szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Obsługuje naszybia oraz podszybia szybów wydobywczych, zjazdowych, pomocniczych oraz szybików ślepych wyposażonych w urządzenia wyciągowe, celem bezpiecznego załadunku i wyładunku naczyń wyciągowych oraz niezawodnego i bezpiecznego transportu pionowego ludzi, urobku i różnego rodzaju materiałów, maszyn i urządzeń; posługuje się urządzeniami sygnalizacji szybowej lub sterowniczo-sygnałowymi oraz sygnałami ustalonymi w przepisach i uzupełnionymi sygnałami dodatkowymi, wynikającymi z warunków lokalnych.
Pełni funkcję pełnomocnika sądu przeprowadzającego postępowanie upadłościowe; zarządza majątkiem osoby prawnej lub fizycznej postawionej w stan upadłości.
Analizuje dane meteorologiczne, opracowuje mapy synoptyczne i przygotowuje prognozy pogody o różnym zasięgu czasowym, wykorzystywane w różnych dziedzinach gospodarki, a także jako informacje o charakterze powszechnym.
Odpowiada za utrzymywanie czystości toalet publicznych; w przypadku toalet płatnych, jest odpowiedzialny za pobieranie opłat za wstęp i korzystanie z szaletu.
Przyjmuje i wydaje odzież wierzchnią i bagaże za okazaniem żetonu, plakietki lub innego przedmiotu/dokumentu przekazanego właścicielom podczas przyjmowania odzieży; pobiera opłaty za przechowywanie odzieży wierzchniej/bagażu; odpowiada, również materialnie, za przechowywane w szatni mienie; dba o ład i porządek w szatni.
Wykonuje szczotki, pędzle, miotły z surowców roślinnych, zwierzęcych i tworzyw sztucznych.
Organizuje i nadzoruje pracę podległego personelu kuchennego oraz prowadzi instruktaż technologiczno-techniczny w zakresie produkcji kulinarnej w zamkniętych i otwartych zakładach żywienia zbiorowego.
Wykonuje, naprawia i odświeża różnego rodzaju obuwie damskie, męskie i dziecięce oraz obuwie specjalistyczne np.: baletki, obuwie teatralne, sportowe, robocze, na zamówienie klienta, ręcznie lub za pomocą maszyn obuwniczych: przyszywarek, zszywarek.
Szkli ramy okienne, drzwiowe, wystawy, szklarnie, meble itp., wykłada szkłem ściany i kolumny, osadza lustra i wykonuje inne podobne prace, posługując się specjalnymi narzędziami i sprzętem mechanicznym oraz przestrzegając przepisów bezpieczeństwa pracy.
Szklarz budowlany przygotowuje i montuje szyby w profilu drewnianym lub metalowym. Szklarz budowlany jest zawodem o charakterze usługowym. Jego pracę charakteryzuje wykonywanie stałych czynności takich jak: składowanie, pomiar, przycięcie szyb według zleconych wymiarów i kształtu, wyszlifowanie krawędzi, transport oraz montaż i uszczelnienie w profilu drewnianym lub metalowym. Do obrabiania i montowania szyb szklarz budowlany stosuje narzędzia ręczne i mechaniczne. Osadzanie i uszczelnianie szyb odbywa się ręcznie, zgodnie z zasadami montażu. Szklarz budowlany odpowiedzialny jest również za właściwe wykorzystanie materiałów i narzędzi oraz przestrzeganie zasad technologicznych.
Wykonuje prace związane z wprawianiem, montowaniem, uszczelnianiem, a także demontowaniem i wyjmowaniem szyb przednich, tylnych i bocznych o różnych własnościach i kształtach, w pojazdach różnych typów i marek.
Przygotowuje szkliwa ceramiczne oraz pokrywa szkliwem wyroby; obsługuje urządzenia i maszyny wspomagające proces szkliwienia; wypala szkliwione wyroby ceramiczne.
Obsługuje szlifierki, polerki, tokarki, piły w celu szlifowania i polerowania płaszczyzn, a także miejsc zaprószeń półfabrykatów ceramicznych oraz przecina po wypaleniu takie wyroby ceramiczne, jak: rury, tuleje, izolatory.
Szlifuje kamienie szlachetne i półszlachetne dla celów jubilerskich i przemysłowych, nadając im potrzebną wielkość, kształt, rodzaj szlifu i gładkość.
Obsługuje szlifierki i polerki mechaniczne przy szlifowaniu i polerowaniu płyt mozaikowych oraz płyt i elementów lastrykowych, kamieni naturalnych i sztucznych.
Obsługuje, nadzoruje i utrzymuje w należytym stanie technicznym różne odmiany szlifierek, na których w wytwórniach mebli, stolarki budowlanej i innych obrabia elementy z drewna litego i tworzyw drzewnych nie oklejone lub oklejone fornirami.
Obsługuje szlifierki do wałków (kłowe i bezkłowe), otworów, płaszczyzn oraz gwintów, ostrzarki uniwersalne i specjalne; dobiera i stosuje optymalne parametry skrawania do ostrzenia różnorodnych narzędzi skrawających, szlifuje powierzchnie walcowe i stożkowe (wewnętrzne i zewnętrzne).
Wykonuje prace związane z docieraniem korków do butelek, słoi, balonów i karafek, szlifowaniem szkła gospodarczego i technicznego: płaszczyzn, krawędzi i den, a także konserwuje urządzenia i narzędzia do szlifowania.
Szlifuje i poleruje brzegi, fazy i całe powierzchnie obrabianych tafli szkła; matuje i wierci otwory w szkle płaskim za pomocą poziomych i pionowych szlifierek oraz wiertarek; przeprowadza prace konserwacyjne i regulacyjne podstawowych urządzeń produkcyjnych.
Obsługuje szlifierki, ostrzarki uniwersalne i specjalne; dobiera i stosuje optymalne parametry skrawania do ostrzenia różnorodnych narzędzi skrawających.
Przeprowadza ręczne i mechaniczne szlifowanie i polerowanie szkła optycznego w celu nadania mu przezroczystości, gładkości, kształtu i właściwych wymiarów.
Szlifuje, poleruje, czyści i barwi wyroby jubilerskie z metali szlachetnych lub wyroby artystyczne z metali szlachetnych i kolorowych; posługuje się: pilnikami, gładzikami agatowymi, tarczami i taśmami polerskimi, bębnami polerskimi z napędem mechanicznym; sporządza pasty polerownicze, regeneruje taśmy i tarcze polerskie.
Szpachlarz przygotowuje, wygładza i wykańcza obrabiane powierzchnie ścian metodą szpachlowania.
Szpachlarz jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest wyrównywanie i wygładzenie ścian. Rezultatem jego pracy są powierzchnie ścian przygotowane do malowania, tapetowania bądź innego typu wykończenia. Jego praca polega na usunięciu starych powłok malarskich i nierówności, sprawdzeniu przyczepności, wzmocnieniu i wyrównaniu chłonności podłoża (gruntowanie), uzupełnieniu ubytków i pęknięć, montażu listew narożnikowych, szpachlowaniu warstwą wyrównującą, szpachlowaniu warstwą wygładzającą i szlifowaniu powierzchni. Szpachlarz jest odpowiedzialny za dobór narzędzi do szpachlowania i właściwą ich eksploatację. Obowiązkiem szpachlarza jest zachowanie zasad technologicznych i przestrzeganie norm bezpieczeństwa. Osoba wykonująca zawód szpachlarza powinna umieć w stopniu podstawowym odczytywać dokumentację techniczną.
Sztukator tworzy lub odtwarza elementy dekoracyjne i zdobnicze wnętrz i elewacji budynków.
Sztukator zajmuje się tworzeniem lub odtwarzaniem stiuków i innych elementów dekoracyjno-stylizacyjnych. Wykonuje i montuje odlewy gipsowe oraz elementy z zaprawy cementowej z zastosowaniem form drewnianych, gipsowych, klejowych i żelatynowych, narzędzi i przyrządów sztukatorskich. Zajmuje się konserwacją, naprawą lub odtwarzaniem brakujących bądź zniszczonych elementów sztukatorskich obiektu poddawanego restauracji. Zadania zawodowe sztukatora mogą obejmować zabezpieczanie obiektu lub jego elementów poprzez zakładanie kotwiczeń i siatek ochronnych, wzmacnianie obiektu poprzez stosowanie odpowiednich impregnatów lub żywic, wykonywanie modeli, form i gotowych detali sztukatorskich, wykonywanie stiuków i patyn. Sztukator w ramach swoich zadań może odtwarzać i pokrywać ubytki elewacji obiektu powłokami malarskimi. W procesie renowacji i konserwacji stosuje różne substancje chemiczne zabezpieczające obiekt przed czynnikami destrukcyjnymi przywracając mu pierwotne walory. Jeżeli sztukator prowadzi prace naprawcze w obiekcie zabytkowym, to tylko w ścisłej konsultacji i pod nadzorem osób uprawnionych. Do prac sztukatorskich zalicza się również roboty tynkarskie. Sztukator może znaleźć zatrudnienie w pracowniach rzemieślniczych i przedsiębiorstwach ogólnobudowlanych.
Obsługuje i nadzoruje maszyny szyjące i automaty szyjące do szycia różnych artykułów tekstylnych i skórzanych albo do haftowania wzorów na elementach odzieży lub innych wyrobów, z zachowaniem wymagań technologicznych i eksploatacyjnych.
Wykonuje w zespole produkcyjnym prace związane z szyciem wyrobów odzieżowych z materiałów włókienniczych, skóropodobnych i skór naturalnych, ręcznie lub za pomocą maszyn szwalniczych, takich jak: stębnówki, overlocki, podszywarki, pikówki, dziurkarki, guzikarki.
Wykonuje jednostkowo lub seryjnie wszelkiego rodzaju szyldy, tablice informacyjne i reklamowe, wywieszki, płyty czołowe aparatury elektrycznej, różnego rodzaju technikami, jak: malowanie olejne, nitro, emalie, sitodruk, chemigrafia (z ewentualnym łączeniem technik), na różnego rodzaju podłożach, jak: dykta, płyty spilśnione, płyty z tworzyw sztucznych, szkło, blacha płaska lub wypukła z aluminium, stali, mosiądzu itp.
Sprawuje funkcję kierownika statku, najczęściej rybackiego lub portowego statku pomocniczego w imieniu własnym (jeżeli jest właścicielem) lub w imieniu armatora; utrzymuje jednostkę w gotowości eksploatacyjnej zgodnie z morskimi przepisami krajowymi lub międzynarodowymi; kieruje pracą całej załogi i ponosi odpowiedzialność za nią i za statek.
Wykonuje ozdobną galanterię metalową, kraty, lampy, rygle, zawiasy; naprawia i rekonstruuje metalowe obiekty i ich elementy o charakterze zabytkowym i muzealnym, z wykorzystaniem uniwersalnych narzędzi i przyrządów ślusarskich oraz monterskich, narzędzi i przyrządów specjalistycznych, z zachowaniem dyscypliny eksploatacyjnej; ocenia stan techniczny obiektu, dorabia, dopasowuje, wymienia uszkodzone części i elementy.
Wykonuje, montuje i naprawia narzędzia skrawające, narzędzia do obróbki plastycznej metali na zimno, narzędzia i przyrządy do obróbki skrawaniem, spawania, obróbki elektroerozyjnej i do przetwórstwa tworzyw sztucznych, z zachowaniem dyscypliny technologicznej.
Wykonuje zlecone mu przez władzę zwierzchnią czynności związane ze sprawowaniem kultu religijnego oraz obowiązki o charakterze społecznym i administracyjnym, które nie są zastrzeżone dla duchownego.
Prowadzi badania marketingowe jako audytor usług i produktów w sieciach marketów i galeriach handlowych sprzedających kosmetyki, wyroby jubilerskie, ubrania, sprzęt elektroniczny, książki, samochody, w stacjach paliw, hotelach, salonach fryzjerskich, restauracjach itp. nie ujawniając swojej tożsamości;
wciela się w osobę próbującą kupić bądź zwrócić produkt lub tylko uzyskać informacje o towarze;
dokonuje wszechstronnej i wnikliwej obserwacji zachowań personelu oraz oceny czystości i uporządkowania punktu sprzedaży;
zapoznaje się ze scenariuszem badania i dodatkowymi instrukcjami a po zakończeniu badania sporządza raport po jej ukończeniu.
Wykonuje, montuje, demontuje, naprawia takielunek (olinowanie) na jednostkach pływających; posługuje się narzędziami, takimi jak: młotki, przecinaki, nożyce, lutownice, rożki takielarskie, zaciski, wielokrążki.
Dokonuje szacowania wartości mienia oraz ustala wielkości strat powstających wskutek zdarzeń losowych.
Odpowiada za oszacowanie wartości danej inwestycji;
zajmuje się sporządzaniem analizy w zakresie oceny ryzyka działalności gospodarczej.
Taksówkarz prowadzi samochody osobowe TAXI o dopuszczalnej ilości miejsc siedzących do 9 łącznie z kierowcą.
Głównym zadaniem pracy taksówkarza jest bezpieczny transport przewożonych osób i ich bagażu podręcznego. Dlatego taksówkarz musi doskonale znać i stosować przepisy prawa o ruchu drogowym oraz znać budowę i kontrolować stan techniczny kierowanego samochodu. Taksówkarz powinien przed jazdą wykonać podstawowe czynności mające na celu zapewnienie bezpiecznej jazdy samochodem. Do czynności tych należy sprawdzenie ilości paliwa i płynów eksploatacyjnych, stanu ogumienia, oświetlenia samochodu, sygnalizacji dźwiękowej samochodu, skuteczności działania hamulców i wyposażenia dodatkowego samochodu warunkującego bezpieczne przewożenie pasażerów. Dba o bezpieczeństwo własne, bezpieczeństwo przewożonych osób oraz innych użytkowników drogi. Prowadzi dokumentację jazdy w zakresie świadczonych usług. Zabezpiecza samochód przed kradzieżą, uruchomieniem i użyciem przez osoby niepowołane. Uczestnicząc w ruchu drogowym jest zobowiązany do udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.
Zabezpiecza i przygotowuje ciało zmarłego do godnej ceremonii pogrzebowej;
pochówku;
wykonuje (w zależności od zlecenia) balsamowanie zwłok, wykonuje pośmiertną kosmetykę (makijaż i wizaż);
dobiera toaletę pośmiertną uzależnioną od woli rodziny;
współpracuje z zakładami pogrzebowymi lub jest pracownikiem większego zakładu pogrzebowego.
Wykonuje w sposób artystyczny stworzone przez choreografa, własne lub improwizowane tańce i układy ruchowe solo i w zespole tancerzy, podczas przedstawień tanecznych, operowych, spektakli teatralnych, występów estradowych, widowisk oraz w filmach.
Pokrywa tapetami wnętrza mieszkań oraz innych budynków użyteczności publicznej; przygotowuje podłoże i dobiera odpowiednie materiały, w tym tapety i kleje.
Tapicer meblowy tapiceruje meble oraz naprawia je i wykonuje renowację.
Tapicer meblowy świadczy usługi o charakterze produkcyjnym i/lub usługowym. Wytwarza meble tapicerowane przeznaczone do siedzenia i leżenia oraz przywraca do użytku meble uszkodzone lub zużyte. Wykonuje konstrukcje sprężynowe i bezsprężynowe układów tapicerskich w różnych technologiach z użyciem odpowiednich materiałów. Zgodnie z technologią tapicerską wykonuje wszystkie warstwy układów tapicerskich. Tapicer wykonuje także prace naprawcze i renowacyjne zużytych lub uszkodzonych układów tapicerskich oraz może wykonywać renowację mebli zabytkowych.
Tartacznik dokonuje oceny surowców drzewnych i przerabia je na materiały tarte oraz obsługuje maszyny tartaczne.
Tartacznik jest zawodem o charakterze produkcyjnym i/lub usługowym. Celem pracy tartacznika jest optymalne wykorzystanie surowców tartacznych i przetworzenie ich na materiały tarte z zachowaniem zasad technologicznych oraz przestrzeganiem norm jakościowych. Do zadań tartacznika należy przyjęcie oraz przygotowanie surowców (manipulacja i sortowanie), wykonanie przetarcia, manipulacja materiałów tartych, prowadzenie procesów suszenia i impregnacji materiałów tartych, sortowanie ich, magazynowanie oraz przygotowanie do wysyłki. Tartacznik prowadzi gospodarkę magazynową surowców drzewnych i materiałów tartych, obsługuje i kontroluje pracę maszyn oraz dokonuje ich konserwacji, ocenia jakość surowców tartacznych i materiałów tartych. W wielu tartakach produkuje się także elementy konstrukcyjne, meblowe, podłogowe, meble i architekturę ogrodową, galanterię drzewną i opakowania. Tartaki lokalizuje się blisko miejsca występowania surowców.
Wykonuje tatuaże na ciele klienta według własnych wzorów lub wzorów z dostępnych katalogów; opracowuje projekt tatuażu; przygotowuje skórę do jego wykonania; nanosi wzór na wybrane miejsce i wykonuje tatuaż nakłuwając skórę odpowiednimi pigmentami; stosuje odpowiednie kosmetyki i preparaty antyseptyczne do pielęgnacji skóry przed i po wykonaniu tatuażu.
Wykonuje pomiary akustyczne w studiach nagrań, salach koncertowych, pomieszczeniach wielofunkcyjnych oraz przestrzeni otwartej;
dokonuje pomiarów hałasu;
dokonuje adaptacji akustycznej pomieszczeń o różnym przeznaczeniu oraz wykonuje izolacje akustyczne dla przemysłu;
identyfikuje autentyczność nagrań oraz innych zjawisk akustycznych na potrzeby sądownictwa;
obsługuje sprzęt nagłaśniający;
kształtuje obraz dźwiękowy.
Wykonuje badania analityczne materiałów pochodzących od człowieka, np. wydzielin czy krwi, oraz inne analizy specjalistyczne na potrzeby diagnostyczne, z wykorzystaniem sprzętu i aparatury laboratoryjnej oraz odczynników chemicznych.
Wykonuje badania na potrzeby monitoringu środowiska związane z oceną jakości powietrza, wód (śródlądowych powierzchniowych i podziemnych, wód przejściowych, przybrzeżnych i wód morza terytorialnego) gleby i ziemi, natężenia hałasu, ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska, np. wielkości emisji pyłów i gazów do atmosfery, ilości i składu ścieków odprowadzanych do wód i ziemi, nagromadzenia i charakterystyki odpadów, zgodnie z obowiązującymi normami i aktami prawnymi.
Wykonuje prace kreślarskie i graficzne z dziedziny projektowania architektonicznego, budowlanego i urbanistycznego; projektuje nieskomplikowane konstrukcyjnie, architektonicznie i funkcjonalnie obiekty budowlane; wykonuje plansze oraz modele architektoniczne i urbanistyczne; sporządza kosztorysy i inwentaryzacje budowlane; opracowuje plany zagospodarowania i organizacji budowy.
Zapewnia pomoc techniczną inżynierom systemów bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej;
zajmuje się pomiarami podstawowych wskaźników narażenia na napromieniowanie jonizujące na stanowiskach pracy;
prowadzi ewidencję narażenia personelu na napromieniowanie, ewidencję aparatury dozymetrycznej oraz ewidencję źródeł promieniowania jonizującego.
Przygotowuje sprzęt dźwiękowy i uczestniczy w nagrywaniu dźwięku na planie i w studio, zgodnie ze wskazówkami operatora dźwięku.
Uczestniczy i współdziała w zespołach diagnostyczno-terapeutycznych w trakcie badań i zabiegów oraz przygotowuje i kontroluje sprawność techniczną elektronicznych urządzeń medycznych przed, w trakcie zabiegów i badań i po wykonanej pracy.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej