szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Analizuje i ocenia serwowane potrawy w wybranych restauracjach i lokalach gastronomicznych; uczestniczy w audycjach telewizyjnych i radiowych oraz jest jurorem w różnych prezentacjach i programach kulinarnych; publikuje recenzje i książki będące zbiorem jego opinii; wyznacza trendy w świecie gastronomii i popularyzuje dobrą kuchnię.
Odpowiada za prowadzenie operacji finansowych zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości;
zajmuje się księgowaniem dokumentów oraz sprawdzaniem poprawności rachunkowej przygotowywanych deklaracji podatkowych i sprawozdań.
Sporządza różnego rodzaju potrawy, ciasta, napoje i desery z zastosowaniem narzędzi, maszyn i urządzeń w zakładach gastronomicznych i przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowywaniem i produkcją wyrobów i półproduktów kulinarnych.
Zajmuje się poznawaniem i upowszechnianiem historii oraz teorii kultury, prowadzi badania teoretyczne i empiryczne procesów i zjawisk kultury.
Wykonuje zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym i profilaktycznym w stosunku do podopiecznych oddanych pod nadzór (dozór) przez orzeczenie sądowe.
Kurier świadczy usługi w zakresie doręczania i odbioru przesyłek w przydzielonym rejonie.
Kurier jest zawodem o charakterze usługowym. Celem pracy kuriera jest odbiór, przewóz i doręczanie przesyłek z punktu dystrybucji do punktu przeznaczenia na wyznaczonym obszarze doręczeń. Zlecone usługi realizuje zgodnie z obowiązującymi regulaminami, cennikami, procedurami oraz przepisami prawa (np. ustawą o ochronie danych osobowych). Odbiór przekazanych przesyłek kwituje w dokumentacji, doręcza w określonym rejonie, przestrzegając regulaminowych terminów. Kurier ponosi odpowiedzialność materialną za powierzone mienie, przestrzega standardów obsługi klienta, dba o dobry wizerunek reprezentowanej firmy. Zawód kuriera wykonywany jest na terenie całego kraju.
Odpowiada za dostarczanie przesyłek pocztowych z wykorzystaniem motocykla;
odbiera przesyłki od nadawcy i dostarcza je do magazynu;
odbiera przesyłki z placówek rejonowych i dostarczanie ich do adresata.
Wykonuje (w zakładach przemysłowych lub usługowych) i naprawia odzież i galanterię futrzaną (futra, kurtki, czapki, kołnierze, etole itp.) ze skór futerkowych szlachetnych, półszlachetnych i zwykłych, posługując się głównie maszynami kuśnierskimi i innymi maszynami szwalniczymi, np. stębnówkami, pikówkami, maszynami do podszywania podszewki, dziurkarkami, krajarkami elektrycznymi do skór i materiałów włókienniczych, oraz narzędziami, takimi jak: noże kuśnierskie, nożyce, kleszcze, grzebienie, planimetry.
Prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych zdrowych i chorych oraz niepełnosprawnych w przedszkolach, szkołach specjalnych, szpitalach i ośrodkach opieki z udziałem odpowiednio przygotowanego psa w celu poprawy w fizycznym, społecznym, emocjonalnym i poznawczym ich funkcjonowaniu, podnoszenia jakości życia, przeciwdziałania powstaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej