianów i pianin montuje zespoły i podzespoły pianin oraz fortepianów. Reguluje, naprawia, ustala wstępnie wysokość stroju, a także wykonuje prace związane z wykończeniem obudowy instrumentu.
Monter fortepianów i pianin jest zawodem rzemieślniczym o charakterze produkcyjno-usługowym. Celem pracy montera jest montaż zespołów i podzespołów pianin i fortepianów z użyciem narzędzi, urządzeń ręcznych i mechanicznych. Monter fortepianów i pianin konstruuje oraz wykonuje elementy z drewna, metalu i innych tworzyw. Dokonuje pasowania i montuje podzespoły w zespoły fortepianów i pianin. Przeprowadza regulacje, naprawę, wymianę poszczególnych detali, podzespołów oraz zespołów fortepianów i pianin. Wstępnie ustala wysokość stroju przy użyciu przyrządów pomiarowych; przeprowadza korektę mechanizmów, a także prace akustyczno-strunowe, prace konserwacyjne oraz związane z wykończeniem obudowy fortepianów i pianin.
Montuje instalacje rurowe, armaturę i urządzenia związane z wykorzystaniem gazu w obiektach budowlanych mieszkalnych, użyteczności publicznej i przemysłowych za pomocą podstawowych narzędzi monterskich i przyrządów pomiarowych.
Wykonuje prace związane z instalacjami gazów medycznych: tlenu, podtlenku azotu, sprężonego powietrza, dwutlenku węgla i próżni medycznej oraz źródłami ich zasilania; montuje rurociągi gazów medycznych; instaluje koncentratory tlenu i urządzenia medyczne w szpitalach; konserwuje i naprawia instalację gazów medycznych.
Odpowiada za prawidłowy montaż instalacji i urządzeń sanitarnych; zajmuje się prowadzeniem konserwacji instalacji i urządzeń sanitarnych.
Instaluje, konserwuje i naprawia aparaty telefoniczne z wybieraniem tarczowym i cyfrowym oraz aparaty komórkowe, telefaksy, dalekopisy, łącznice ręczne, elektromechaniczne i elektroniczne cyfrowe, urządzenia szyfrujące, automatyczne transmitery, automatyczne sekretarki i koncentratory telefoniczne; wykorzystuje ręczne narzędzia mechaniczne i elektromechaniczne, podstawowe mierniki elektryczne oraz przyrządy elektroniczne, jak: generatory, oscyloskopy, mierniki poziomów (amperomierze), mierniki poziomów logicznych i inne technologiczne przyrządy serwisowe.
Wyrabia i naprawia instrumenty muzyczne; wykonuje poszczególne elementy instrumentów, dopasowuje je i łączy w podzespoły, a następnie dokonuje ostatecznego montażu instrumentów; przeprowadza korektę instrumentów oraz dokonuje ich naprawy, strojenia i konserwacji.
Wykonuje izolacje przeciwwilgociowe, cieplne, dźwiękochłonne i przeciw- drganiowe w budynkach oraz innych budowlach przy zastosowaniu narzędzi, sprzętu pomocniczego oraz urządzeń i maszyn budowlanych do transportu materiałów, przygotowania podłoża pod izolacje, podgrzewania materiałów izolacyjnych itd.
Wykonuje izolacje konstrukcji budowlanych betonowych, żelbetowych i stalowych narażonych na działanie czynników chemicznych oraz zabezpiecza elementy konstrukcji stalowych i urządzeń przemysłowych przed korozją atmosferyczną za pomocą powłok malarskich przy zastosowaniu narzędzi, maszyn i urządzeń do czyszczenia podłoży i nanoszenia powłok izolacyjnych.
Wykonuje, konserwuje, remontuje i naprawia izolacje obiektów i urządzeń przemysłowych, takich jak: rurociągi, zbiorniki, wymienniki ciepła, kotły, turbiny i piece przemysłowe, komory i urządzenia chłodnicze, wentylatory i elektrofiltry oraz izolacje instalacji sanitarnych w budynkach, posługując się specjalistycznymi narzędziami i sprzętem oraz dokumentacją techniczną, obowiązującymi normami i instrukcjami.
Wykonuje i montuje elementy konstrukcji i zbrojenia kadłuba - płatów, sekcji i bloków konstrukcyjnych kadłuba.
Montuje z elementów kamiennych lub odlewów betonowych filary, kolumny, cokoły, ozdobne detale architektoniczne (pilastry, gzymsy, rzeźby, płaskorzeźby), balustrady i ogrodzenia, a także układa posadzki kamienne, schody i pochylnie przy zastosowaniu podstawowych narzędzi kamieniarskich, przyrządów i maszyn do obróbki kamienia, do transportu elementów kamiennych na placu budowy oraz do przygotowania zapraw.
Monter konstrukcji aluminiowych wykonuje aluminiowe prefabrykaty i składa je na terenie zakładu, a następnie montuje na budowie.
Monter konstrukcji aluminiowych jest zawodem o charakterze produkcyjno-usługowym. Celem jego pracy jest wykonywanie i montowanie konstrukcji pawilonów, wiat, kładek, mostów, kolektorów słonecznych, reklam, ścian osłonowych i pokryciowych, stolarki drzwiowej i okiennej itp. Praca polega na dobraniu, przycięciu, zespoleniu elementów, ich obrobieniu, połączeniu z innymi materiałami np. ze szkłem, poliwęglanem i innymi tworzywami sztucznymi. Monter konstrukcji aluminiowych montuje konstrukcję według dokumentacji, z zastosowaniem odpowiednich narzędzi i przyrządów. Podczas montażu mierzy, spaja, przykręca, podwiesza, spawa, zgrzewa i uszczelnia elementy konstrukcji. W zakresie pracy montera jest dobór odpowiednich materiałów i elementów montażowych (np. nity, śruby, wkręty, uszczelki, kleje, sprężyny, specjalne kształtki złączne, zamki, klamki) oraz zabezpieczenie konstrukcji.
Montuje konstrukcje stalowe i żelbetowe z elementów prefabrykowanych w budynkach mieszkalnych, handlowych, użyteczności publicznej, administracyjno-biurowych, a także w mostach, kładkach, wieżach, słupach energetycznych, radiostacjach itp. przy zastosowaniu narzędzi i sprzętu monterskiego oraz maszyn i urządzeń do transportu elementów na placu budowy, ustawiania i łączenia.
Buduje i wyposaża w liny różne konstrukcje, takie jak: mosty i kładki, wiszące i podwieszane maszty (odciągi), wielkie namioty widowiskowe itp.; dobiera liny zgodnie z dokumentacją , sprawdza zakończenia lin (kałsze i tuleje), montuje liny, sprawdza je i odpowiednio napina; wykonuje zabezpieczenia antykorozyjne.
Monter konstrukcji stalowych przygotowuje do montażu i montuje elementy stalowe.
Monter konstrukcji stalowych przygotowuje do montażu elementy stalowe lub ich zespoły, w postaci słupów, belek, ościeżnic okiennych lub drzwiowych, bram, elementów stalowych dachu, a także stalowe elementy lub zespoły do zamontowania w konstrukcjach lądowych (np. mosty) oraz morskich (np. statki, platformy). Monter konstrukcji stalowych wykonuje konstrukcje hal przemysłowych, zbiorników, pomostów, konstrukcje nośne urządzeń przemysłowych, konstrukcje stalowe słupów, wież i masztów. Monter konstrukcji stalowych jest odpowiedzialny za wykonanie prawidłowego montażu, zabezpieczenie i konserwację wykonanych konstrukcji oraz prawidłową eksploatację narzędzi i urządzeń. Obowiązkiem jego jest zachowanie zasad technologicznych, przestrzeganie norm jakościowych oraz dokonanie oceny wykonanej pracy. Praca wykonywana jest zgodnie z informacjami zawartymi w rysunkach technicznych i instrukcjach technologicznych.
Wykonuje prace związane z przygotowaniem do montażu, montażem, demontażem, kontrolą działania i regulacją urządzeń cieplnych wraz z armaturą i urządzeniami cieplno-mechanicznymi, np.: kotłów przemysłowych i energetycznych różnych systemów i typów, z konstrukcjami nośnymi; wykorzystuje przyrządy i uchwyty montażowe (uniwersalne i specjalne), różnego rodzaju narzędzia i urządzenia ślusarsko-monterskie, urządzenia diagnostyczne do kontroli i regulacji maszyn i urządzeń cieplno-mechanicznych.
Wykonuje montaż maszyn elektrycznych różnych typów i wielkości, takich jak: transformatory mocy, różne typy silników, przetwornic, spawarek, dużych i średnich generatorów (turbo-, hydrogeneratorów) i inne maszyny prądu stałego; przygotowuje podzespoły do ich produkcji, posługując się specjalnym oprzyrządowaniem, przyrządami pomiarowymi i narzędziami, w zależności od stosowanej technologii wytwarzania i stopnia automatyzacji produkcji
Wykonuje prace związane z przygotowaniem do montażu, montażem, demontażem, kontrolą działania i regulacją maszyn i urządzeń okrętowych, takich jak: mechanizmy napędowe, łożyska, wały i osie silnika głównego, urządzenia pomocnicze siłowni pokładowych, kabestany, transportery, wyciągarki, urządzenia chłodnicze i przemysłowe urządzenia okrętowe; wykorzystuje przyrządy i uchwyty montażowe (uniwersalne i specjalne), różnego rodzaju narzędzia i urządzenia ślusarsko-monterskie.
Wykonuje prace związane z przygotowaniem do montażu, montażem, kontrolą działania i regulacją urządzeń różnych gałęzi przemysłu, np.: przemysłu drzewnego, spożywczego, włókienniczego, papierniczego, odzieżowego, a także rolnictwa; wykorzystuje przyrządy i uchwyty montażowe (uniwersalne i specjalne) oraz narzędzia ślusarsko monterskie, urządzenia diagnostyczne do kontroli i regulacji maszyn.
Montuje różnego typu meble - przy użyciu narzędzi do obróbki ręcznej i urządzeń mechanicznych, z zachowaniem wymagań technologicznych i eksploatacyjnych.
Wykonuje prace związane z przygotowaniem do montażu, montażem, demontażem, kontrolą działania i regulacją precyzyjnych przyrządów i mechanizmów (przyrządów elektrycznych i warsztatowych, fotooptycznych urządzeń kontrolno-pomiarowych, przyrządów i aparatów optycznych, sprzętu radiotechnicznego, medycznego, lotniczych i samochodowych przyrządów pomiarowych i automatyki, mechanizmów napędowych i pomocniczych), zarówno podczas zmechanizowanych, jak i zautomatyzowanych procesów technologicznych montażu, z wykorzystaniem przyrządów i uchwytów montażowych (uniwersalnych i specjalnych), różnego rodzaju narzędzi i urządzeń ślusarsko-monterskich, urządzeń diagnostycznych do kontroli i regulacji mechanizmów i przyrządów precyzyjnych.
Montuje, uruchamia, użytkuje, konserwuje i naprawia urządzenia i systemy mechatroniczne wykorzystując wiedzę związana z mechaniką, energoelektroniką, informatyka, pneumatyką, hydrauliką, robotyką, techniką mikroprocesorową i automatyką; monitoruje pracę urządzeń i systemów mechatronicznych; ocenia jakość wykonywanych prac
Wykonuje podstawowe prace przy budowie, naprawie i utrzymaniu elementów nawierzchni kolejowej, ręcznie lub przy użyciu sprzętu zmechanizowanego oraz różnych narzędzi specjalistycznych i przyrządów pomiarowych.
Wykonuje prace związane z przygotowaniem do montażu, montażem, demontażem, kontrolą działania i regulacją różnego typu obrabiarek do metalu i drewna (tokarek, strugarek, frezarek, szlifierek, wiertarek, przecinarek, przeciągarek, wytaczarek, obrabiarek zespołowych), zarówno podczas zmechanizowanych, jak i zautomatyzowanych procesów technologicznych montażu, z wykorzystaniem przyrządów i uchwytów montażowych (uniwersalnych i specjalnych), różnego rodzaju narzędzi i urządzeń ślusarsko-monterskich, urządzeń diagnostycznych do kontroli i regulacji obrabiarek.
Monter ociepleń budynków wykonuje izolacje termiczne ścian zewnętrznych obiektów budowlanych metodą lekką mokrą.
Monter ociepleń budynków świadczy usługi budowlane w zakresie montażu izolacji zewnętrznych ścian budynków wykonywanych w technologii lekkiej mokrej. Specjalizuje się w montażu izolacji termicznych z zastosowaniem różnych materiałów izolacyjnych oraz systemów tynku cienkowarstwowego. Podczas izolacji termicznej ścian zewnętrznych monter odczytuje projekt zabudowy i rysunek techniczny, ocenia stan i przygotowanie podłoża ścian budynków istniejących i nowych, oblicza zapotrzebowanie na materiały, montuje i demontuje drobne elementy blacharskie oraz elementy odwodnienia dachu. Po zamontowaniu izolacji termicznej nakłada zaprawę klejową i wtapia siatki zbrojące po stronie zewnętrznej oraz wykonuje wyprawy gruntujące pod tynk i nakłada tynk. Do jego zadań należy również konserwacja i naprawa elementów ociepleń budynków. Ponadto monter ociepleń budynków zabezpiecza na placu budowy materiały przeznaczone do montażu, współdziała z wykonawcami robót towarzyszących. Jest odpowiedzialny za poprawność i jakość montażu systemu ociepleń budynków zgodnie z planem i obowiązującymi normami.
Obsługuje różnego typu urządzenia służące do wytwarzania komponentów aparatów elektrycznych, a także wykonuje montaż ręczny lub półautomatyczny aparatów elektrycznych, posługując się typowym i specjalnym sprzętem monterskim, prostymi w obsłudze miernikami elektrycznymi, a także przyrządami technologicznymi w celu sprawdzenia zadanych parametrów technicznych.
Wykonuje prace związane z przygotowaniem do montażu, montażem, demontażem, kontrolą działania i regulacją płatowców i śmigłowców oraz zespołów konstrukcji i wyposażenia płatowców i śmigłowców (kadłuba, skrzydeł, silnika, podwozi, instalacji hydraulicznych, paliwowych, przeciwoblodzeniowych, przeciwpożarowych, urządzeń wyposażenia wnętrz, amortyzatorów podwozia, przekładni, układów sterujących, mechanizmów napędowych i pomocniczych); wykorzystuje podczas montażu przyrządy i uchwyty montażowe (uniwersalne i specjalne), różnego rodzaju narzędzia i urządzenia ślusarsko-monterskie, urządzenia diagnostyczne do kontroli płatowców i śmigłowców.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej