szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Obsługuje urządzenia służące do bielenia mas włóknistych (celulozowych, półchemicznych, termochemicznych, ścieru drzewnego i innych), przy użyciu odpowiednich środków bielących (np. chloru i jego związków, tlenu).
Obsługuje i nadzoruje urządzenia destylacyjne, działające w sposób ciągły lub okresowy, służące do rozdzielania mieszaniny ciekłych układów wieloskładnikowych oraz skroplonych gazów na czyste składniki poprzez ich ogrzanie i przeprowadzenie w stan pary, a następnie skroplenie par przez oziębienie.
Obsługuje urządzenia ręczno-mechaniczne bądź automatyczne do chemicznego polerowania szkła ołowiowego (kryształów) za pomocą kwasów.
Kieruje określonymi odcinkami do ciągłego odlewania stali; organizuje prace związane z przygotowaniem urządzenia do przyjęcia stali płynnej oraz prowadzeniem procesu ciągłego odlewania stali, łącznie z regulacją jego szybkości.
Obsługuje maszyny do cięcia folii i płyt z tworzyw sztucznych, w tym osadzonych na nośniku, w celu otrzymania półproduktów o odpowiednich kształtach i wymiarach.
Prowadzi i nadzoruje proces ekstrakcji w celu wyodrębnienia określonej substancji z roztworu przez działanie rozpuszczalnikiem, w zestawach ekstrakcyjnych pracujących okresowo lub w kolumnach o działaniu ciągłym, zaopatrzonych w mieszadła mechaniczne.
Wykonuje prace związane z obsługą, konserwacją i nadzorowaniem urządzeń do elektroforetycznego nakładania powłok malarskich: wanien zawierających materiały malarskie, mieszadeł, pomp, wyciągów ogólnych i przywannowych, podnośników, wciągników, zawieszek, prostowników, szyn prądowych, szaf sterowniczych, suszarek, pieców.
Obsługuje elektrolizery (wanny elektrolityczne) służące do przeprowadzania elektrolizy w celu wydzielenia metali z ich związków oraz do przeprowadzania rafinacji elektrolitycznej w celu otrzymania metali o dużej czystości, zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając przepisów bezpieczeństwa pracy, ochrony przeciwpożarowej, ochrony od porażeń prądem elektrycznym oraz ochrony środowiska.
Przygotowuje powierzchnie wyrobów do emaliowania; powleka lub nakłada emalię na zimno lub gorąco na wyroby powszechnego użytku, jak: wanny, miski, talerze, garnki, kubki itp., jak również na elementy ozdobne - blaszane i żeliwne, przez zanurzanie, natryskiwanie, polewanie, nakrapianie lub pokrywanie proszkiem; wypala emalię w piecach emalierskich.
Obsługuje urządzenia do formowania metodą odlewania i prasowania różnych asortymentów prefabrykatów gipsowych, a także agregaty formujące i urządzenia współpracujące przy produkcji suchych tynków gipsowych.
Obsługuje urządzenia do formowania włókna szklanego ciągłego, jego preparacji i suszenia oraz do wytwarzania z niego mat szklanych, rowingu, tkanin rowingowych i jedwabiu szklanego, posługując się obowiązującymi w tym zakresie dokumentacjami technicznymi i instrukcjami oraz aparaturą kontrolno-pomiarową.
Obsługuje maszyny i urządzenia do formowania wyrobów ceramiki budowlanej, stołowej, elektrotechnicznej i technicznej; prowadzi procesy formowania oraz eksploatuje użytkowane maszyny i urządzenia zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając przepisów bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia stosowane przy formowaniu ceramicznych wyrobów ogniotrwałych: elementów termoizolacyjnych, bloków, cegieł i pustaków ogniotrwałych, retort, tygli itp.; nadzoruje procesy formowania i eksploatuje użytkowane maszyny i urządzenia zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając przepisów bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje prasy stemplowe przy formowaniu cegły surowej lub innych wyrobów sylikatowych.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia służące do formowania wyrobów z tworzyw sztucznych różnymi metodami, zgodnie z obowiązującymi normami, instrukcjami i procedurami oraz przestrzegając przepisów bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje piece do gięcia szkła, nadając taflom szkła płaskiego różne pożądane kształty, zgodnie z formami wykonanymi według rysunku.
Przygotowuje szkło płaskie do hartowania i prowadzi proces obróbki termicznej szkła w piecach do hartowania i gięcia szkła.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia służące do uszlachetniania wyrobów papierowych przez ich powlekanie lub impregnowanie odpowiednimi substancjami w celu uzyskania zamierzonych właściwości wyrobów; prowadzi procesy powlekania i impregnowania oraz eksploatuje użytkowane maszyny i urządzenia zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając przepisów bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje różne typy maszyn do klejenia punktowego, wielkopowierzchniowego lub maszyn do klejenia drobnych elementów odzieży; kontroluje przebieg klejenia elementów odzieży; dokonuje drobnych napraw klejarek.
Obsługuje maszyny i urządzenia oraz wykonuje inne prace związane z pakowaniem herbat sypkich i ekspresowych, zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając zasad higieny produkcji oraz przepisów bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do lakierowania, laminowania i cięcia płyt pilśniowych i wiórowych; prowadzi procesy obróbcze oraz eksploatuje użytkowane maszyny i urządzenia zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając przepisów bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia pracujące w sposób okresowy lub ciągły, służące do wyodrębniania w skali przemysłowej ciał stałych z roztworu stopu lub gazu oraz rozdzielania mieszanin na składniki (krystalizacja frakcjonująca), celem otrzymania jednorodnych substancji stałych w postaci czystej - za pomocą chłodzenia, odparowywania lub obu tych procesów.
Obsługuje urządzenia do matowania wyrobów szklanych piaskiem kwarcowym, prowadzi proces matowania całych powierzchni lub wzorów dekoracyjnych na powierzchniach wyrobów szkła oświetleniowego, gospodarczego, technicznego i płaskiego.
Obsługuje holendry lub młyny stożkowe i tarczowe służące do mielenia mas włóknistych w celu nadania im odpowiednich właściwości papierotwórczych (zdolność spilśniania), przez defibrylację lub skręcanie włókien celulozowych.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia linii do rozlewu ciekłych produktów spożywczych w butelki ze szkła, zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, z zachowaniem właściwych warunków higieniczno-sanitarnych oraz przestrzegając przepisów, bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje, konserwuje i nadzoruje urządzenia do nakładania powłok galwanicznych: automaty sztywne lub programowo sterowane, wanny galwanizerskie, bębny, kielichy, wyciągi szczelinowe i ogólne, pompy przepompowujące kąpiele, filtry galwanizerskie, bełkotki, prostowniki, agregaty sprężarkowe, wyciągniki, podnośniki, dozowniki mediów itp.
Obsługuje i konserwuje urządzenia do natryskowego nakładania powłok, dobiera parametry technologiczne procesu, takie jak: ciśnienie gazów, temperatura płomienia, szybkość transportu materiałów nanoszonych do dyszy urządzenia; wykańcza naniesione powłoki za pomocą obróbki mechanicznej.
Odpowiada za prawidłowe przygotowanie urządzeń wywołujących do ekspozycji;
obsługuje maszyny i urządzenia do wywoływania błon fotograficznych amatorskich i zawodowych, materiałów zdjęciowych i mikrofilmowych.
Obsługuje i nadzoruje piece do spiekania, wypalania, wyżarzania i prażenia surowców i innych podobnych procesów, stosowane w celu przeprowadzenia zmian chemicznych lub nadania substancjom specjalnych właściwości, urządzenia do podgrzewania i schładzania, stosowane w celu uzyskania temperatury właściwej dla danego procesu, oraz urządzenia do suszenia wilgotnych materiałów.
Prowadzi obróbkę odwiertów wydobywczych za pomocą urządzeń wyciągowych, pomp i tłoków; oczyszcza rury wydobywcze, zapuszcza i wyciąga z odwiertów torpedy, perforatory, uszczelniacze i grzejniki elektryczne; konserwuje maszyny i urządzenia do obróbki odwiertów wydobywczych.
Obsługuje urządzenia do oddzielania kapy od wyrobów lub rozdzielania wyrobów o przekroju kołowym metodą płomieniową, a także obsługuje zatapiarki do płomieniowego zatapiania obrzeży wyrobów szklanych.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do odbioru mleka i prowadzenia podstawowych operacji technologicznych stosowanych w przetwórstwie mleka.
Obsługuje maszyny przeznaczone do formowania lub układania w stosy opakowań grupowych lub pojemników sztywnych na palecie.
Wykonuje lub nadzoruje prace związane z nakładaniem metalu bardziej szlachetnego na arkusze blach lub taśm metalowych metodą odlewania, zgrzewania, lutowania, napawania lub metoda skurczową; nadzoruje walcowanie lub obróbkę w prasach po naniesieniu jedno- lub dwustronnym metalu bardziej szlachetnego.
Nakłada materiały wykończeniowe i polerskie, poleruje różnego rodzaju powierzchnie (płaskie, wklęsłe i wypukłe), detale i meble za pomocą przyrządów i urządzeń elektromechanicznych.
Operator urządzeń do prania, prasowania i chemicznego czyszczenia tekstyliów wykonuje pranie tekstyliów na mokro lub czyszczenie chemiczne zgodnie z określoną technologią.
Zawód operatora urządzeń do prania, prasowania i chemicznego czyszczenia tekstyliów jest zawodem o charakterze usługowym. Operator urządzeń do prania, prasowania i chemicznego czyszczenia tekstyliów przyjmuje tekstylia i klasyfikuje według: rodzaju, technologii prania (wodne, chemiczne), sortuje według: źródła pochodzenia, rodzaju zabrudzeń, rodzaju włókien, koloru, a następnie dokonuje wyboru technologii prania, suszenia i prasowania. Operator urządzeń do prania, prasowania i chemicznego czyszczenia tekstyliów, dobiera i stosuje technologie, środki chemiczne, przestrzega norm i rygorów czasu i temperatury na poszczególnych etapach cyklu technologicznego, obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia użytkowane na wszystkich etapach procesu prania /czyszczenia. Ponadto ocenia jakość wykonanej usługi. W zależności od profilu działalności pralni może również wykonywać usługę uszlachetniania tekstyliów zgodnie z zaleceniem klienta przez: dekatyzację, zmiękczanie, teflonowanie itp.
Obsługuje urządzenia stosowane przy produkcji cementu metodą mokrą i suchą.
Obsługuje urządzenia (o pracy ciągłej lub okresowej) do produkcji podstawowych chemikaliów nieorganicznych na bazie takich surowców, jak: siarka, fosforyty, sole mineralne, składniki powietrza i inne materiały nieorganiczne; monitoruje przebieg procesów produkcji substancji nieorganicznych (np. kwasy nieorganiczne, soda kalcynowana i kaustyczna, różne sole nieorganiczne), stanowiących podstawowe surowce i półprodukty dla różnych branż przemysłu chemicznego oraz innych gałęzi gospodarki.
Monitoruje i obsługuje urządzenia do produkcji chemikaliów organicznych, głównie barwników, farmaceutyków, środków ochrony roślin, substancji zapachowych, dodatków do polimerów, paliw i olejów, a także odczynników chemicznych; monitoruje przebieg procesów produkcji substancji organicznych, stanowiących surowce i półprodukty dla różnych branż przemysłu chemicznego, spożywczego itp.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do przerobu buraków cukrowych na cukier rafinowany.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do przetwarzania gazowych, ciekłych i stałych surowców chemicznych w różnego rodzaju środki bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze oraz urządzenia do konfekcjonowania otrzymanych wyrobów.
Obsługuje mieszarkę jezdną przy produkcji elementów z betonu komórkowego, przestrzegając instrukcji obsługi oraz zasad bhp.
Obsługuje i nadzoruje aparaturę, urządzenia i instalacje do wytwarzania gazów technicznych, ciekłego dwutlenku węgla i suchego lodu, skraplania i rozdziału powietrza; preparuje butle acetylenowe i uzupełnia naczynia transportowe gazami technicznymi.
Obsługuje i nadzoruje aparaty oraz urządzenia, w których przeprowadza się procesy technologiczne celem uzyskania jednorodnej masy katalizatora o wymaganych, powtarzalnych właściwościach katalitycznych, oraz dalsze operacje jednostkowe (np. rozdrabnianie, granulowanie, formowanie, nanoszenie, obróbkę termiczną i chemiczną), prowadzące do otrzymania pożądanej formy użytecznej katalizatora.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia stosowane do produkcji koncentratów obiadowych (zupy, sosy, drugie dania), bulionów i rosołów, deserów w proszku (budynie, kisiele, galaretki, kremy itp.), koncentratów ciast oraz dodatków do ciast i deserów, kawy zbożowej, koncentratów napojów orzeźwiających i innych podobnych wyrobów, zgodnie z obowiązującymi instrukcjami technologicznymi, instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń oraz procedurami, przestrzegając przepisów higieniczno-sanitarnych, bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia automatyczne, półautomatyczne i mechaniczne linii technologicznych do produkcji musztardy, majonezu i sosów majonezowych w oparciu o obowiązującą w tym zakresie dokumentację (normy, specyfikacje, procedury, instrukcje), przestrzegając zasad higieniczno-sanitarnych oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska.
Prowadzi proces produkcji makaronu na liniach produkcyjnych, w tym automatycznych, zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami oraz przestrzegając przepisów higieniczno-sanitarnych, bhp i ppoż.; obsługuje linie produkcyjne, nadzoruje pracę poszczególnych maszyn i urządzeń.
Wytwarza mieszanki mineralno-asfaltowe w specjalnych maszynach (tzw. otaczarkach) poprzez dozowanie i mieszanie odpowiednio dobranych kruszyw i lepiszcza asfaltowego.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do wytwarzania i obróbki mas bitumicznych do celów izolacyjnych, impregnacyjnych i drogowych.
Obsługuje i nadzoruje aparaturę i urządzenia do prowadzenia procesów syntezy związków krzemoorganicznych oraz wytwarzania i obróbki metalurgicznej i mechanicznej krzemu o czystości półprzewodnikowej.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej