szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Koordynuje prace związane z robotami budowlanymi, serwisowymi, montażowymi, instalacyjnymi i obsługi urządzeń sieci elektroenergetycznych i trakcyjnych, przestrzegając norm, procedur, regulaminów i instrukcji wewnętrznych oraz przepisów bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Zajmuje się montażem zespołów i podzespołów elektrycznych w pojazdach samochodowych;
diagnozuje i usuwa usterki układów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach samochodowych.
Wykonuje i nadzoruje prace związane z montażem i utrzymaniem sprawności technicznej urządzeń zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym, posługując się w tym zakresie dokumentacjami technicznymi, obowiązującymi przepisami i instrukcjami oraz narzędziami i przyrządami kontrolno-pomiarowymi (uniwersalnymi i specjalistycznymi), przestrzegając zasad bhp, ppoż., ochrony od porażeń prądem elektrycznym i ochrony środowiska oraz zasad zabezpieczenia stanowisk pracy w czasie ruchu pociągów.
Wykonuje zabiegi z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii i masażu leczniczego, w celu zahamowania i likwidacji procesu chorobowego, kompensacji lub restytucji ubytków czynnościowych organizmu albo adaptacji ustroju do nowych warunków w wypadku utraty części ciała bądź jej uszkodzenia.
Wykonuje prace związane z prowadzeniem badań geofizycznych w celu poszukiwań złóż surowców mineralnych, gazu, ropy i wód pitnych oraz poznania budowy geologicznej obszarów; pracuje głównie w terenie w grupach polowych geofizycznych, stosując różnorodną aparaturę pomiarową, jak: teodolity, niwelatory, grawimetry, magnetometry, inklinatory, sejsmografy, geofony, liczniki Geigera-Müllera, wzmacniacze sejsmiczne, sondy itp.
Bada stan środowiska; monitoruje poziomu zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby; sporządza bilanse zanieczyszczeń odprowadzanych do atmosfery, wód oraz gleby; planuje i prowadzi racjonalną gospodarkę odpadami; planuje i realizuje działania na rzecz ochrony środowiska.
Organizuje i nadzoruje hodowlę lub chów zwierząt gospodarskich (bydło, konie, trzoda chlewna, owce, drób) w grupach gatunkowych lub na zasadzie chowu mieszanego oraz uczestniczy w badaniach naukowych związanych z chowem i hodowlą zwierząt.
Prowadzi w zespołach badawczych terenowe pomiary i obserwacje hydrologiczne w zakresie swoich uprawnień; wykonuje opracowania uzupełniające, służące potrzebom naukowym lub informacyjnym oraz mające praktyczne zastosowanie w pracach projektowych; używa w miarę potrzeby przenośnych przyrządów kontrolno-pomiarowych.
Gromadzi, opracowuje, przetwarza, udostępnia i rozpowszechnia pod kierunkiem specjalisty informację naukową, techniczną i ekonomiczną o stanie i kierunkach rozwoju nauki, techniki i ekonomii w kraju i za granicą; stosuje metody, formy i środki adekwatne do określonego usytuowania oraz potrzeb określonych użytkowników; organizuje współpracę i wymianę informacji z placówkami krajowymi i zagranicznymi.
Wykonuje i nadzoruje obróbkę elementów i zespołów konstrukcyjnych fortepianów i pianin, organów i fisharmonii, wytwarzanie instrumentów smyczkowych i szarpanych, przetworników elektromagnetycznych i piezoelektrycznych, smyczków oraz akcesoriów lutniczych; sprawuje kontrolę nad przebiegiem procesu produkcyjnego i montażem instrumentów muzycznych; koryguje i stroi fortepiany i pianina, organy i fisharmonie, instrumenty muzyczne klawiszowe, smyczkowe, w celu uzyskania odpowiedniej jakości dźwięku.
Zgodnie z posiadanymi uprawnieniami przeprowadza przeglądy i konserwacje urządzeń dźwigowych;
zajmuje się czynnościami serwisowymi zgodnie z wymogami technicznymi oraz zakresem umów serwisowych;
dokonuje kontroli stanu technicznego urządzeń dźwigowych oraz rozwiązywaniem pojawiających się problemów technicznych.
Uczestniczy w oględzinach miejsca przestępstwa;
wykrywa, pobiera i zabezpiecza materiał do badań stosując określone procedury zabezpieczania śladów oraz podstawowe techniki kryminalistyczne pomagające ujawniać sprawców przestępstw;
m.in. ujawnia i pobiera do badań ślady biologiczne, przedmioty zabezpieczone na miejscu zdarzenia przy pomocy daktyloskopii, podoskopii i mechanoskopii;
pozyskuje rzeczowe środki dowodowe do dalszego postępowania przygotowawczego i sądowego.
Nadzoruje prace montażowe oraz montuje poszczególne elementy budowy pojazdów oraz prowadzi dokumentację prowadzonych prac.
Odpowiada za bieżącą techniczną obsługę środków transportu;
zajmuje się nadzorowaniem stanu technicznego pojazdów, ich serwisowaniem i naprawami oraz prowadzeniem dokumentacji eksploatacyjno-technicznej środków transportu.
Odpowiada za organizowanie i nadzorowanie przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń, ze szczególnym uwzględnieniem doboru materiałów, oprzyrządowania i parametrów technicznych procesu produkcji;
zajmuje się organizowaniem i nadzorowaniem wykonywania zadań z zakresu konserwacji i napraw maszyn i urządzeń.
Wykonuje prace związane z projektowaniem, produkcją, montażem, obsługą, konserwacją i naprawą maszyn do obróbki skrawaniem (konwencjonalnych i numerycznie sterowanych).
Wykonuje prace związane z projektowaniem, produkcją, montażem, konserwacją i naprawą urządzeń precyzyjnych: przyrządów pomiarowych, optycznych, zegarowych itp.
Wykonuje prace związane z projektowaniem, produkcją, montażem, obsługą, konserwacją i naprawą maszyn i urządzeń stosowanych w różnych gałęziach przetwórstwa przemysłowego.
Prowadzi obserwacje meteorologiczne, gromadzi ich wyniki oraz konserwuje i instaluje aparaturę pomiarową.
Zajmuje się dokonywaniem pomiarów wielkości fizykochemicznych zgodnie z obowiązującym systemem miar, specyfikacjami i instrukcjami; obsługuje narzędzia pomiarowe z różnych dziedzinach nauki, przemysłu, medycyny, sportu, itd.; przeprowadza badania operacyjne i laboratoryjne w zakresie systemów kontrolno-pomiarowych.
Zajmuje się badaniem i normowaniem pracy, a zwłaszcza badaniem wykorzystania dnia roboczego, organizowaniem pracy, ustalaniem norm oraz badaniem napięcia norm pracy.
Zajmuje się planowaniem zadań na stanowiskach roboczych oraz organizowaniem optymalnego przebiegu produkcji, a zwłaszcza harmonizacją działań pomocniczych i produkcyjnych.
Opracowuje procesy technologiczne w produkcji poligraficznej, organizuje pracę przy wykonywaniu opraw książek i broszur, kontroluje pracę maszyn poligraficznych, wykorzystując podstawowe urządzenia kontrolno-pomiarowe, elektrotechniczne i automatyki przemysłowej, maszyny drukujące różnych konstrukcji i ich osprzęt, materiały podstawowe i pomocnicze, dokumentacje i instrukcje, normy jakości materiałów i odbitek drukarskich; wykonuje skład tekstu, reprodukcje oraz druk nakładu; przedstawia koncepcję edytorską i określa formę zewnętrzną drukowanego nakładu, posługując się urządzeniami komputerowymi.
Kieruje wydzielonymi procesami lub ciągami technologicznymi przetwarzania tłoczyw w celu otrzymania wyrobów handlowych z tworzyw sztucznych, a także uczestniczy w obliczaniu norm i zużycia surowców, materiałów oraz robocizny, w rozliczaniu bilansów materiałowych produkcji, w prowadzeniu prac badawczo-wdrożeniowych dotyczących opracowywania nowych i modernizacji istniejących technologii produkcji.
Odpowiada za sprawność i funkcjonalność zainstalowanego systemu bezpieczeństwa technicznego osób i mienia;
zajmuje się instalowaniem oraz serwisowaniem elektronicznych urządzeń sygnalizujących zagrożenie osób i mienia oraz nadzorowaniem jego funkcjonowania.
Planuje, organizuje oraz wykonuje prace sztukatorskie i kamieniarskie; dokonuje rekonstrukcji elementów, detali sztukatorskich i kamieniarskich; wykonuje elementy budowlane (mury, schody, gzymsy), detale architektoniczne (pilastry i attyki), elementy małej architektury (fontanny, rzeźby ogrodowe), pomniki i nagrobki; wykonuje repliki elementów sztukatorskich i kamieniarskich o wartości artystycznej.
Nadzoruje oraz kontroluje operacje jednostkowe związane z wytwarzaniem cementu, tlenku glinku, wapna, gipsu i kredy oraz wyrobów prefabrykowanych: małowymiarowych, średnio- i wielkoblokowych betonowych, żelbetowych, strunobetonowych, kablobetonowych, rur wysokociśnieniowych, betonów komórkowych; opracowuje dokumentację stanowiskową i obiegową dotyczącą wielkości produkcji i warunków, w jakich przebiega proces produkcyjny.
Odpowiada za realizację prac technicznych, analitycznych i administracyjnych związanych z produkcją leków, analizą i kontrolą jakości leków oraz obrotem środkami farmaceutycznymi;
wykonuje czynności polegające na wytwarzaniu produktów farmaceutycznych, sporządzaniu leków aptecznych i leków recepturowych.
Odpowiada za realizację procesów technologicznych, analitycznych i administracyjnych związanych z produkcją środków kosmetycznych;
zajmuje się analizą i kontrolą jakości wytwarzanych produktów kosmetycznych.
Organizuje i kieruje procesami przerobu buraków - głównie w okresie kamoanii cukrowniczej - w celu uzyskania maksymalnej wydajności cukru o odpowiedniej jakości przy osiągnięciu jak najlepszych efektów techniczno-ekonomicznych; w okresie międzykampaniami cukrownicyzmi organizuje i prowadzi remont aparatury technologicznej oraz urządzeń produkcyjnych na powierzonym odcinku pracy w cukrowni.
Prowadzi prcoesy wytwarzania wyrobów cukierniczych, takich jak: czekolada, karmelki, chałwa, herbatniki, pierniki, galaretki, pomadki, sezamki; planuje pracę związaną z zaopatrzeniem materiałowym, dokunuje rozliczenia materiałowego (bezpośrednio produkcyjnego) oraz dotyczącego robocizny.
Kieruje i nadzoruje poqierzony mu odcinek produkcji poszczególnych asortymentów koncentratów spożywczych, takich jak: koncentraty obiadowe, koncentraty drugich dań, przyprawy do zup i sosów, makarony, odżywki, koncentraty do seró, przyprawy i dodatki do ciast, koncentraty ciast, kawy, kakao, wanilii, hydrolizaty białkowe; dokunej rozliczeń produkcyjnych oraz uczstniczy we wdrażaniu i opracowywaniu nowych technologii.
Ocenia jakość surowców, półproduktów pieczywa i wyrobów ciastkarskich organoleptycznie i instrumentalnie z wykorzystaniem sprzętu, aparatury laboratoryjnej i odczynników chemicznych, ustala metody i parametry prowadzenia procesów technologiczno- produkcyjnych dla różnych rodzajów pieczywa i wyrobów ciastkarskich, sporządza schematy technologiczne i harmonogramy produkcji, kontroluje przebieg procesów technicznologicznych produkcji, prowadzi dokumentację rozliczeniową produkcji, organizuje i nadzoruje pracę zespołów produkcyjnych, mniejszych obiektów piekarskich i ciastkarskich.
Organizuje i nadzoruje prace związane z produkcją mrożónych owoców i warzyw, wyrobów kulinarnych, lodów oraz chłodniczym przechowywaniem produktów żywnościowych, dokonuje rozliczeń produkcyjnych oraz uczestniczy w opracowywaniu dokumentacji produkcyjnej.
Kieruje i nadzoruje powierzony mu odcinek produkcji takich wyrobów, jak: piwo, wino, spirytus, kwas mlekowy, kwas cytrynowy - uzyskiwanych na drodze fermentacji lub biosytntezy; dokonuje rozliczeń produkcji oraz uczestniczy w badaniach naukowych i opracowywaniu nowych technologii.
Kieruje i nadzoruje powierzony mu odcinek produkcji takich wyrobów z branży jajczarsko-drobiarskiej, jak: jaja spożywcze, przetwory z jaj (np. mączka jajowa), tuszki drobiowe, wyroby garmażęryjne i wędliniarskie, pierze i wyroby pierzarskie; dokonuje rozliczeń produkcyjnych oraz uczestniczy we wdrażaniu i opracowywaniu nowych technologii.
Kieruje i nadzoruje powierzony mu odcinek produkcji mięsa, wędlin, wędlin podrobowych, konserw, tłuszczy , ubocznych artykułów uboju; dokunej rozliczeń produkcyjnych oraz uczestniczy we wdrażaniu i opracowywaniu nowych technologii.
Kieruje i nadzoruje powierzony mu odcinek produkcji takich wyrobów jak: mleko spożywcze, śmietana spożywcza, napoje mleczne, masło sery (podpuszczkowe, dojrzewające) twarde i miękkie, sery topione, lody mleko zagęszczone i mleko w proszku, kazeiny i białczany sodu, odżywki i preparaty mlekozastępcze ; dokonuje rozliczeń produkcji oraz uczestniczy w badanuiach naukowych i opracowywaniu nowych wyrobów i technologii.
Kieruje i nadzoruje powierzony mu odcinek produkcji wyrobów z owoców, warzyw i grzybów, soków i napojów, koncentratów owocowych i warzywnych; dokonuje rozliczeń produkcyjnych oraz uczestniczy w badaniach i opracowywaniu nowych technologii i wyrobów.
Kieruje i nadzoruje powierzony mu odcinek produkcji przetworów rybnych takich jak: marynaty, konserwy oraz wyroby garmażeryjne; dokonuje rozliczeń produkcyjnych oraz uczestniczy we wdrażaniu i opracowywaniu nowych technologii.
Kieruje i nadzoruje powierzony mu odcinek produkcji wyrobów z nasion oleistych takich jak: oleje jadalne, margaryna, masło roślinne oraz tłuszcze roślinne, a także śruta poekstrakcyjna przeznaczona do produkcji pasz treściwych; dokonuje rozliczeń produkcyjnych oraz współpracuje przy opracowywaniu instrukcji technologicznych; uczestniczy w badaniach nad przygotowaniem nowych technologii i wyrobów.
Nadzoruje prace magazynowe i technologiczne związane z przetwórstwem zbóż i produkcji pasz; kieruje pracami przy skupie, przyjmowaniu i magazynowaniu produktów zbożowych oraz ich przemiale lub mieszalnictwie, a po wytworzeniu - przy pakowaniu i wydawaniu gotowych produktów z zakładu przetwórstwa zbożowego.
Uczestniczenie w prawidłowej organizacji procesu przetwórstwa ziemniakó na rózne asortymenty produktów (mączka ziemniaczana, hydrolizaty skrobiowe, susze ziemniaczane, itp.), nadzorowanie ich przebiegu oraz uczestniczenie w inicjowaniu postepu techniczno-technologicznego w przetwórstwie ziemniaczanym.
Przygotowuje, realizuje i nadzoruje działania operatorskie obrazu i dźwięku; współuczestniczy w organizowaniu planu zdjęciowego, wykonywaniu zdjęć i realizacji ścieżki dźwiękowej oraz w pracach związanych z montażem dźwięku i obrazu - wykorzystując techniczne urządzenia montażowe: zespoły magnetowidów, mikserów wizyjnych i fonicznych, generatory efektów specjalnych, komputery współpracujące z monitorami wizyjnymi i fonicznymi; wykonuje fotografie, nadzoruje pracę kamer filmowych oraz innego sprzętu do nagrywania i odtwarzania obrazu i dźwięku.
Utrzymuje urządzenia elektroniczne zabezpieczające ruch lotniczy w stanie zapewniającym właściwe ich wykorzystanie, ciągłość i niezawodność ich pracy; prowadzi pomiary pracy urządzeń radiokomunikacyjnych, radiolokacyjnych, teletransmisyjnych oraz radionawigacyjnych (urządzenia radarowe, nadajniki odbierające łączność radiową powietrze-ziemia, sieć dalekopisową, urządzenia nawigacyjne); usuwa awarie urządzeń ruchu lotniczego.
Utrzymuje w ruchu ciągłym maszyny i instalacje w halach produkcyjnych; zapewnia pełną sprawność techniczną urządzeń technologicznych; monitoruje poprawność ich działania i reaguje na awarie; podejmuje niezbędne naprawy i usuwa usterki; zapewnia media zasilające linie produkcyjne; tworzy i aktualizuje dokumentację technologiczno-ruchową; na bieżąco raportuje postępy wykonywanych prac.
Uczestniczy (kieruje) w zespołąch pracowników wykonujących zabezpieczenia przeciwkorozyjne różnymi technikami, za pomocą materiałów i tworzyw chemoodpornych oraz sprzętu i przyrządów specjalistycznych.
Organizuje, nadzoruje i kieruje pracą podległego personelu w zakresie obsługi maszyn i urządzeń gastronomicznych, obsługi konsumentów oraz organizacji i technologii produkcji w otwartych i zamkniętych zakładach żywienia zbiorowego.
Zajmuje się dobieraniem odpowiedniej obrabiarki do konkretnego zastosowania oraz odpowiednich półfabrykatów do wykonania detali; odpowiada za konfigurowanie obrabiarki, narzędzi i osprzętu dodatkowego oraz dobieranie optymalnych parametrów obróbki; programuje obrabiarkę w środowisku MTS stosując kody ISO; prowadzi symulacje obróbki, analizuje uzyskane efekty, wyciąga wnioski oraz koryguje program sterujący w celu uzyskania detalu zgodnego z dokumentacją techniczną.
Zajmuje się opracowywaniem i rozwijaniem technologii procesu wytwarzania urządzeń wykorzystywanych w telekomunikacji; odpowiada za prawidłowe wdrożenie na rynek nowych technologii i urządzeń telekomunikacyjnych.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej