szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Stymuluje rozwój i aktywizuje osoby przebywające w domu pomocy społecznej oraz wykorzystuje w tym celu różnorodne metody i narzędzia rehabilitacji lub terapii; aktywnie włącza się i wzmacnia profesjonalne działania w zakresie realizacji indywidualnego planu pracy i pomocy osobie przebywającej w domu pomocy społecznej lub innej instytucji opiekuńczej.
Opiekuje się psami, kotami i innymi zwierzętami hodowanymi w domach pod nieobecność właścicieli lub na ich zlecenie; rozpoznaje zachowania i potrzeby zwierząt domowych; przeprowadza zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiednio żywi zwierzęta domowe.
Wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i zaspokojenia podstawowych potrzeb osób lub środowiska powierzonego jej opiece (dzieciom, osobom niepełnosprawnym, niezaradnym lub rodzinom przeciążonym obowiązkami) z wykorzystaniem sprzętu stanowiącego własność pracodawcy.
Sprawuje opiekę nad dziećmi i młodzieżą przewożonymi autobusami (tzw. transportem specjalny zwanym „gimbusami” lub transportem publicznym) w drodze do szkoły i powrotu do domu, za które odpowiadają gminne władze samorządowe;
zapewnia bezpieczeństwo dzieciom w czasie wsiadania do autobusu, w czasie jazdy oraz wysiadania z autobusu.
Pełni funkcje wychowawczo-opiekuńcze oraz wykonuje zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne małych dzieci, dba o prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo dzieci.
W warunkach domowych wykonuje zabiegi higieniczno-pielęgniarskie oraz czuwa nad prawidłowym rozwojem i bezpieczeństwem małych dzieci .
Udziela pomocy i świadczy usługi opiekuńcze osobom przewlekle chorym, samotnym i niesamodzielnym, które nie mają dostatecznego wsparcia ze strony rodziny lub innych osób z najbliższego otoczenia.
Spełnia funkcje wychowawczo-opiekuńcze w stosunku do dzieci w wieku do 3 lat w żłobkach i klubach dziecięcych; organizuje zabawy, zajęcia plastyczne, muzyczne i ruchowe z elementami edukacji; zapewnia dziecku właściwą opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną; współpracuje z rodzicami dziecka.
Zajmuje się doborem podzespołów optoelektronicznych do wybranych zastosowań oraz projektowaniem układów optoelektronicznych; przeprowadza symulacje oraz pomiary charakterystyk elektrycznych i optycznych a także wyznacza podstawowe parametry charakteryzujące elementy i układy elektroniczne oraz sieci telekomunikacyjne wykorzystujące układy optoelektroniczne; określa parametry światłowodów i elementów techniki światłowodowej w celu prawidłowego zastosowania poszczególnych elementów w układach elektronicznych oraz sieciach telekomunikacyjnych.
Wykonuje pomiary parametrów układu wzrokowego; odkrywa odstępstwa od norm fizjologicznych, w celu dobrania, przepisania i wykonania korekcji za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych; prowadzi lub nadzoruje rehabilitację układu wzrokowego; w przypadku spostrzeżenia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych, kieruje pacjenta do lekarza specjalisty.
Wykonuje pomiary wad wzroku za pomocą przyrządów oftalmicznych, dobiera okulary korekcyjne i inne pomoce wzrokowe, dokonuje napraw i konserwacji wszystkich typów okularów.
Wykonuje prace konserwacyjne i naprawcze sprzętu optycznego, m.in.: aparatów fotograficznych, kamer, aparatów projekcyjnych, mikroskopów, niwelatorów, lornetek, peryskopów, rzutników, a także zespołów: przekładni, mechanizmów napędowych i pomocniczych; reguluje i sprawdza działanie zmontowanego sprzętu optycznego, posługując się narzędziami i maszynami ślusarsko-montażowymi oraz przyrządami kontrolno-pomiarowymi.
Uczestniczy w nabożeństwach religijnych, ślubach, pogrzebach itp., podnosząc ich uroczysty charakter poprzez muzykę i śpiew; organizuje i prowadzi chór kościelny; dyryguje śpiewem uczestników nabożeństw i innych uroczystości religijnych.
Organizator imprez rozrywkowych (organizator eventów) planuje, organizuje, koordynuje i nadzoruje imprezy rozrywkowe.
Organizator imprez rozrywkowych (organizator eventów) jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest częściowe lub kompleksowe zorganizowanie imprezy rozrywkowej. Organizator imprez rozrywkowych zna branżowy rynek usług oraz aktualne trendy. Działa w imieniu i na zlecenie klienta. Poprzez bezpośrednią analizę oczekiwań, preferencji oraz celów określa indywidualne potrzeby zleceniodawcy. Tworzy koncepcję imprezy rozrywkowej, układa jej scenariusz, opracowuje harmonogram prac z nią związanych, a także odpowiada za koordynację i nadzór jej prawidłowego przebiegu. Doradza klientowi wybór atrakcji oraz rzetelnych i sprawdzonych podwykonawców, z którymi ustala i negocjuje zakres i koszt usług, warunki techniczne, warunki współpracy. Rezerwuje miejsce imprezy oraz podpisuje umowy niezbędne do realizacji imprezy. Bierze pełną odpowiedzialność za organizację i realizację imprezy rozrywkowej (eventu), a tym samym za działania podwykonawców i/lub zespołu pracowników wyznaczonych do realizacji poszczególnych zadań. Zapewnia organizację i przeprowadzenie imprezy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Uzyskuje niezbędne pozwolenia i dopełnia wszelkich formalności związanych z organizacją.
Organizator imprez sportowych przygotowuje i realizuje imprezy sportowe i wydarzenia sportowo-rekreacyjne oraz koordynuje ich przebieg.
Organizator imprez sportowych jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest zorganizowanie i przeprowadzenie imprezy związanej ze współzawodnictwem sportowym lub imprezy popularyzującej kulturę fizyczną. Efektem pracy są zorganizowane przez niego zawody i turnieje sportowe oraz imprezy sportowo-rekreacyjne. Jego zadaniem jest wskazanie odpowiedniego stadionu, budynku lub miejsca w plenerze oraz przygotowanie miejsca imprezy, uzyskanie pozwoleń wymaganych prawem, opracowanie regulaminu i scenariusza imprezy. Organizator imprez sportowych współpracuje z instytucjami, organizacjami i fundacjami promującymi sport. Zatrudnia, nadzoruje i koordynuje pracę osób przydzielonych do realizacji wyznaczonych zadań. Promuje imprezę oraz pozyskuje sponsorów. Do jego obowiązków należy zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom imprezy.
Organizator imprez ślubnych planuje, organizuje i koordynuje uroczystości ślubne i weselne.
Organizator imprez ślubnych jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest częściowe lub kompleksowe zorganizowanie uroczystości ślubnej i weselnej, jak również indywidualne doradztwo w tym zakresie. Organizator imprez ślubnych jest osobą doskonale znającą rynek usług i trendy w branży ślubnej. Działa w imieniu i na zlecenie pary młodej. Poprzez bezpośrednią analizę oczekiwań, preferencji oraz możliwości finansowych określa indywidualne potrzeby klientów oraz doradza w zakresie stylu uroczystości, jej lokalizacji, atrakcji artystycznych, dekoracji itp. Układa scenariusz ślubu i wesela, opracowuje harmonogram prac, a także czuwa nad prawidłowym przebiegiem całej uroczystości. Posiada rozbudowaną bazę zweryfikowanych usługodawców, z którymi w imieniu pary młodej negocjuje warunki zleceń i umów; dokumenty podpisuje klient lub organizator w jego imieniu. Uzyskuje niezbędne pozwolenia i dopełnia wszelkich formalności związanych z organizacją uroczystości w zakresie uzgodnionym z parą młodą. W jego pracy niezbędne jest stosowanie zasad etykiety oraz znajomość regionalnych i narodowych tradycji ślubnych. Zawód może być wykonywany zarówno na terenie całej Polski, jak i poza granicami kraju.
Organizuje zaprojektowanie i utworzenie strony www. w internecie z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych, zawierającej szczegółowe informacje o oferowanych do sprzedaży towarach i usługach; rozpoznaje rynek pod względem oczekiwań klientów zainteresowanych zakupami przez Internet; udziela informacji klientom o towarach i usługach oraz o warunkach i formach sprzedaży; obsługuje klientów poprzez: przyjmowanie zamówień, przygotowanie zamówionego towaru w celu dostarczenia go do klienta, wystawienie faktury za towar, zorganizowanie niezwłocznego dostarczenia towaru do klienta, rozliczenie dokonanej transakcji.
W przedsiębiorstwie transportu drogowego, wykonującym krajowe lub międzynarodowe przewozy drogowe osób lub rzeczy; tworzy strukturę organizacyjną i plan zatrudnienia; ustala plany i strategię działania przedsiębiorstwa; ocenia efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa i jego sytuację finansową; określa taryfy i cenniki w przewozach regularnych w krajowym transporcie drogowym osób; prowadzi marketing, reklamę i negocjacje handlowe.
Zaprowadza ład i porządek w domu klienta;
organizuje przestrzeń domową;
doradza w jaki sposób pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i na nowo urządzić mieszkanie, przeprowadzić remont, rozmieścić meble, urządzenia i przedmioty w domu klienta;
wspólnie z klientem dokonuje segregacji niepotrzebnych przedmiotów, ubrań, książek, płyt i dokumentów;
kształtuje nowe nawyki utrzymywania mieszania w porządku i lepszej organizacji przestrzeni mieszkalnej przez samych klientów.
Na zlecenie firm i osób prywatnych przygotowuje różnego rodzaju przyjęcia i imprezy, w obiektach zamkniętych i w plenerze; dobiera menu, zapewnia obsługę kucharską i kelnerską, wynajem mebli bankietowych, mebli i sprzętu ogrodowego, oświetlenia i nagłośnienia przyjęć i imprez.
Organizator usług konferencyjnych planuje, organizuje i koordynuje konferencje, kongresy i zjazdy.
Organizator usług konferencyjnych jest zawodem o charakterze usługowym. Celem pracy organizatora usług konferencyjnych jest organizacja konferencji, seminariów, kongresów, zjazdów, spotkań firmowych. Organizator usług konferencyjnych przyjmuje zlecenie od klienta (zewnętrznego lub wewnętrznego), na podstawie którego planuje podstawowe zadania, koszty, czas i zasoby potrzebne do realizacji przedsięwzięcia, zachowując przy tym zasady racjonalnego gospodarowania. Jego obowiązkiem jest przestrzeganie procedur wewnętrznych firmy i przepisów BHP oraz ochrony ppoż. Organizator usług konferencyjnych odpowiedzialny jest za przygotowanie zaplecza konferencyjnego, takiego jak: sala i wyposażenie sali, sprzęt do prezentacji, zaplecze socjalne, bufet kawowy i wyżywienie. Koordynuje i nadzoruje właściwy przebieg konferencji, bezpieczeństwo i wygodę uczestników. Do jego zadań należy przekazywanie informacji dotyczących organizacji konferencji uczestnikom i prelegentom, działania promocyjne, nadzorowanie konferencji, organizowanie pracy swojej i zespołu oraz zestawienie kosztów i przychodów konferencji.
Zawiera i wykonuje zlecenia na sprzedaż usług i akcesoriów pogrzebowych na podstawie umów, porozumień i innych ustalonych z kooperantami form, zgodnie z obowiązującymi przepisami i cennikami; podejmuje własne i uczestniczy w innych działaniach na rzecz pozyskiwania klientów i ich obsługi w ramach działalności przedsiębiorstwa; zwalnia osoby zgłaszające zgon od wszelkich związanych z pogrzebem czynności, jeśli załatwienie żądanych usług leży w możliwości przedsiębiorstwa.
Pozyskuje zlecenia indywidualne i zbiorowe na sprzedaż biletów na imprezy i widowiska: artystyczne, rozrywkowe, sportowe, festiwalowe, handlowe itp., oferowane przez przedsiębiorstwa i agencje; prezentuje i promuje imprezy i widowiska; pośredniczy w sprzedaży biletów; zapewnia pełne wykorzystanie miejsc na widowni.
Organomistrz buduje, naprawia lub konserwuje organy piszczałkowe, zabytkowe i fisharmonie z użyciem odpowiednich narzędzi i maszyn.
Organomistrz jest zawodem rzemieślniczym o charakterze usługowym, mającym cechy zawodu artystycznego. Celem pracy organomistrza jest budowa, naprawa lub konserwacja organów piszczałkowych z użyciem odpowiednich narzędzi i maszyn. Organomistrz sporządza rysunki robocze i ustala na ich podstawie zakres i rodzaj robót, wykaz potrzebnych materiałów, narzędzi, sprzętu pomocniczego i maszyn. Przygotowuje stanowisko pracy, sprawdza stan techniczny narzędzi, oprzyrządowania i urządzeń potrzebnych do produkcji. Do wykonywanych prac dobiera materiały podstawowe i pomocnicze pod względem właściwości mechanicznych i akustycznych. Wykonuje poszczególne elementy m.in. poprzez cięcie drewna na piszczałki drewniane według wymiarów, obrabianie, dopasowywanie i krojenie odpowiedniego rodzaju blachy na piszczałki metalowe, lutowanie części, nadawanie odpowiedniego kształtu, wykonywanie klawiatur i stołów gry, wykonywanie mieszków i membran z odpowiednich gatunków skór, wykonywanie wiatrownic, miechów i kanałów z odpowiednich gatunków drewna itp. Organomistrz montuje zespoły, prowadzi prace wykończeniowe, intonację i strojenie. Wykonuje także naprawy i konserwację zabytkowych organów według odpowiednich technologii oraz sporządza rozliczenia surowcowo-materiałowe.
Wykonuje elementy metalowe do wyrobów ortopedycznych i sprzętu rehabilitacyjnego, montuje metalowe konstrukcje protez kończyn górnych i dolnych, sprawdza prawidłowość działania oraz dopasowuje gotowy sprzęt ortopedyczny, reguluje działanie połączeń i elementów sprężystych posługując się uniwersalnymi narzędziami ślusarsko-montażowymi, obrabiarkami do skrawania metali oraz przyrządami kontrolno-pomiarowymi.
Prowadzi działalność profilaktyczną narządu wzroku; bierze udział w badaniach i leczeniu zeza, niedowidzenia jednoocznego oraz zabiegach rehabilitacyjnych, prowadzonych w gabinetach ortoptycznych, gabinetach okulistycznych i szpitalnych oddziałach okulistycznych.
Uczestniczy w życiu swych pracodawców, przebywając z nimi w mieszkaniu, towarzysząc podczas spacerów, podróży, biorąc udział w spotkaniach rodzinnych, wykonując drobne zabiegi pielęgnacyjne.
Organizuje i nadzoruje roboty w ciągu technologicznym odkrywkowego wydobywania kopaliny.
Organizuje i nadzoruje roboty w ciągu technologicznym otworowego wydobywania kopalin.
Osoba dozoru ruchu w górnictwie podziemnym organizuje i nadzoruje roboty w ciągu technologicznym wydobywania kopaliny.
Osoba dozoru ruchu w górnictwie podziemnym odpowiedzialna jest za wykonanie określonych zadań produkcyjnych składających się na proces technologiczny wydobywania kopaliny. Planuje i nadzoruje roboty wykonywane przez podległe mu brygady, odpowiada za ich bezpieczeństwo. Wykonuje zadania zawodowe związane z planowaniem i wykonywaniem robót górniczych, kontrolowaniem parametrów technicznych procesów technologicznych wydobywanych kopalin oraz sporządza raporty. Jest odpowiedzialna za wykonywanie robót górniczych zgodnie z opracowaną technologią i obowiązującymi przepisami. Do najważniejszych umiejętności osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym należy organizowanie pracy podległym pracownikom, kontrolowanie jej przebiegu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy.
Stwierdza i poświadcza, że w przypadku produktu leczniczego wytworzonego na terytorium RP - każda seria produktu leczniczego została wytworzona i skontrolowana zgodnie z przepisami prawa oraz wymaganiami określonymi w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu, a w przypadku produktu pochodzącego z importu, że dla każdej serii produktu leczniczego wykonano, na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony o Europejskim Obszarze Gospodarczym, pełną analizę jakościową i ilościową przynajmniej w odniesieniu do substancji czynnych oraz inne badanie niezbędne, by upewnić się, że jakość produktu leczniczego jest zgodna z wymaganiami określonymi w dokumentacji dopuszczenia do obrotu
Zajmuje się kreowaniem nowego wizerunku osób pragnących zmiany; dokonuje „remanentu” dotychczasowych ubrań, dodatków i fryzur klientów; projektuje ich nowy wizerunek: toaletę, fryzurę i dodatki; towarzyszy klientom w zakupach odzieży, butów, galanterii itp.; nadzoruje sesje zdjęciowe i wykonywanie ich portretów na potrzeby mediów.
Zajmuje się leczeniem dysfunkcji i schorzeń narządu ruchu za pomocą własnych rąk wykonując techniki rozluźniające oraz stymulujące tkanki miękkie, nerwy i stawy oraz wszystkie układy;
usuwa napięcia w obrębie tkanki łącznej;
poprawia krążenie i oddychanie oraz przepływ informacji w układzie nerwowym, wzmacnia siły obronne organizmu i przyspiesza proces regeneracji organizmu.
Przygotowuje, instaluje na planie i obsługuje sprzęt oświetleniowy; zapewnia właściwe oświetlenie planu filmowego zgodnie ze wskazówkami operatora obrazu.
Odpowiada za kompletowanie i przygotowanie towarów do wysyłki; zajmuje się zabezpieczeniem towarów przed uszkodzeniem w trakcie transportu do odbiorcy.
Palacz gazowych kotłów centralnego ogrzewania obsługuje kotły opalane paliwami gazowymi.
Typowym miejscem pracy palacza gazowych kotłów centralnego ogrzewania jest kotłownia. Palacz gazowych kotłów centralnego ogrzewania obsługuje kotły opalane paliwami gazowymi (gaz ziemny, propan-butan, biogaz), dostarczające ciepło, parę technologiczną i ciepłą wodę użytkową do różnych budynków i obiektów przemysłowych. Podczas pracy kontroluje eksploatację urządzeń oczyszczania i odprowadzania spalin, utrzymuje w ciągłej sprawności technicznej kotły oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe, pomocnicze i zabezpieczające. Palacz gazowych kotłów centralnego ogrzewania sprawdza i odczytuje wskazania aparatury kontrolno-pomiarowej i nadzoruje przebieg procesu technologicznego. Steruje i nadzoruje proces uruchomiania i pracy kotłów centralnego ogrzewania gazowych oraz systemów dostarczania paliwa. Zapala palniki gazowe, monitoruje ciśnienie, temperaturę i mierniki ciągu powietrza oraz aparaturę kontrolno-pomiarową. Ustawia optymalne parametry pracy kotła, sprawdza stan techniczny koła i urządzeń pomocniczych, uszczelnienie rur i łączników oraz szczelność wewnętrznych instalacji gazowych. Uzupełnia substancje do regeneracji złoża w instalacjach zmiękczających wodę, a także prowadzi rejestr odczytów mierników i aparatury pomiarowej. Palacz gazowych kotłów centralnego ogrzewania ustawia parametry pracy kotła w zależności od wymaganej wydajności. Zwraca uwagę o stan techniczny elementów komory spalania, palnika, regulację mechanizmu gazowego, sprawność zabezpieczeń, stan wentylacji wywiewnej i nawiewnej, a także utrzymuje swobodną cyrkulację powietrza wokół kotła.
Obsługuje i konserwuje kotły wytwarzające parę do celów technologicznych oraz kotły parowe centralnego ogrzewania.
Obsługuje palenisko pieca lub kotła centralnego ogrzewania; konserwuje piece zwykłe i kotły.
Palacz wodnych rusztowych kotłów centralnego ogrzewania obsługuje kotły opalane paliwami stałymi.
Typowym miejscem pracy palacza wodnych rusztowych kotłów centralnego ogrzewania jest kotłownia. Palacz wodnych rusztowych kotłów centralnego ogrzewania obsługuje kotły opalane paliwem stałym dostarczające ciepło, parę technologiczną i ciepłą wodę użytkową do różnych budynków i obiektów przemysłowych. Podczas pracy kontroluje eksploatację urządzeń oczyszczania i odprowadzania spalin, utrzymuje w ciągłej sprawności technicznej kotły oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe, pomocnicze i zabezpieczające. Palacz wodnych rusztowych kotłów centralnego ogrzewania sprawdza i odczytuje wskazania aparatury kontrolno-pomiarowej i nadzoruje przebieg procesu technologicznego. Steruje i nadzoruje proces uruchomiania i pracy kotłów centralnego ogrzewania wodnych rusztowych oraz pracę różnych systemów dostarczania paliwa, monitoruje ciśnienie, temperaturę i mierniki ciągu powietrza oraz aparaturę kontrolno-pomiarową. Palacz wodnych rusztowych kotłów centralnego ogrzewania ustawia optymalne parametry pracy kotła, sprawdza stan techniczny kotła i urządzeń pomocniczych. Do zadań zawodowych należy również uzupełnienia substancji do regeneracji złoża w instalacjach zmiękczających wodę, a także prowadzi rejestr odczytów mierników i przyrządów pomiarowych. Palacz ustawia parametry pracy kotła w zależności od wymaganej wydajności.
Wykonuje prace związane z obsługą urządzeń i mechanizmów do wykonywania wszystkich typów pali formowanych w gruncie, wierconych, wbijanych i ścianek szczelnych.
Wykonuje maszynowo lub ręcznie różnego rodzaju przedmioty pamiątkarskie, dobiera surowce w zależności od przeznaczenia i zastosowania wyrabianych artykułów pamiątkarskich (do użytku osobistego czy domowego) oraz w zależności od regionu, jaki reprezentuje.
Wyrabia, naprawia, montuje parasolki zwykłe i składane (wraz z pokrowcami), parasole ogrodowe, markizy, a także (dobierając odpowiedni surowiec) laski, używając maszyn do szycia, maszyn do obróbki drewna i metalu.
Wykonuje posadzki spoinowe z wykorzystaniem różnych rodzajów drewna oraz innych materiałów naturalnych i drewnopodobnych, przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi, sprzętu pomocniczego oraz maszyn do obróbki drewna; przygotowuje zaprawy i kleje pod parkiety; szlifuje i lakieruje nawierzchnie podłogowe drewniane.
Sprawuje nadzór nad parkingiem i zaparkowanymi samochodami klientów; koordynuje ruch pojazdów na parkingu; pobiera opłaty za parkowanie i udziela klientom informacji i pomocy w parkowaniu.
Czynnie uczestniczy w pracach Sejmu lub Senatu oraz Zgromadzenia Narodowego, a także ich organów określając, formułując i wpływając na politykę państwa na szczeblu krajowym; występuje z własnymi inicjatywami ustawodawczymi oraz bierze udział w uchwalaniu ustaw i uchwał; bierze udział w pracach komisji; kontroluje prace rządu i jego agend; uczestniczy w uroczystościach i spotkaniach z różnymi grupami społecznymi; reprezentuje interesy wyborców i działa w ich imieniu.
Uplastycznia drewno przez działanie parą lub moczenie w gorącej wodzie w zamkniętych lub otwartych zbiornikach w celu przygotowania go do dalszej obróbki mechanicznej - skrawania, gięcia.
Zajmuje się filetowaniem, patroszeniem, obróbką i nadziewaniem ryb oraz przygotowywaniem ich do mrożenia, wędzenia, smażenia itp.
Opisuje i bada zjawiska wychowawcze w kontekście procesów społecznych i przy uwzględnieniu jednostkowych procesów psychicznych; określa wpływ na człowieka różnorodnych oddziaływań, warunkujących jego rozwój w poszczególnych fazach całego życia: rodziny, przedszkola, szkoły, kręgu rówieśników, otoczenia społecznego, środowiska lokalnego, zakładu pracy, służby wojskowej, organizacji społecznych, placówek kulturalnych, środków masowego przekazu i innych instytucji powołanych do wywierania wpływów wychowawczych .
Kreuje i organizuje społeczność lokalną do uczestnictwa w kulturze;
inicjuje i organizuje grupy osób zainteresowanych działalnością artystyczną i kulturalną;
prowadzi zajęcia i warsztaty artystyczne;
przekazuje wiedzę o określonej dziedzinie sztuki oraz uczy technik niezbędnych do jej uprawiania;
stosuje techniki komunikacji społecznej i interpersonalnej w celu integrowania środowiska.
Przekazuje wiedzę, umiejętności i zasady organizacji pracy w zakresie samodzielnego tworzenia medialnych przekazów edukacyjnych;
bada efekty i skutki przekazów medialnych;
promuje wykorzystywanie przekazu medialnego za pośrednictwem telewizji, prasy, radia, komputera, Internetu i jego składowych takich jak: druk, dźwięk, obraz, film, animacja, prezentacja w kształceniu pedagogów i nauczycieli w celu unowocześnienia procesu dydaktycznego.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej