szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Wykonuje prace organizacyjne, kontrolne, nadzorcze, analityczne i dowódcze w jednostkach organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej, których celem jest rozpoznawanie i ocena zagrożeń, kierowanie akcjami ratowniczymi i gaśniczymi, analizowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych obiektów, racjonalna eksploatacja wyposażenia technicznego straży pożarnych i prowadzenie działalności szkoleniowej.
Kieruje procesem malowania powierzchni konstrukcji budowlanych, ogrodzeń i bram przemysłowych, elementów stalowych urządzeń przemysłowych, samochodów, motocykli, rowerów, tworzyw sztucznych itp.; kontroluje linie technologiczne do malowania proszkowego; sprawuje kontrolę technologiczną podczas uruchamiania nowych linii technologicznych; prowadzi i aktualizuje dokumentację technologiczną.
Prowadzi badania i opracowuje nowe lub udoskonala istniejące metody upraw polowych, ochrony i rekultywacji gruntów oraz ochrony roślin; organizuje i nadzoruje produkcję roślin w dużych gospodarstwach rolniczych.
Zajmuje się projektowaniem organizacji ruchu drogowego; sporządza analizy szczegółowe dla dróg i ulic, w tym dla miejsc szczególnie niebezpiecznych na tych drogach; opracowuje projekty organizacji ruchu na drogach i ulicach uwzględniając wnioski wynikające z przeprowadzonych analiz organizacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego; zajmuje się opracowywaniem projektów tymczasowej organizacji ruchu w nagłych przypadkach oraz przygotowuje specyfikacje techniczne do projektów związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Prowadzi prace badawcze i projektowe w zakresie kolejnictwa, kieruje jednostkami zajmującymi się eksploatacją kolei, planuje, organizuje, kontroluje i sprawuje nadzór nad eksploatacją i utrzymaniem linii kolejowych oraz bezpieczeństwem ruchu kolejowego, wynikających z aktów prawnych dotyczących transportu kolejowego i przepisów wewnętrznych zarządców i przewoźników kolejowych.
Prowadzi badania naukowe, eksperymenty i obserwacje, mające na celu intensyfikację gospodarki rybackiej; organizuje i nadzoruje wszelkie prace związane z hodowlą i produkcją towarową ryb.
Odpowiada za realizowanie i organizowanie prac spawalniczych; opracowuje i wdraża nowe technologie spawalnicze; weryfikuje jakość realizowanych prac i ich zgodność z harmonogramem i wytycznymi technicznymi; koordynuje i nadzoruje prace zespołu spawaczy.
Prowadzi działalność handlową na określonym obszarze (kraj, region, województwo) zależnie od zakresu obowiązków, podróżuje po terenie i oferuje produkty firmy, doradza klientowi w zakresie rozwiązań technicznych i sprzętowych lub aktywnie wspiera swoją wiedzą techniczną dystrybutorów produktów firmy w kwestiach technicznych, organizacyjnych i handlowych.
Odpowiada za tworzenie i realizację polityki handlowej oraz kreowanie nowych ofert produktów i usług teleinformatycznych; analizuje obowiązujące trendy na rynku, postępowanie konkurencji i sporządza plan działania w zakresie wzrostu sprzedaży; zajmuje się sprzedażą technologii i usług teleinformatycznych poprzez nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz budowanie i utrzymywanie stałych relacji z klientami w branży ICT.
Zajmuje się systemami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej; prowadzi badania samodzielnie albo w zespołach wielobranżowych nad opracowaniem nowych lub ulepszaniem istniejących systemów, prowadzi analizy, dokonuje ocen oraz kontroluje stan bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, projektuje, wdraża i eksploatuje systemy, układy i urządzenia bezpieczeństwa, bierze udział w opracowywaniu aktów normatywnych z zakresu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, bierze udział w procesie licencjonowania, a w szczególności licencjonowania obiektów jądrowych
Nadzoruje, projektuje i konstruuje systemy komputerowe oraz tworzy oprogramowanie systemowe, posługując się znajomością stosowanego sprzętu i metod programowania systemowego oraz dokumentacją i informacjami aplikacyjnymi uzyskiwanymi od producentów, w celu budowy efektywnych systemów komputerowych, przystosowanych do realizacji określonych zadań; organizuje i nadzoruje obsługę, konserwację oraz prace remontowe sprzętu komputerowego i oprogramowania, posługując się znajomością istniejących systemów komputerowych, ich podstawowych zastosowań oraz dokumentacją techniczno-ruchową.
Zajmuje się projektowaniem, użytkowaniem i obsługą systemów ochrony osób i mienia; odpowiada za prawidłowy przebieg procesu projektowania, instalowania, użytkowania i obsługi systemów monitoringu i ochrony osób i mienia z uwzględnieniem budowy i zasad funkcjonowania systemów kontroli dostępu, systemów monitoringu, procesów technologicznych, ochrony środowiska oraz systemów telemetrycznych.
Zajmuje się konstruowaniem i projektowaniem układów, systemów i urządzeń oświetleniowych oraz ich zasilaniem; odpowiada za sterowanie pracą w zakresie regulacji oświetleniowych układów elektroenergetycznych.
Stosuje posiadaną wiedzę z technologii budowlanych materiałów wiążących oraz z technologii prefabrykowanych betonów w produkcji przemysłowej: cementu, wapna i gipsu, betonów komórkowych, prefabrykowanych wyrobów drobnowymiarowych, elementów wielkowymiarowych, żelbetowych, strunobetonowych itp.; prowadzi prace naukowe, badawcze i projektowe z zakresu technologii produkcji oraz doradcze, dotyczące racjonalnego i oszczędnego prowadzenia procesów produkcyjnych.
Stosuje posiadaną wiedzę z zakresu technologii ceramiki budowlanej, szlachetnej, i specjalnej oraz wyrobów wapienno-piaskowych w produkcji przemysłowej: cegły pełnej, wyrobów drążonych, dachówki, sączków drenarskich itp. ceramiki budowlanej, wyrobów fajansowych, kamionkowych, porcelanowych i specjalnych; prowadzi prace naukowe, badawcze i projektowe w zakresie technologii produkcji oraz doradcze dotyczące racjonalnego i oszczędnego prowadzenia procesów produkcyjnych.
Kieruje przemysłowymi procesami otrzymywania związków organicznych i nieorganicznych w wyniku reakcji chemicznych oraz procesami oczyszczania ich po reakcji; opracowuje i wdraża nowe rozwiązania, racjonalizuje i nadzoruje te procesy; uczestniczy w badaniach i opracowywaniu nowych technologii oraz w projektowaniu rozwoju i modernizacji zakładów chemicznych.
Projektuje procesy technologiczne i kieruje przemysłową produkcją materiałów drzewnych i drewnopochodnych oraz wyrobów z drewna; prowadzi badania i wdraża postęp techniczny w tej dziedzinie, uczestniczy w projektowaniu zakładów przemysłu drzewnego.
Planuje, organizuje i nadzoruje przemysłowe procesy obróbki skór oraz produkcji obuwia i innych wyrobów ze skór i materiałów skóropodobnych; prowadzi prace badawcze, projektowe i wdrożeniowe dotyczące technologii wyrobów i stosowania określonych surowców i materiałów oraz urządzeń.
Stosuje posiadaną wiedzę z zakresu technologii szkła w produkcji przemysłowej przy wytwarzaniu szkła (budowlanego, gospodarczego, opakowaniowego, technicznego), obróbki, zdobienia oraz przetwórstwa szkła; prowadzi prace naukowe, badawcze i projektowe z zakresu technologii produkcji i nowych wyrobów, doradza w racjonalnym i oszczędnym prowadzeniu procesów produkcyjnych.
Prowadzi badania, opracowuje technologie, doradza i kieruje przemysłowymi procesami przetwarzania i utrwalania: surowców roślinnych (zboża, surowce oleiste, owoce, warzywa, ziemniaki, buraki cukrowe, tytoń) i surowców pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, mleko, jaja).
Zajmuje się prowadzeniem diagnostyki i utrzymywaniem sieci teleinformatycznych; odpowiada za efektywne wykorzystanie zasobów systemów teleinformatycznych; podejmuje działania zmierzające do rozwoju i optymalizacji systemów teleinformatycznych; zapewnia doradztwo techniczne związane z projektowaniem, wdrażaniem i utrzymaniem sieci teleinformatycznych.
Zajmuje się: telewizją, radiokomunikacją, telekomutacją, teleinformatyką, telefonią klasyczną i komórkową i innymi dziedzinami telekomunikacji; prowadzi badania, nadzoruje prace techniczne i modernizacyjne, wprowadza do tradycyjnych i nowych działów technikę cyfrowa, wdraża nowe rozwiązania, posługuje się aparaturą pomiarową i testującą, coraz częściej skomputeryzowaną.
Prowadzi prace badawcze i projektowe w zakresie transportu drogowego oraz eksploatacji dróg; planuje, organizuje, kontroluje i sprawuje nadzór nad eksploatacją i utrzymaniem dróg oraz bezpieczeństwem ruchu drogowego zgodnie z aktami prawnymi dotyczącymi transportu drogowego i przepisów wewnętrznych zarządców dróg.
Prowadzi prace badawcze i projektowe w zakresie kolejnictwa, kieruje jednostkami zajmującymi się eksploatacją kolei, planuje, organizuje, kontroluje i sprawuje nadzór nad eksploatacją i utrzymaniem linii kolejowych oraz bezpieczeństwem ruchu kolejowego, wynikających z aktów prawnych dotyczących transportu kolejowego i przepisów wewnętrznych zarządców i przewoźników kolejowych.
Zajmuje się projektowaniem urządzeń i systemów energetyki z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, tj.: elektrociepłowni i elektrowni wodnych i wiatrowych, systemów geotermalnych, układów fotowoltaniki, biomasy, biopaliw itp.; odpowiada za monitorowanie i nadzorowanie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w zakresie ochrony środowiska i utylizacji odpadów oraz stosowania zasad poprawnej eksploatacji maszyn i urządzeń energetycznych.
Projektuje systemy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym; kieruje robotami budowlanymi systemów i urządzeń dopuszczonych do stosowania w zakresie sterowania ruchem kolejowym oraz sprawuje nad nimi kontrolę techniczną.
Sprawuje nadzór nad utrzymaniem sprawności technicznej maszyn i urządzeń produkcyjnych;
planuje, organizuje i nadzoruje ich przeglądy techniczne i remonty.
Planuje, organizuje i nadzoruje przemysłowe procesy wytwarzania wyrobów włókienniczych: przędzalniczych, tkackich, dziewiarskich, odzieżowych, włóknin i przędzin oraz prowadzi prace badawcze i projektowe dotyczące struktury i technologii wyrobów włókienniczych.
Zajmuje się kompleksowym kształtowaniem i zarządzaniem usługami logistycznym w zakresie zaopatrzenia, transportu i magazynowania; odpowiada za rozwiązywanie problemów i zadań logistycznych metodami i technikami inżynierskimi, poprzez projektowanie systemów i procesów logistycznych zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji; zarządza specjalistycznymi funkcjami logistycznymi: operacyjną, marketingową i finansową; wykorzystuje systemy informatyczne w zarządzaniu logistyką w przedsiębiorstwach przemysłowych i usługowych oraz w celu kierowania przedsiębiorstwem logistycznym.
Organizuje i nadzoruje produkcję zwierzęcą w przedsiębiorstwach rolniczych, gospodarstwach specjalistycznych, fermach zarodowych, stacjach hodowli i unasieniania zwierząt i ośrodkach doradztwa rolniczego; planuje i zapewnia realizację zadań hodowlanych i chowu towarowego; prowadzi badania naukowe związane z chowem i hodowlą zwierząt; popularyzuje postęp hodowlany i naukowo-techniczny.
Zajmuje się przygotowaniem jelit zwierząt do produkcji wędlin.
Wykonuje czynności związane z chowem i użytkowaniem koni; przygotowuje konie do użytkowania sportowego, wyścigowego, rekreacyjnego i terapeutycznego; wykonuje czynności związane z treningiem koni sportowych, wyścigowych, rekreacyjnych i terapeutycznych.
Juhas zajmuje się hodowlą zwierząt gospodarczych, głównie wypasem kulturowym owiec w górach.
Juhas jest zawodem o charakterze usługowo-produkcyjnym. Celem jego pracy jest prowadzenie wypasu zwierząt gospodarczych, głównie owiec, pozyskiwanie mleka i wyrób tradycyjnych serów. Jest to praca sezonowa, wykonywana w okresie od kwietnia do października. Juhas zajmuje się prowadzeniem wypasu, nadzorowaniem zwierząt gospodarczych, dba o stan ekologiczny pastwiska. Prowadzi wypas ekstensywny, zna podstawowe siedliska przyrodnicze i gatunki roślin chronionych w środowisku wypasu. Obowiązkiem juhasa jest znajomość i zachowanie zasad organizacji pracy wypasu (dojenie, wyrób serów), a także przestrzeganie zasad BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska oraz dobrostanu zwierząt. Juhas upowszechnia i kultywuje właściwe wzory postępowania wynikające z tradycji i kultury w środowisku pracy i poza nią.
Wytwarza ręcznie lub maszynowo wyroby galanteryjne ze skóry, tworzyw sztucznych i materiałów włókienniczych: galanterię drobną (portfele, futerały, paski), teczki, walizki, nesesery, plecaki, torby damskie, wykonuje wyro- by dla psów (obroże kagańce, smycze), posługuje się takimi narzędziami, jak nóż do ścieniania, znaczniki, cyrkle, szydło szpagatowe, wykorzystuje maszyny szwalnicze i krojcze, liniarki, zgrzewarki, maszyny do ścieniania skór.
Przeprowadza klinowanie oraz obróbkę ręczną i mechaniczną różnego rodzaju kamieni naturalnych i sztucznych, wykonuje roboty renowacyjne oraz konserwację podstawowych narzędzi, frezarek i tokarek kamieniarskich.
Kapelusznik-czapnik wykonuje maszynowo i ręcznie kapelusze i czapki z materiałów włókienniczych, zgodnie z projektem przyjętym do realizacji lub korzystając z formy oraz przerabia i odświeża kapelusze.
Kapelusznik-czapnik wykonuje nakrycia głowy. Uwzględnia cechy fizyczne, chemiczne i użytkowe materiałów stosowanych do produkcji kapeluszy i czapek. Produkcję rozpoczyna od doboru materiału i wykonania szablonu albo wybrania właściwej formy kapeluszniczej. Następnie przygotowuje materiał do krojenia: laguje (odwija tkaniny z bel w trakcie warstwowania), wykrawa według szablonu i prasuje. W przypadku kapeluszy przygotowuje półprodukt (stożek) do nałożenia na formę kapeluszniczą (na tym etapie stosuje na gorąco odpowiednie związki chemiczne). Następnie zszywa wykrojone elementy czapki na specjalistycznych maszynach lub wygładza stożek na formie kapeluszniczej w celu uformowania się kapelusza. Czapnik wykonuje ewentualne zdobienia produktu, a kapelusznik, po zdjęciu z formy, wykańcza kapelusz poprzez podszycie brzegów i ozdabia go. Ostatni etap to właściwe oznakowanie produktu według obowiązujących norm.
Z ramienia terenowego organu administracji morskiej (dyrektora urzędu morskiego) na obszarze portu morskiego kieruje działalnością kapitanatu portu.
Sprawuje funkcję kierownika statku z ramienia armatora (właściciela), w celu utrzymywania jednostki pływającej w stałej gotowości eksploatacyjnej zgodnie z wymogami przepisów międzynarodowych, krajowych, instrukcjami armatora oraz dobrą praktyką morską; nadzoruje pracę i ponosi odpowiedzialność za wszystkich członków załogi; sprawuje funkcje urzędnika administracyjnego władz państwowych podczas przebywania statku na morzu.
Sprawuje funkcję kierownika statku o pojemności brutto do 500 ton w rejsach w żegludze krajowej po Morzu Bałtyckim do 8o długości geograficznej wschodniej z ramienia armatora (właściciela), w celu utrzymywania jednostki pływającej w stałej gotowości eksploatacyjnej zgodnie z wymogami przepisów międzynarodowych, krajowych, instrukcjami armatora oraz dobrą praktyką morską; nadzoruje pracę i ponosi odpowiedzialność za wszystkich członków załogi; sprawuje funkcje urzędnika administracyjnego władz państwowych podczas przebywania statku na morzu.
W imieniu właściciela kieruje statkiem; nadzoruje i ponosi odpowiedzialność za całokształt spraw związanych z eksploatacją statku, w zakresie przewozu pasażerów i ładunku, pracy załogi i bezpieczeństwa żeglugi.
Karmelarz ręcznie lub maszynowo wykonuje wyroby karmelarskie wg instrukcji technologicznych.
Karmelarz jest zawodem o charakterze produkcyjnym. Celem pracy karmelarza jest produkcja karmelków nadziewanych, twardych, pomadek krystalicznych, niekrystalicznych, drażetek, pastylek pudrowych, sezamków, żelek itd. Jego praca obejmuje przyjmowanie do produkcji surowców, półfabrykatów, dodatków, właściwe dozowanie surowców zgodnie z obowiązującymi recepturami, gotowanie roztworów cukrowo-syropowych, nadzień i mas karmelowych, przerabianie i doprawianie mas karmelowych, formowanie ręczne lub mechaniczne mas oraz ocenę organoleptyczną surowców, półproduktów na każdym etapie produkcji oraz wyrobu końcowego. Karmelarz przy wykonywaniu ww. czynności jest zobowiązany do przestrzegania zasad technologicznych oraz parametrów produkcji ustalonych w danym zakładzie przez technologa (nadzór technologiczny). Karmelarz jest odpowiedzialny za właściwe wykorzystanie surowców, wytworzenie wyrobów bezpiecznych dla zdrowia oraz za prawidłowe eksploatowanie maszyn i urządzeń. Do jego zadań należy ważenie surowców, wyrobów gotowych i odpadów produkcyjnych, kontrola urządzeń nadzorujących proces technologiczny.
Wykonuje prace związane z opracowaniem, redagowaniem i reprodukcją map
Obsługuje rozliczenia gotówkowe i bezgotówkowe w obrocie krajowym i zagranicznym, w złotych i walutach obcych.
Wykonuje czynności związane z odprawą osób, bagażu i przesyłek ekspresowych w stacjach krajowych i zagranicznych, posługując się przepisami prawa przewozowego oraz taryfami z zakresu tych odpraw.
Wykonuje czynności związane z przyjmowaniem, przechowywaniem i odprowadzaniem przyjętych pieniędzy za sprzedane towary lub usługi w handlu detalicznym.
Wykonuje, w sposób zgodny z przepisami (określonymi w instrukcji kasowej) czynności związane z przyjmowaniem i wypłatą wartości pieniężnych w zakładzie pracy (instytucji, organizacji, przedsiębiorstwie);
pobiera środki finansowe i dokonuje przelewów bankowych drogą elektroniczną ponosząc za nie odpowiedzialność materialną.
Kasjer walutowy obsługuje operacje finansowe w walutach obcych oraz złotych polskich.
Kasjer walutowy jest zawodem o charakterze usługowym. Praca polega na skupie oraz sprzedaży zagranicznych środków pieniężnych i obsłudze kont walutowych, np. wpłat, wypłat, przelewów oraz zakładaniu i likwidacji lokat. Kasjer walutowy prowadzi dokumentację odpowiednią do wykonywanych czynności. Odpowiedzialny jest za prawidłowe przechowywanie środków pieniężnych i ich zabezpieczanie, rozróżnianie walut i rozpoznawanie ich autentyczności podczas operacji gotówkowych oraz za właściwą realizację transakcji bezgotówkowych. Kasjera walutowego obowiązuje przestrzeganie przepisów prawa bankowego oraz procedur i standardów firmy.
Występuje w czasie nagrywania filmów i widowisk telewizyjnych, zastępując aktorów w scenach niebezpiecznych, zwłaszcza w zagrażających zdrowiu lub życiu aktora, czy w scenach trudnych, w których potrzeba wysokiej sprawności fizycznej lub specjalnych umiejętności, jak np.: skoki z dużej wysokości, upadki, palenie się, jazda konna i upadki z konia, jazda na nartach, wyścigi, pościgi i kraksy samochodowe, sceny batalistyczne itp.
Koordynuje pracę osób dublujących aktorów w niebezpiecznych scenach podczas kręcenia filmu; przygotowuje osoby zastępujące aktorów w scenach, w których ci nie poradzą sobie z powodu mniejszej sprawności fizycznej lub ze względu na niebezpieczeństwo odniesienia urazu; dobiera kaskaderów do wykonywania scen kaskaderskich; wykonuje zadania kaskaderskie.
Zajmuje się kompleksową obsługą konsumenta w zakładach gastronomicznych oraz prowadzi dokumentację sprzedaży i rozliczenia kelnerskie.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej