aplikacja Matura google play app store
Tagi dla zawodów
administrator (8) agent (5) aktor (4) analityk (12) animator (5) aparatowy (4) architekt (5) archiwista (3) artysta (4) asystent (27) audytor (3) bazy danych (3) betoniarz (2) blacharz (6) broker (4) ceramik (2) chemik (2) dekorator (3) dentysta (11) diagnosta (17) doradca (15) dróżnik (2) drukarz (3) duchowny (5) dyrektor (26) dyspozytor (5) dyżurny ruchu (2) ekspedient (4) ekspedytor (2) elektroenergetyk (4) elektromechanik (6) elektromonter (21) elektryk (2) farmaceuta (13) film (14) filolog (3) fizyk (2) formierz (2) formowacz (4) fotograf (4) fryzjer (4) funkcjonariusz (7) garbarz (2) genetyka (4) górnik (3) grafik (3) grawer (3) hematologia (3) historyk (2) hodowca (13) informator (4) inspektor (25) instalator (3) instruktor (19) introligator (3) inżynier (91) inżynier geodeta (7) inżynier górnik (4) Inżynier inżynierii środowiska (6) inżynier mechanik (9) inżynier technologii (7) kapitan (4) kardiologia (3) kasjer (5) kaskader (2) kierowca (12) kierownik (124) klasyfikator (7) komendant (3) konduktor (2) konserwator (6) konstruktor (3) konsultant (4) kontroler (27) koordynator (4) korektor (3) krajacz (2) krytyk (2) kurier (2) laborant (7) lakiernik (5) lekarz (110) lektor (2) ładowacz (3) makler (4) malarz (5) manewrowy (2) marynarz (2) maszynista (25) mechanik (32) mediator (2) menedżer (8) metodyk (2) mikser (2) mistrz (16) modelarz (3) montażysta (4) monter (84) monter-elektronik (13) murarz (2) nauczyciel (58) nauczyciel akademicki (21) negocjator (2) obuwnik (4) oczyszczacz (2) odlewnik (2) oficer (5) ogrodnik (8) operator (262) opiekun (7) opiekunka (6) optyk (2) organizator (10) osoba dozoru ruchu (3) palacz (4) pedagog (6) pielęgniarka (24) policjant (3) położna (9) pomoc (6) pomocniczy robotnik (14) pomocnik (6) pośrednik (4) pracownik (49) prawnicze (12) producent (5) programista (2) projektant (12) przedstawiciel (3) przewodnik turystyczny (3) przewoźnik (2) przygotowywacz (2) psycholog (6) ratownik (6) realizator (5) recepcjonista (2) redaktor (3) renowator (3) reżyser (4) rękodzielnik (2) robotnik (12) rolnik (8) rysownik (3) rzeczoznawca (7) rzeźbiarz (4) sekretarka (4) sekretarz (3) serwisant (2) sortowacz (6) specjalista (92) sprzątaczka (2) sprzedawca (9) stolarz (6) strażnik (7) strugacz (2) szklarz (3) szlifierz (10) szwaczka (2) ślusarz (3) taksator (2) tancerz (2) technik (161) technolog (3) terapeuta (2) tłumacz (2) tokarz (3) topiarz (3) trener (3) treser (2) uliczny (3) urzędnik (7) ustawiacz (3) wiertacz (4) wozak (2) wulkanizator (2) wychowawca (3) wydawca (3) wypalacz (2) wytapiacz (2) wytwórca (3) wyższy urzędnik (3) zarządca (2) zawodowy działacz organizacji (5) zmywacz (3)

Zawody po studiach, zawodowe i ogólne

szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
znalezionych: 2457
Obsługuje piece wannowe, tyglowe lub obrotowe przy wytapianiu fryty służącej do produkcji niektórych rodzajów szkliw ceramicznych.
Obsługuje piece szybowe podczas topienia mas mineralnych, z jednoczesną obsługą agregatów wirowo-dyszowych przy formowaniu włókien mineralnych.
Obsługuje różne rodzaje i typy wanien i pieców szklarskich, w których odbywa się topienie mas o różnym składzie chemicznym i zabarwieniu, przeznaczonych do ręcznego, ręczno-mechanicznego, mechanicznego i automatycznego formowania wyrobów.
Sprawuje nadzór nad stanem nawierzchni, torów, podtorza i budowli inżynieryjnych oraz nad wykonywaniem prac naprawczych gwarantujących spokojność jazdy i bezpieczeństwo pociągów, poprzez osłonięcie miejsc uszkodzeń i pracy odpowiednimi sygnałami i wskaźnikami, właściwą organizację i przestrzeganie procesów technologicznych robót.
Bada cechy i właściwości towarów i produktów przemysłowych, rolniczych i żywnościowych, spożywczych, kosmetycznych oraz analizuje czynniki wpływające na ich jakość;
ochrania i kontroluje ich jakość, opracowuje standardy i atestuje wyroby;
zarządza jakością towarów;
dokonuje ich oceny w różnych segmentach gospodarki narodowej: w rolnictwie, przemyśle, handlu, transporcie, gospodarce magazynowej, oddziałach kontroli towarowo-celnej i sanitarnej.
Pakuje, przenosi, ładuje i rozładowuje ładunki przeznaczone do transportu ręcznego.
Przygotowuje do trasowania powierzchnie półwyrobów, kreśli na półwyrobach linie, według których ma być prowadzona ich dalsza obróbka; trasuje części maszyn i elementy konstrukcji, odkuwki, odlewy, podzespoły i zespoły maszyn oraz urządzeń, z uwzględnieniem baz wyjściowych i współpracy zespołów w gotowym wyrobie.
Wykonuje trawienie na potrzeby chemigrafii form drukowych przeznaczonych do druku wklęsłego jedno- i wielobarwnego dla maszyn arkuszowych i rolowych oraz klisz kreskowych i rastrowych wykonanych na płytach metalowych (cynk, mosiądz, miedź, stal) i z tworzyw sztucznych - metodami ręcznymi i automatycznymi, w specjalnych kąpielach trawiących.
Trenuje konie wyścigowe i opiekuje się nimi, stosując metody treningu zgodnie z wymaganiami anatomii, fizjologii, mechaniki ruchu; zapewnia warunki przebywania, żywienia, treningu oraz eksploatacji (wyścigi) koni 2-letnich i starszych, stwarzając im optymalne warunki wzrostu i rozwoju, a także kształtowania wrodzonych lub nabytych cech użytkowych.
Pomaga klientowi dokonywać zmiany w rozwoju osobistym i zawodowym oraz realizacji wyznaczonych celów; wspiera proces zmiany we wszystkich obszarach życia: odkrywa niewykorzystany potencjał człowieka w sesjach indywidualnych i zbiorowych; wzbudza motywację do działania; wspólnie z klientem znajduje skuteczne rozwiązania.
Zajmuje się sportem zawodowym i wyczynowym; prowadzi treningi sportowe i kieruje wychowaniem oraz nauczaniem w określonej dyscyplinie sportu na wszystkich poziomach usprawnienia fizycznego; przekazuje wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu treningu sportowego i współzawodnictwa sportowego; prowadzi zorganizowane zajęcia w zakresie sportu w związku sportowym lub w klubie sportowym.
Treser psów szkoli psa lub psa i jego przewodnika oraz przeprowadza ocenę predyspozycji psychicznych psa.
Treser psów jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest przygotowanie psa do zachowań nieuciążliwych i niestanowiących zagrożenia dla ludzi i zwierząt w jego otoczeniu. Przyucza także psy do uczestnictwa w psich sportach i do wykonywania zadań specjalistycznych takich, jak: pomoc osobom niepełnosprawnym, detekcja węchowa, ratownictwo, myślistwo, pasterstwo i innych. Treser przekazuje przewodnikowi psa wiedzę teoretyczną i kształtuje umiejętności praktyczne postępowania z psem, niezbędne do osiągnięcia przez psa wysokiego poziomu uspołecznienia i posłuszeństwa. Treser sprawdza efekty szkolenia podczas egzaminów i konkursów dla psów i ich przewodników. Ocenia predyspozycje psa na podstawie jego cech psychicznych. W razie potrzeby kieruje zwierzę na konsultacje do lekarza weterynarii w celu wykluczenia wpływu choroby na zachowanie psa bądź do behawiorysty zwierzęcego (zoopsychologa) w przypadku wystąpienia zachowań nietypowych dla gatunku lub groźnych dla otoczenia. Treser psów zna aktualne wyniki badań naukowych z zakresu psychologii psów. Dobierając metody szkoleniowe unika sprawiania psu dyskomfortu, bólu bądź wywoływania strachu. W swojej pracy kieruje się dobrostanem psów i odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ludzi i zwierząt w trakcie zajęć.
Szkoli zwierzęta oraz bawi widzów podczas przedstawień cyrkowych pokazami tresury zwierząt.
Wykonuje wyroby z trzciny pospolitej (płyty izolacyjne, maty podtynkowe i dekoracyjne, wiązki dachowe).
Tworzy oryginalne i indywidualne dzieła w oparciu o regionalne tradycje ludowe, na podstawie umiejętności nabytych w drodze bezpośredniego przekazu twórczości ludowej.
Wykonuje tynki w budynkach i innych budowlach z różnych rodzajów zapraw przy zastosowaniu ręcznych narzędzi, sprzętu pomocniczego, maszyn i urządzeń do przygotowania zapraw, transportu materiałów na placu budowy, do narzucenia zaprawy i do zacierania tynku.
Dokonuje uboju zwierząt rzeźnych i obróbki poubojowej tusz.
Pracuje przy przygotowywaniu, układaniu, naprawach i konserwacji różnego rodzaju nawierzchni drogowych, jak: bruk, kostka, beton, asfaltobeton, asfalt, przy użyciu sprzętu pomiarowego, jak: niwelatory, tyczki, łaty, poziomice, narzędzia ślusarskie i do robót drogowych oraz obsługuje maszyny, takie jak: kruszarki, sortowniki, dozowniki, maszyny do wytwarzania mas betonowych i bitumicznych, maszyny do układania i zagęszczania kruszywa i mas bitumicznych, skrapiarki i maszyny do walcowania.
Dokonuje napraw i konserwacji lotniczego sprzętu ratowniczego i wysokościowego, takiego jak: spadochrony transportowe i hamujące, aparatura tlenowa wysokościowa, kamizelki ratunkowe i urządzenia katapultowe.
Sprzedaje produkty nieżywnościowe i/lub żywność o długim terminie przydatności do spożycia; organizuje stoisko sprzedażowe i dba o ekspozycję towarów.
Sprzedaje żywność o krótkim terminie przydatności do spożycia; organizuje stoisko sprzedażowe; dba o ekspozycję towarów; zapewnia odpowiednie warunki sanitarne na stoisku.
Zajmuje się ręcznym zmywaniem szyb samochodowych na ulicy.
Prowadzi badania i studia, opracowuje programy i projekty planów budowy, rozbudowy i modernizacji miast lub ich części oraz innych jednostek sieci osadniczej; nadzoruje realizację miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Przyjmuje, ewidencjonuje i rejestruje wnioski cudzoziemców o zalegalizowanie pobytu w Polsce lub wnioski o nadanie statusu uchodźcy; wszczyna procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców; organizuje dla nich pomoc w celu adaptacji do nowych warunków życia.
Zajmuje się przyjmowaniem wniosków oraz wymaganych dokumentów od podmiotów ubiegających się o licencję (koncesję); dokonuje ich analizy pod względem spełniania kryteriów formalnych i merytorycznych, pozwalających na przygotowanie i wydanie decyzji administracyjnej.
Przyjmuje, ewidencjonuje i rejestruje wnioski obywateli o wydanie paszportu; realizuje wnioski, wydaje paszporty, konsultując się z wyższym urzędnikiem kierującym działem.
Obsługuje interesantów i udziela informacji w zakresie udzielania pozwoleń na budowę; przyjmuje wnioski i wymagane dokumenty od osób i instytucji wnioskujących o udzielenie pozwolenia na budowę; dokonuje analizy wniosków i dokumentów pod względem formalnym i merytorycznym; wydaje pozwolenia na budowę.
Obsługuje interesantów i udziela informacji na temat warunków uzyskania pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej; przyjmuje wnioski i wymagane dokumenty od starających się o udzielenie pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej; dokonuje analizy wniosków i dokumentów pod względem formalnym; dokonuje właściwych zmian i aktualizacji wniosków; wydaje pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej.
Zajmuje się przyjmowaniem i kontrolowaniem pod względem formalnym, rachunkowym i merytorycznym różnego rodzaju deklaracji podatkowych i zeznań podatkowych, udzielaniem informacji w zakresie zasad opodatkowania osób fizycznych, osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych, prowadzeniem kontroli źródłowych, w celu ustalenia faktycznej wysokości zobowiązań podatkowych.
Zajmuje się przyjmowaniem i kontrolowaniem pod względem formalnym i merytorycznym wniosków o świadczenia z ubezpieczenia społecznego oraz związanej z nimi dokumentacji, ustalaniem uprawnień do świadczeń, a także wyliczaniem wysokości świadczeń.
Kieruje pracami manewrowymi i ruchami taboru kolejowego, wykonywanymi przez manewrowych, w celu odpowiedniego zestawienia pociągów oraz obsługi punktów za- i wyładunkowych, zgodnie z zasadami prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji.
Przygotowuje obrabiarki, maszyny i urządzenia stosownie do wymiarów elementu i zakresu obróbki, kontroluje stan techniczny narzędzi, wymienia narzędzia stępione, kontroluje stan techniczny i prowadzi bieżącą konserwację obrabiarek, maszyn i urządzeń.
Ustawia i uzbraja obrabiarki określonych grup do wykonywania różnych operacji i zabiegów na podstawie dokumentacji procesu technologicznego; dobiera i ustawia parametry skrawania, dobiera i mocuje narzędzia, uchwyty i przyrządy oraz elementy sterujące obrabiarek, przeprowadza obróbkę próbną, kontroluje i koryguje przebieg obróbki, instruuje operatorów o poprawnym wykonywaniu przez nich czynności podczas użytkowania obrabiarek, kontroluje przestrzeganie przez operatorów dyscypliny technologicznej.
Waży ładunki i towary; wystawia dokumenty związane z ważonym towarem; przygotowuje raporty związane z ważonym towarem.
W ramach państwowego nadzoru weterynaryjnego, pod nadzorem głównego lekarza weterynarii kraju, kontroluje warunki sanitarne i weterynaryjne produkcji, przetwarzania oraz składowania środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach i zakładach przetwórstwa mięsnego, zakładach drobiarskich, zakładach przetwórstwa rybnego, oborach, zlewniach mleka i zakładach mleczarskich, zakładach badania i przetwarzania dziczyzny, chłodniach składowych.
Dokonuje obróbki poubojowej tusz i rozbioru na elementy zasadnicze z odkostnieniem; dzieli surowiec do produkcji wędlin; przygotowuje i przerabia mięso i podroby na wędliny, wędzonki i wyroby wędliniarskie głównie z mięsa wieprzowego, wołowego i drobiowego według receptur określonych normami, przy zastosowaniu maszyn i urządzeń wędliniarskich.
Wykonuje otwory wiertnicze służące do poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej, gazu ziemnego i innych surowców mineralnych, wód podziemnych (słodkich mineralnych i geotermalnych), surowców stałych, itp.; wykonuje otwory eksploatacyjne i przewierty otworów geotermalnych, studni wierconych oraz prace pomocnicze przy badaniach hydrogeologicznych i geologiczno- inżynierskich (wiercenia inżynieryjne i odwadniające, szyby kopalniane, otwory strzelnicze w kopalniach węgla oraz tunele i przejścia rurociągami pod przeszkodami terenowymi, itp.).
Drąży otwory wiertnicze w powierzchni ziemi w celu instalacji pomp głębinowych do czerpania czystej, zimnej wody;
obsługuje urządzenia wiertnicze przestrzegając przepisów prawa dotyczących wykonywania prac i zabiegów wiertniczych.
Obsługuje, nadzoruje i utrzymuje w należytym stanie technicznym różne odmiany stacjonarnych i ręcznych wiertarek służących do wiercenia i pogłębiania gniazd i otworów w drewnie i różnych rodzajach tworzyw drzewnych.
Obsługuje wiertarki różnych typów; dobiera i stosuje optymalne parametry skrawania, mocuje obrabiane przedmioty, wierci otwory w elementach wykonanych z różnych materiałów wiertłami zwykłymi i specjalnymi.
Windykator odzyskuje przeterminowane należności na zlecenie wierzyciela.
Windykator jest zawodem o charakterze usługowym. Celem pracy windykatora jest odzyskiwanie zobowiązań pieniężnych od osób fizycznych lub podmiotów gospodarczych w jak najkrótszym czasie w celu zaspokojenia roszczeń wierzyciela, na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Do podstawowych zadań zawodowych windykatora należy monitowanie telefoniczne, listowne lub osobiste dłużnika, windykacja polubowna (bezpośrednie negocjacje z dłużnikiem co do sposobu spłaty) oraz nadzorowanie harmonogramu spłat wierzytelności. W przypadku braku realizacji ustaleń windykator podejmuje działania mające na celu zastosowanie środka egzekucji komorniczej na podstawie posiadanego upoważnienia od wierzyciela. Obszarem prowadzonej działalności jest teren Rzeczpospolitej Polskiej.
Witrażownik projektuje i wykonuje witraże wycinając i łącząc elementy szklane.
Praca witrażownika polega na tworzeniu ornamentów oraz innych kompozycji z barwionych elementów szklanych oraz szkła bezbarwnego, które łączone są dwuteownikami ołowianymi lub taśmą miedzianą. Witrażownik wykonuje projekt witraża z uwzględnieniem kolorystyki, opracowania malarskiego i podziału na szklane elementy. Z projektu przenosi rysunek podziału szkieł na karton, który rozcina na szablony, według których następnie wycina szklane elementy. Naniesione na szkło farby szkliwne (jeśli to wynika z projektu) wypala się w piecu w wysokich temperaturach, uzyskując pełnię efektów malarskich. Witrażownik łączy szklane elementy dwuteownikami ołowianymi, które lutuje punktowo lub cynuje w całości oraz uszczelnia masą z kitu szklarskiego. Inną metodą tworzenia witraża jest szlifowanie krawędzi szkieł wyciętych według szablonów, owijanie ich samoprzylepną taśmą miedzianą, zestawianie w zaplanowaną kompozycję i cynowanie z obu stron taśmy, która tworzy wąskie, sztywne i szczelne połączenie. W celu uzyskania ciemnego odcienia połączeń pokrywa je patyną. Gotowe kwatery witrażownik montuje w miejscu przeznaczenia. Witrażownictwo jest jedną z dziedzin rzemiosła artystycznego. Zawód ten wykonują rzemieślnicy i artyści-plastycy.
Kreuje trwały, całościowy wizerunek klienta bądź dokonuje jego zmiany w odniesieniu do zajmowanej przez niego pozycji społecznej, aspiracji zawodowych i osobistych oraz sytuacji życiowej; doradza styl i kolorystykę ubrań, fryzurę, makijaż; przygotowuje zespół modelek do pokazów mody, sesji zdjęciowej; prezentuje w mediach sposoby kształtowania nowego wizerunku i stylu.
Wykonuje prace związane z gromadzeniem i analizą informacji o stanie kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży oraz o poziomie opieki w placówkach oświatowych, udziela pomocy przedszkolom, szkołom i innym placówkom oświatowym w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Prowadzi i organizuje działalność sklepu; obsługuje klientów i sprzedaje asortyment sklepu; zamawia asortyment, przyjmuje dostawy i nadaje zwroty towaru; wykonuje rozliczenia finansowe z dostawcami i pracownikami; dba o wizerunek sklepu i prawidłową ekspozycję towaru; planuje i realizuje działania promocyjne i marketingowe.
Właściciel małego zakładu agroturystycznego/hotelarskiego/gastronomicznego świadczy usługi noclegowe i gastronomiczne klientom.
Właściciel małego zakładu agroturystycznego/hotelarskiego/gastronomicznego jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest obsługa turystów i innych klientów w zakresie świadczenia usług noclegowych i gastronomicznych lub/i towarzyszących. Wykonuje lub nadzoruje wykonywanie zadań, na które składają się prace w recepcji, kuchni, jadalni, pokojach gościnnych oraz przyrządzanie i serwowanie posiłków. Nadzoruje stan techniczny budynku i jego otoczenia, prowadzi lub zleca prowadzenie dokumentacji wykonywanych usług. Zarządza finansami oraz zatrudnionymi pracownikami. Przygotowuje i wdraża strategię marketingową. Organizuje stanowisko pracy swoje i zatrudnionych pracowników oraz decyduje o głównych działaniach na terenie firmy. Jego obowiązkiem jest zapewnienie gościom i pracownikom bezpieczeństwa oraz właściwego poziomu świadczonych usług.
Wykonuje głosem utwory muzyczne, solo lub jako członek zespołu wokalnego i wokalno-instrumentalnego, podczas przedsięwzięć artystycznych prezentowanych publicznie lub rejestrowanych na różnego rodzaju nośnikach dźwięku i obrazu.
Odpowiada za transport drewna z miejsca zrywki do miejsca odbioru przez inny środek transportu lub do miejsca składowania.
Przemieszcza przy użyciu zaprzęgów konnych pozyskane przez drwali sortymenty drewna do miejsc składowania lub załadunku na środki transportu zewnętrznego.
Odpowiada za powierzone mienie, utrzymanie porządku i czystości w placówce przeprowadzając bieżące i okresowe sprzątanie i porządkowanie pomieszczeń i wyznaczonego terenu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy

źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności