szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Monter wyrobów z drewna montuje elementy i podzespoły z drewna i tworzyw drzewnych w wyroby gotowe.
Po zapoznaniu się z dokumentacją montażową wyrobu monter ocenia ilościowo i jakościowo przewidziane i przygotowane do montażu elementy i podzespoły, ustala logistyczny plan prac związanych z montażem. Organizuje stanowisko robocze zgodnie z przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska i ergonomii. Przygotowuje miejsce składowania materiałów do montażu oraz odpowiednie przyrządy i narzędzia. Monter ocenia miejsca montażu pod względem możliwości wykonywania określonych prac i montuje elementy i podzespoły w wyrób gotowy. Zakres prac montera obejmuje ostateczną ocenę zmontowanego i wykończonego wyrobu oraz określenie możliwości dokonania demontażu zmontowanego wyrobu lub innych wyrobów z drewna lub tworzyw drzewnych w całości albo jego poszczególnych części. Do obowiązków montera należy również wykonanie drobnych napraw i renowacji elementów składowych wyrobu.
Składa z poszczególnych elementów gotowy wyrób z tworzywa sztucznego, jak: lalki, pudełka, zabawki itp., ewentualnie montuje wyrób częściowo, jeżeli przewidziany jest dalszy montaż u użytkownika.
Montuje ściany działowe, sufity podwieszane oraz obudowy konstrukcji dachowych w systemie suchej zabudowy, montuje płyty podłogowe i okładziny ścienne w suchej zabudowie, wykonuje pomocnicze prace malarsko-tapeciarskie oraz posadzkarsko-okładzinowe.
Montuje, uruchamia i wykonuje pomiary elementów, podzespołów i urządzeń elektronicznych z obwodami selektywnymi, posługując się precyzyjnymi narzędziami monterskimi, ślusarskimi i specjalnymi oraz elektroniczną aparaturą kontrolno-pomiarową, w celu odpowiedniego zestrojenia torów filtrująco-wzmacniających oraz układów generacyjnych, zgodnie z wymaganiami technicznymi urządzeń.
Wykonuje prace związane z obsługą pływających i stałych znaków nawigacyjnych służących do oznakowania obszarów morskich w celu wskazywania bezpiecznej drogi uczestnikom ruchu wodnego.
Montuje żaluzje zewnętrzne aluminiowe zabezpieczające lub antywłamaniowe na okna, rolokasety, bramy lub kraty rolowane, żaluzje wewnętrzne zwykłe wewnątrzszybowe oraz na szyby wewnętrzne, żaluzje drewniane, maty słomiane (bambusowe), verticale, rolety materiałowe na wałkach lub w prowadnicach, moskitiery.
Uczestniczy w procesie produkcji elektronicznych urządzeń i sprzętu sygnalizacyjnego przy montażu elementów, podzespołów elektronicznych, elektromechanicznych, optycznych i mechanicznych; wykorzystuje fabryczne urządzenia technologiczne i dokumentację techniczno-ruchową; posługuje się miernikami wielkości elektrycznych i przyrządami elektronicznymi generującymi oraz obrazującymi przebiegi elektryczne.
Wykonuje montaż elementów i podzespołów elektronicznych, elektromechanicznych, optycznych, mechanicznych, wskaźników cyfrowych, analogowych, układów zasilania, regulacji i sterowania; przy produkcji aparatury medycznej; wykorzystuje fabryczne urządzenia technologiczne i dokumentację techniczno-ruchową; posługuje się miernikami wielkości elektrycznych i elektronicznymi miernikami wielkości nieelektrycznych.
Wykonuje montaż elementów i podzespołów elektronicznych, elektrycznych, elektromechanicznych, elektrooptycznych i mechanicznych przy produkcji elektronicznej aparatury pomiarowej; wykorzystuje urządzenia technologiczne i posługuje się generatorami przebiegów elektrycznych, oscyloskopami i specjalistycznymi przyrządami technologicznymi.
Uczestniczy w procesie wytwarzania elektronicznych instrumentów muzycznych przy montażu elementów i podzespołów mechanicznych i elektronicznych; wykorzystuje fabryczne urządzenia technologiczne i dokumentację techniczno-ruchową; posługuje się elektronicznymi przyrządami pomiarowymi i technologicznymi urządzeniami pomiarowo-strojeniowymi.
Uczestniczy w procesie produkcji elektronicznych urządzeń i sprzętu sygnalizacyjnego przy montażu elementów, podzespołów elektronicznych, elektromechanicznych, optycznych i mechanicznych; wykorzystuje fabryczne urządzenia technologiczne i dokumentację techniczno-ruchową; posługuje się miernikami wielkości elektrycznych i przyrządami elektronicznymi generującymi oraz obrazującymi przebiegi elektryczne.
Montuje anteny telewizyjne odbiorcze w pasmach UHF i VHF, anteny odbiorcze telewizji satelitarnej, nadawczo-odbiorcze stacji radioliniowych, telewizyjne nadawcze w pasmach UHF i VHF, nadawcze telewizji satelitarnej i stacji radiowych; wykorzystuje ręczne narzędzia mechaniczne, elektromechaniczne i pneumatyczne, podstawowe mierniki wielkości elektrycznych, przyrządy elektroniczne generujące i obrazujące przebiegi elektryczne oraz mierniki mocy antenowej i natężenia pola elektromagnetycznego.
Wykonuje konserwacje i naprawy rzutników, magnetofonów, gramofonów, magnetowidów, kamer i monitorów telewizyjnych, wzmacniaczy, przetworników elektroakustycznych, odbiorników radiowych i telewizyjnych; wykorzystuje ręczne narzędzia mechaniczne, podstawowe mierniki elektryczne, przyrządy elektroniczne, oscyloskopy, wobuloskopy, generatory, falomierze, mierniki mocy, mierniki poziomów oraz inne specjalizowane przyrządy serwisowe, jak: urządzenia do wylutowywania układów scalonych, urządzenia testujące.
Wykonuje w procesie produkcji systemów komputerowych montaż elementów, podzespołów elektronicznych, optycznych, elektrycznych, elektromechanicznych i mechanicznych; wykorzystuje fabryczne urządzenia technologiczne i dokumentację techniczno-ruchową; posługuje się ręcznymi i elektromechanicznymi narzędziami do obróbki ręcznej, miernikami pod- stawowych wielkości elektrycznych oraz elektronicznymi przyrządami generującymi i obrazującymi przebiegi sygnałów logicznych.
Uczestniczy w procesie produkcji elektronicznych urządzeń automatyki przemysłowej i instalacji systemów automatyki w obiektach przemysłowych; montuje elementy oraz podzespoły elektryczne i elektroniczne; wykorzystuje fabryczne urządzenia technologiczne, ręczne narzędzia mechaniczne i elektromechaniczne, mierniki wielkości elektrycznych i mierniki elektroniczne wielkości nieelektrycznych.
Instaluje w produkowanych urządzeniach radioliniowych, radiotelefonach, urządzeniach nadawczych i odbiorczych radiokomunikacji sateliternej elementy i podzespoły elektroniczne, elektromechaniczne, optyczne i mechaniczne, konwertery, przetworniki elektroakustyczne; posługuje się ręcznymi narzędziami mechanicznymi i elektromechanicznymi, miernikami podstawowych wielkości elektrycznych oraz elektronicznymi przyrządami generującymi i obrazującymi przebiegi elektryczne.
Monter-elektronik urządzeń radiowo-telewizyjnych montuje i serwisuje urządzenia radiowo-telewizyjne.
Monter-elektronik urządzeń radiowo-telewizyjnych montuje buduje, konserwuje, remontuje i naprawia urządzenia i układy elektroniczne w zakresie urządzeń i układów elektroniki ogólnej, urządzeń do nagrywania, odtwarzania i przesyłania dźwięków i obrazów oraz systemów radiowo-telewizyjnych. Pracownik zatrudniony na stanowiskach pracy związanych z serwisem urządzeń radiowo-telewizyjnych określa rodzaj uszkodzenia sprzętu, lokalizuje uszkodzony element lub podzespół oraz dokonuje jego naprawy lub wymiany. Monter-elektronik urządzeń radiowo-telewizyjnych zatrudniony w zakładach produkcyjnych wykonuje montaż podzespołów lub dozoruje automaty montażowe. Sprawdza parametry danego podzespołu, przeprowadza konieczne strojenia i kontrolę jakości gotowych urządzeń radiowo-telewizyjnych. Monter-elektronik urządzeń radiowo-telewizyjnych może podejmować pracę w różnych gałęziach gospodarki związanych z techniką radiowo-telewizyjną. Miejscem pracy są wszystkie zakłady przemysłu elektronicznego: produkcyjne, montażowe lub usługowe, a także wszystkie inne firmy wykorzystujące lub eksploatujące urządzenia i sprzęt elektroniczny radiowo-telewizyjny. Monterzy-elektronicy urządzeń radiowo-telewizyjnych mogą również być zatrudnieni w laboratoriach badawczych, jako personel pomocniczy. Monter-elektronik urządzeń radiowo-telewizyjnych zatrudniony w zakładach produkcyjnych wykonuje montaż elementów i modułów podzespołów lub dozoruje automaty montażowe.
Buduje konstrukcje oraz instaluje i uruchamia maszyny i urządzenia stanowiące wyposażenie obór, chlewni, kurników, owczarni, szklarni, przechowalni produktów rolnych, urządzeń służących do utrzymania higieny pojenia i żywienia, pozyskiwania i konserwacji mleka, transportu wewnętrznego, sortowania i przechowywania produktów rolnych, nawadniania, nawożenia itp.; wykonuje instalacje wodociągowe, centralnego ogrzewania, kanalizacyjne, wentylacyjne i klimatyzacyjne; wykonuje prace naprawcze oraz nadzoruje eksploatację czynnych urządzeń i instalacji w budownictwie wiejskim.
Wykonuje prace związane z przygotowaniem do montażu, montażem, demontażem, kontrolą działania i regulacją różnego rodzaju rowerów i wózków, zarówno podczas zmechanizowanych, jak i zautomatyzowanych procesów technologicznych montażu, z wykorzystaniem przyrządów i uchwytów montażowych (uniwersalnych i specjalnych), różnego rodzaju narzędzi ślusarsko-monterskich, urządzeń diagnostycznych do kontroli i regulacji rowerów i wózków.
Monter/konserwator urządzeń zabezpieczeń technicznych osób i mienia wykonuje montaż poszczególnych elementów systemów zabezpieczeń SKD (od ang. access control – system kontroli dostępu), CCTV (od ang. closed-circuit television – dosł. telewizja o zamkniętym obwodzie), wykonuje przeglądy konserwacyjne i okresowe systemów oraz usuwa usterki wynikające z ich eksploatacji.
Zawód montera/konserwatora urządzeń zabezpieczeń technicznych osób i mienia jest zawodem o charakterze usługowym. Miejscem wykonywania zawodu mogą być obiekty mieszkalne, przemysłowe, place zabaw, parkingi itp. Celem pracy jest prawidłowe zainstalowanie i uruchomienie urządzenia zabezpieczenia technicznego na podstawie udostępnionej dokumentacji technicznej lub istniejącej instalacji. W ramach przeglądu konserwacyjnego monter/konserwator urządzeń zabezpieczeń technicznych osób i mienia prawidłowo wykonuje czynności wchodzące w zakres konserwacji, a w przypadku awarii lokalizuje usterkę oraz ją usuwa. Wynikiem jego pracy jest prawidłowo działający system zabezpieczeń (SKD, CCTV) oraz zadowolenie klienta.
Monter/składacz okien montuje i demontuje okna, fasady aluminiowe i naświetla dachowe.
Zawód montera/składacza okien jest zawodem o charakterze usługowym. Monter/składacz okien montuje okna drewniane, plastikowe, z włókien szklanych, węglowych i kompozytów lub aluminiowe w otworach okiennych i fasadach. Montuje okna z roletami nakładanymi lub roletami zewnętrznymi oraz okna z moskitierami. Montuje okna dachowe, naświetla i wyłazy w połaciach dachowych. Montuje fasady budynków – wykonuje ściany kurtynowe. Demontuje stare okna, przygotowuje otwory okienne do montażu, demontując i montując obróbki blacharskie oraz parapety. Monter/składacz okien wykonuje również drobne roboty wykończeniowe ościeży, w tym roboty murarsko-tynkarskie, montaż płyt gips-karton oraz wykończenia innymi materiałami. Dokonuje niezbędnych pomiarów i korzysta z dokumentacji technicznej oraz instrukcji producentów. Stosuje pianki montażowe, silikony i akryle, wkręty ościeżnicowe, kołki rozporowe, kołki szybkiego montażu, kołki uniwersalne, folie paroszczelne, taśmy do montażu oraz inne materiały wykończeniowe.
Samodzielnie prowadzi prace związane z montażem i eksploatacją kolejowych budowli inżynierskich oraz dróg kolejowych.
Sprawuje funkcję pracownika działu maszynowego na statku; wykonuje prace związane z obsługą, konserwacją i naprawami urządzeń siłowni statku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, instrukcjami armatora i poleceniami przełożonych.
Wykonuje z kamienia, cegły, bloczków, pustaków itp. materiałów konstrukcyjne i nie konstrukcyjne elementy budynków, a także prowadzi w tym zakresie prace remontowe i konserwatorskie przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi murarskich i maszyn budowlanych do transportu materiałów (przenośniki taśmowe, pompy do zapraw, wyciągi budowlane) oraz do przygotowania zaprawy (mieszarki i betoniarki).
Zajmuje się wznoszeniem ścian z cegieł, kamieni, elementów betonowych, gipsowych, ceramicznych i innych materiałów budowlanych, nakładaniem warstw tynkarskich (wapiennych, cementowych, żywicznych, alabastrowych); wykonuje schody, filary oraz stropy, układa na ścianach okładziny, wykuwa otwory oraz sporządza zaprawy murarskie i tynkarskie.
Przygotowuje ekspozycje dzieł sztuki lub przedmiotów zabytkowych, czuwa nad ich konserwacją i przechowywaniem; gromadzi, chroni, opracowuje, rozpowszechnia dzieła sztuki, przedmioty zabytkowe oraz różnego rodzaju okazy:
Wykonuje na instrumencie, solo lub w zespole, muzykę rozrywkową i taneczną. wykonuje solo lub w zespole wokalnym piosenki rozrywkowe w salach widowiskowych, koncertowych, lokalach gastronomicznych oraz miejscach otwartych - na estradzie, prowadzi z dziećmi i młodzieżą ćwiczenia rozwijające poczucie rytmu.
Zajmuje się badaniem muzyki, jej obrazu dźwiękowego, zapisu, okoliczności tworzenia i funkcjonowaniem w kulturze.
Stosuje muzykę oraz jej terapeutyczne walory w promocji zdrowia, profilaktyce, terapii medycznej, psychologicznej, pedagogicznej, rehabilitacji, rekreacji i edukacji w sposób planowy i systematyczny na terenie placówek służby zdrowia, pomocy społecznej i resocjalizacji, szkolnictwa ogólnego, specjalnego, muzycznego, placówek rekreacyjnych, sportowych, zakładów karnych;
wspiera rozwój pacjenta/klienta;
koryguje, kompensuje jego zaburzenia, rozwija kreatywność, poprawia jakość szerokorozumianego zdrowia i podwyższania jakości życia.
Układa w stosy (mygły) drewno okrągłe za pomocą urządzeń mechnicznych, w celu zabezpieczenia go przed ujemnymi wpływami warunków atmosferycznych, a także rozmygłowuje surowiec.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej