szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Prowadzi gospodarkę leśną w nadleśnictwie na podstawie planu urządzenia lasu; odpowiada za stan lasu; zarządza i koordynuje pracami przedsiębiorstwa z zakresu gospodarki leśnej: nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli, ochrony i użytkowania lasu; opracowuje, wdraża i kontroluje realizację planów i strategii krótko-, średnio- i długoterminowych; odpowiada za kontakty i pozyskiwanie klientów.
Organizuje, koordynuje i kontroluje działalność dydaktyczno-szkoleniową oraz działalność finansową warsztatów szkolnych zgodnie z zakresem zadań przydzielonym przez dyrektora placówki; zarządza zespołem podległych pracowników; odpowiada za wyposażenie techniczne warsztatów szkolnych zgodnie z wymogami określonymi w podstawie programowej kształcenia w zawodach; zapewnia bezpieczne warunki nauki i pracy; reprezentuje warsztaty na zewnątrz placówki.
Kierownik żłobka / klubu dziecięcego opracowuje, wdraża i monituje procedury i standardy świadczonych usług w celu zapewnienia właściwej rekrutacji oraz zgodnych ze standardami ustawowymi warunków bytowych, usług opiekuńczych i wychowawczych nad dziećmi w wieku do lat 3. Samodzielnie podejmuje decyzje i ponosi odpowiedzialność za zaistniałe zdarzenia, dostosowując bieżącą działalność żłobka / klubu dziecięcego do obowiązujących przepisów.
Kierujący tramwajem (motorniczy) przewozi pasażerów pociągiem tramwajowym.
Kierujący tramwajem (motorniczy) to zawód o charakterze usługowym. Praca kierującego tramwajem (motorniczego) polega na przewożeniu pasażerów pociągiem tramwajowym (wagon silnikowy z możliwym wozem doczepnym poruszający się po szynach i napędzany silnikami elektrycznymi zasilanymi z sieci trakcyjnej) w systemie komunikacji miejskiej. Do obowiązków kierującego tramwajem (motorniczego) wyruszającego na trasę z zajezdni należy: pobranie kompletu dokumentów, oznakowanie pojazdu, sprawdzenie wyposażenia, stanu technicznego oraz czystości pojazdu. Pracownik rozpoczynający pracę na trasie przejmuje dokumentację i sprawdza stan techniczny pojazdu. Po zakończeniu przejazdów kierujący tramwajem (motorniczy) zdaje dokumenty i zabezpiecza pojazd w zajezdni. Kierujący tramwajem (motorniczy) zatrzymuje pojazd zgodnie z rozkładem jazdy na określonych przystankach, na których wysiadają i wsiadają pasażerowie. Kierujący tramwajem (motorniczy) musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz przepisów wewnętrznych przedsiębiorstw komunikacyjnych. Jazda musi się odbywać w sposób umiejętny, tak aby zapewnić pasażerom bezpieczeństwo i komfort. Kierujący tramwajem (motorniczy) współpracuje z nadzorem ruchu, dyspozytorem i w razie konieczności z Policją, Strażą Miejską, Pogotowiem Ratunkowym. Do jego obowiązków należy również właściwe wypełnienie wszystkich dokumentów (raporty, karta eksploatacji pojazdu).
Obsługuje aparaturę projekcyjno-dźwiękową oraz techniczne urządzenia kina, zapewniając odpowiedni poziom projekcji filmów; konserwuje i naprawia aparaturę i urządzenia kinotechniczne, posługując się narzędziami elektromonterskimi i ślusarskimi oraz przyrządami kontrolno-pomiarowymi.
Obsługuje klientów i sprzedaje asortyment kiosku; zamawia asortyment, przyjmuje dostawy i nadaje zwroty towaru; wykonuje rozliczenia; dba o wizerunek punktu sprzedaży i prawidłową ekspozycję towaru.
Klasyfikuje upolowane zwierzęta łowne i ptactwo przeznaczone do spożycia lub na przerób
Dokonuje oceny gruntów rolnych, w tym gruntów ornych i leśnych na klasy na podstawie terenowych badań odkrywek glebowych;
określa klasę gleby;
aktualizuje klasę użytków rolnych;
przekwalifikowuje i zmienia użytki rolne na leśne i odwrotnie;
przywraca wartość użytkową gruntom, które utraciły charakter gruntów rolnych na skutek działalności nierolniczej, a gruntów leśnych na skutek działalności nieleśnej.
Dokonuje oceny grzybów świeżych rosnących w warunkach naturalnych, dostarczanych do punktów skupu i sprzedawanych na targowiskach, będącej podstawą dopuszczenia lub niedopuszczenia ich do obrotu.
Wykonuje prace związane z klasyfikacją jakościową surowców, tj. drobiu, jaj i pierza, w celu zakwalifikowania ich do właściwych klas, zgodnie z wymogami określonych dokumentów np. norm.
Wykonuje prace związane z kontrolą jakościową surowców rybnych, poprzez określanie ich rodzaju, świeżości, wielkości, zawartości tłuszczu, sposobu i czasu przechowywania oraz sezonu połowowego itp.: kwalifikuje je do właściwej klasy zgodnie z wymaganiami norm.
Klasyfikuje i określa przydatność użytkową skór do produkcji, sortuje skóry grabarskie i futrzarskie, cechuje skóry.
Odpowiada za prowadzenie prac z zakresu kontroli technicznej wyrobów w zakładzie produkcyjnym;
ocenia jakość gotowych wyrobów;
sporządza szacunki brakarskie wyrobów przemysłowych.
Bawi i rozśmiesza publiczność w cyrku w różnego rodzaju przedstawieniach, programach rozrywkowych lub na imprezach okolicznościowych; wykonuje mimiczne scenki komiczne: dialogi, monologi, kuplety, sztuczki akrobatyczne; używa różnych rekwizytów i odpowiedniej charakteryzacji.
Bada klimat i związane z nim wieloletnie układy stanów pogody; zajmuje się badaniem procesów kształtujących klimat w powiązaniu z oddziaływaniem czynników geograficznych globalnych, regionalnych i lokalnych; wykonuje opracowania przydatne w wielu dziedzinach, jak np. w rolnictwie, leśnictwie, lecznictwie uzdrowiskowym, turystyce, planowaniu przestrzennym, urbanizacji, ekologii itp.
Koduje algorytmy w dowolnym języku programowania maszyny cyfrowej, zamienia różne algorytmy na komputerowy kod programu maszyny liczącej lub koduje daną informację i przygotowuje ją do przetwarzania danych.
Odpowiada za dystrybucję materiałów informacyjnych, reklamowych, promocyjnych itp. do punktów handlowych, bezpośrednio do rąk odbiorców lub do skrzynek pocztowych, domów, siedzib podmiotów; zajmuje się rozwieszaniem materiałów informacyjnych, reklamowych, promocyjnych itp. w miejscach do tego przeznaczonych.
Wykonuje i naprawa drewniane pojazdy gospodarcze, przyczepy, nadwozia transportowe, pojazdy zaprzęgowe resorowane i nieresorowane oraz sanie gospodarcze i osobowe, posługując się narzędziami ręcznymi oraz typowymi stacjonarnymi i przenośnymi obrabiarkami i urządzeniami stolarskimi.
Zbiera wszystkie rodzaje zbóż i roślin o podobnym sposobie uprawy i zbioru, takich jak rzepak, kukurydza, słonecznik, soja, gryka, rośliny motylkowe grubonasienne i drobnonasienne, trawy i niektóre okopowe za pomocą kombajnów zbożowych, do ziemniaków, buraków, cebuli, marchwi, do zbioru pewnych gatunków roślin sadowniczych i kombajnów do siewu lub sadzenia różnych gatunków roślin uprawnych;
obsługuje komputery pokładowe, kontrolujące i informujące o przebiegu pracy poszczególnych zespołów roboczych.
Planuje i organizuje realizację zadań Komendy Policji; dokonuje analizy zagrożeń na podległym terenie; inicjuje działania zmierzające do ograniczenia przyczyn i występowania wykroczeń, przestępstw oraz zjawisk kryminogennych; koordynuje i nadzoruje działania operacyjno-rozpoznawcze i dochodzeniowo-śledcze; nadzoruje zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Kieruje i organizuje pracę komendy powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej; organizuje jednostki ratowniczo-gaśnicze na terenie powiatu (miasta); organizuje szkolenia dla członków ochotniczych straży pożarnych; kieruje podległe jednostki do akcji poza granicami państwa.
Organizuje pracę straży gminnej / miejskiej; nadzoruje realizowanie zadań postawionych przez strażą; planuje zadania i egzekwuje ich wykonanie w celu zapewnienia zadań określonych przez ustawę o strażach gminnych i inne przepisy.
Komentuje wydarzenia sportowe, relacjonuje przebieg rozgrywki, opisuje otoczenie miejsca rozgrywki, emocje i zachowania publiczności, panującą podczas zawodów atmosferę; na bieżąco uaktualnia wiedzę dotyczącą zawodników, wydarzeń sportowych oraz dyscyplin sportu, które komentuje i relacjonuje.
Uprawia zawodowo sztukę rozśmieszania i bawienia publiczności prezentując komiczne ujęcia, gagi i dialogi; operuje w tym celu głosem, gestem, mimiką; występuje samodzielnie lub w zespole, występuje w filmach, serialach, programach telewizyjnych, radiu, kanałach internetowych, w kabarecie lub stadup’ach (występach na żywo przed publicznością).
Czyści oraz sprawdza stan kominów wolno stojących, przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych przy zastosowaniu podstawowych narzędzi, urządzeń, sprzętu kominiarskiego i aparatury kontrolno-pomiarowej.
Pod kontrolą sądu wykonuje czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych.
Tworzy ideę artystyczną obrazu dźwiękowego i zapisu graficznego dzieł muzycznych oraz ich koncepcję interpretacyjną i wykonawczą, kierując się wiedzą muzyczną, intuicją artystyczną, otwartością na inspiracje wynikające z interdyscyplinarnego podejścia do sztuki.
Przygotowuje na komputerze teksty do druku - gładkie lub z wyróżnieniem, zawierające tabele lub układy tabelaryczne, wzory matematyczne i chemiczne, teksty literackie i naukowe, ogłoszenia i reklamy itp., w języku polskim lub językach obcych, dla wydawnictw, gazet i czasopism; formuje tekst w kolumny i strony; nanosi korektę do tekstu.
Wykonuje zadania związane z obsługą ruchu pasażerskiego i towarowego w zakresie prawidłowej pracy taboru kolejowego wchodzącego w skład pociągu, sprawdza bilety pasażerów oraz dba o odpowiednie warunki podróżowania.
Prowadzi obsługę podróżnych w wagonach kolei linowych; zapewnia bezpieczeństwo w obsługiwanym wagonie kolej linowej.
Wycina z mieszanek gumowych elementy do konfekcjonowania obuwia i odzieży gumowej, wyrobów gumowych i tkaninowo-gumowych, a także poszczególne elementy osnowy, bieżnika, podkładu i obrzeży opon oraz dętek; skleja wyroby klejami gumowymi; konfekcjonuje wyroby przed wulkanizacją, stosując narzędzia ręczne i maszyny do cięcia, wycinania, wykrawania, dociskania i wykonywania innych czynności konfekcyjnych, w celu przygotowania części gumowych i metalowych do połączenia w procesie wulkanizacji.
Prezentuje wykonawców koncertu, widowiska estradowego, pokazu mody lub innej imprezy artystycznej; zapowiada kolejne występy, przekazuje publiczności informacje o wykonywanych utworach i autorach; stara się utrzymać kontakt z widownią i ułatwić rozumienie prezentowanego programu, wzbudzić zaciekawienie publiczności imprezą.
Konserwator budynków i stanu technicznego pomieszczeń wykonuje prace konserwacyjne, naprawy bieżące i monitoring stanu technicznego elementów budynków, instalacji wewnętrznych, urządzeń oraz infrastruktury zewnętrznej.
Konserwator budynku i stanu technicznego pomieszczeń jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest utrzymanie właściwego stanu technicznego budynków, instalacji wewnętrznych i infrastruktury zewnętrznej poprzez wykonywanie bieżącej kontroli oraz usuwania stwierdzonych lub zgłoszonych nieprawidłowości funkcjonalnych i technicznych. Rezultatem jego pracy jest estetyczny wygląd budynków oraz prawidłowo funkcjonujące wszystkie elementy budynków, instalacje wewnętrzne, urządzenia oraz infrastruktura techniczna ich otoczenia. Konserwator posiada niezbędną wiedzę i umiejętności do wykonywania zakresu prac konserwacyjnych zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, sztuki budowlanej, ekonomicznej efektywności, przepisami BHP, ppoż. i ochrony środowiska. Konserwator budynków i stanu technicznego pomieszczeń w zależności od posiadanej wiedzy, umiejętności, uprawnień i innych prawnie obowiązujących form potwierdzania kwalifikacji oraz stanowiska pracy, na jakim jest zatrudniony, realizuje tylko wybrane zadania zawodowe, nie może wykonywać prac związanych z pełnieniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, które zostały określone przez ustawę „Prawo budowlane”.
Prowadzi bieżące utrzymanie i konserwację części, sprzętu, maszyn i urządzeń o różnym przeznaczeniu i różnej konstrukcji; utrzymuje porządek na swoim stanowisku pracy oraz obsługuje i naprawia maszyny i urządzenia.
Zabezpiecza i odnawia dzieła malarskie, druki, ryciny, książki, akta, odtwarza brakujące części rzeźb, zabytkowych tkanin, witraże i inne dzieła sztuki oraz przywraca im pierwotny wygląd, przy zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych, palety barw, specjalistycznych narzędzi i urządzeń konserwatorskich.
Prowadzi działania projektowe, wdrożeniowe, eksploatacyjne oraz konserwacyjne systemów komputerowych i sieci teleinformatycznych.
Konserwuje skóry surowe różnego typu poprzez: suszenie, zamrażanie, stosowanie środków chemicznych, np. soli, zgodnie z wymogami technologicznymi, posługując się takimi przyrządami, jak: wagi, grubościomierze, termometry, numeratory.
Zajmuje się przywracaniem stanu pierwotnego i zabezpieczaniem zabytków w zakresie ochrony dziedzictwa architektonicznego tj. przywróceniem walorów estetycznych i historycznych, przy jednoczesnym zapobieganiu dalszym zniszczeniom; prowadzi prace związane z ochroną zabytków; przeprowadza badania architektoniczne; wykonuje inwentaryzację konserwatorsko-architektoniczną zabytków architektury w celu określenia stanu ich zachowania i sposobu użytkowania; zajmuje się opracowywaniem wytycznych i opinii konserwatorskich, programów prac konserwatorskich w zakresie architektury, oraz dokumentacji technicznej; sprawuje nadzór konserwatorski, współdziała z urzędami konserwatorskimi, służbami nadzoru budowlanego i innymi instytucjami w celu ochrony zabytków architektury.
Zajmuje się projektowaniem form wtryskowych wraz z przygotowaniem odpowiednich rysunków technicznych i dokumentacji zgodnie ze specyfikacją techniczną oraz obowiązującymi normami i standardami; opracowuje nowe prototypy form wtryskowych; testuje opracowane formy i dokonuje zmian konstrukcyjnych; prowadzi nadzór techniczny i weryfikację form i procesu wtrysku; współpracuje z użytkownikami form wtryskowych.
Tworzy szablony (formy) wykorzystywane do produkcji odzieży damskiej i męskiej (lekkiej i ciężkiej): bluzek, tunik, sukni, spódnic, płaszczy, marynarek, spodni; stopniuje rozmiary; odszywa pierwowzory; tworzy układy kroju; kalkuluje zużycie materiałów do projektowanych wzorów.
Zajmuje się planowaniem rozkładu jazdy oraz sporządza analizę wniosków dotyczących proponowanych zmian w organizacji ruchu w komunikacji publicznej i transporcie; odpowiada za przyporządkowanie konkretnych godzin odjazdów i przyjazdów pociągów, autobusów, tramwajów itp. do konkretnych posterunków ruchu i punktów ekspedycyjnych w sieci transportowej; dokonuje zmian w rozkładzie jazdy, tak aby zapewnić optymalizację komunikacji w odniesieniu do pojemości sieci transportowej i oczekiwań klientów.
Udziela wsparcia i doradza w sprawach związanych z rozwojem kariery zawodowej;
prowadzi indywidualne sesje szkoleniowo-mentorskie;
realizuje projekty wspierające rozwój karier managerskich i specjalistów różnych branż;
ułatwia podejmowanie ważnych decyzji zawodowych;
wspiera kadrę managerską w doskonaleniu umiejętności zarządzania ludźmi;
świadczy usługi outplacementu indywidualnego.
Konsultant do spraw systemów teleinformatycznych diagnozuje i analizuje potrzeby klienta w zakresie zastosowań systemów teleinformatycznych, definiuje rozwiązania systemowe i nadzoruje ich wdrażanie.
Konsultant do spraw systemów teleinformatycznych wykonuje pracę o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest przygotowanie wdrożenia i przekazanie klientowi systemu teleinformatycznego do użytkowania. W tym celu analizuje oczekiwania klientów związane z systemem teleinformatycznym, planuje i przygotowuje rozwiązania w odpowiedzi na zdiagnozowane potrzeby, prowadzi prezentację przyjętych rozwiązań. W tym zakresie konsultant pracuje głównie w oparciu o gotowe rozwiązania teleinformatyczne. W zakresie obowiązków konsultanta mieszczą się również zadania zawodowe związane z tworzeniem dokumentacji systemu teleinformatycznego oraz przygotowaniem i prowadzeniem szkoleń dla użytkowników systemu. Konsultant zapewnia również wsparcie merytoryczne i techniczne zarówno w procesie wdrażania systemu teleinformatycznego, jak również w fazie jego eksploatacji u użytkownika. Konsultant samodzielnie przygotowuje metody i procedury działania, jakie podejmie podczas realizacji zadań dla klienta, a także samodzielnie wykonuje opracowania z zakresu możliwości stosowania rozwiązań informatycznych w obszarze działalności klienta. Konsultant do spraw systemów teleinformatycznych wyniki prowadzonych prac w zakresie celowości i efektywności wdrażania systemów przedstawia klientowi najczęściej w formie raportu i prezentacji multimedialnej. Od konsultanta zależy sprawne zorganizowanie, przeprowadzenie i wdrożenie proponowanych rozwiązań i projektów.
Odpowiada za merytoryczną obsługę komitetu technicznego;
zajmuje się udostępnianiem dokumentów i projektów dokumentów oraz zapewnieniem przestrzegania przez komitet techniczny przepisów regulujących jego działanie.
Konsultant/agent sprzedaży bezpośredniej oferuje i sprzedaje produkty klientowi podczas spotkań.
Konsultant/agent sprzedaży bezpośredniej jest zawodem o charakterze usługowym, doradczym i handlowym, którego celem jest prezentacja produktu w formie zachęcającej klienta do zakupu. Głównym zadaniem jest sprzedaż produktów firmy, z którą konsultant/agent nawiązał współpracę. Wymaga to organizowania spotkań z klientami, podczas których dokonuje prezentacji produktów, sprzedaje lub przyjmuje na nie zamówienia i nadzoruje ich dostawy. Przestrzega przy tym zasad etyki zawodowej, a przede wszystkim zasad etyki w biznesie i reklamie. Do zadań konsultanta/agenta sprzedaży bezpośredniej należy pozyskiwanie klientów, nawiązywanie i utrzymywanie długotrwałych kontaktów z nimi. W tym celu sporządza i aktualizuje listy potencjalnych klientów. Ważnym zadaniem konsultanta/agenta jest rozpoznanie oczekiwań i gustów określonych grup konsumentów i ich preferencji. Jest też odpowiedzialny za rozwój tworzonej przez siebie grupy konsultantów/agentów sprzedaży bezpośredniej, jeśli firma, z którą współpracuje, przewiduje taką możliwość.
Nadzoruje procesy przeróbki ropy naftowej i gazu ziemnego;
obsługuje i kontroluje aparaty i urządzenia służące do destylacji, rafinacji i obróbki ropy naftowej, produktów ropopochodnych i produktów ubocznych oraz gazu ziemnego;
reguluje obsługiwane aparaty i urządzenia przetwórcze. i dokonuje ich konserwacji.
Nadzoruje procesy produkcji jedno- i wieloskładnikowych nawozów mineralnych;
obsługuje i kontroluje aparaty do przeprowadzania reakcji chemicznych i urządzenia do obróbki surowców i produktów;
reguluje obsługiwane aparaty i urządzenia przetwórcze i dokonuje ich konserwacji.
Obsługuje i monitoruje skomputeryzowany system kontroli urządzeń do prowadzenia różnych procesów chemicznych, np.: alkilacji, chlorowania,, nitrowania, polireakcji, sulfonowania, otrzymywania metanolu, amoniaku, kwasów i innych chemikaliów, oraz urządzeń służących do przygotowania surowców, wyodrębniania głównych produktów po reakcji i ich oczyszczania.
Kontroler (sterowniczy) robotów przemysłowych wdraża, kontroluje stan techniczny oraz naprawia roboty przemysłowe.
Kontroler (sterowniczy) robotów przemysłowych pracuje w zakładach produkcyjnych. Celem pracy kontrolera (sterowniczego) robotów przemysłowych jest obsługiwanie i nadzorowanie bieżącej pracy robotów i manipulatorów przemysłowych oraz serwisowanie i przeprogramowanie robotów do wykonywania określonych funkcji. Kontroler (sterowniczy) robotów przemysłowych wykonuje kontrole okresowe i doraźne robotów oraz zapewnia utrzymanie ciągłości ich pracy. Na podstawie wniosków z kontroli przewiduje i zapobiega niewłaściwej pracy robotów, planuje i wykonuje konserwacje i naprawy, wykonuje konieczne korekty i dostosowania mechanizmów robotów i urządzeń peryferyjnych do nowo zleconych zadań.
Obsługuje i monitoruje skomputeryzowany system kontroli procesu rozdzielania ciekłej mieszaniny wieloskładnikowej poprzez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników, w celu wyizolowania lub oczyszczenia jednego lub więcej związków składowych;
reguluje i nadzoruje działanie aparatów, instalacji, zestawów do prowadzenia destylacji lub rektyfikacji.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej