szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Uczestniczenie w prawidłowej organizacji procesu przetwórstwa ziemniakó na rózne asortymenty produktów (mączka ziemniaczana, hydrolizaty skrobiowe, susze ziemniaczane, itp.), nadzorowanie ich przebiegu oraz uczestniczenie w inicjowaniu postepu techniczno-technologicznego w przetwórstwie ziemniaczanym.
Projektuje sieci teleinformatyczne, obsługuje urządzenia sieciowe i nadzoruje ich pracę wykorzystując umiejętności informatyka, elektronika i technika telekomunikacji; montuje i uruchamia zestawy komputerowe oraz instaluje oprogramowanie teleinformatyczne; diagnozuje stan techniczny komputerów oraz dokonuje konserwacji i napraw sprzętu komputerowego, teletransmisyjnego i teleinformatycznego; organizuje i nadzoruje procesy konstruowania, wytwarzania, konserwacji i napraw urządzeń oraz systemów teleinformatycznych realizowanych przez podległych pracowników.
Montuje, uruchamia i konserwuje urządzenia radiokomunikacyjne, radiolokacyjne, telewizyjne, telekomunikacyjne i radiofoniczne w celu zapewnienia ciągłości ich pracy i zachowania parametrów transmisji sygnałów oraz zajmuje się kontrolą jakości urządzeń w placówkach badawczo-rozwojowych, w pracowniach i biurach konstrukcyjno-technologicznych, projektujących wymienione urządzenia; posługuje się narzędziami monterskimi i elektroniczną aparaturą kontrolno-pomiarową.
Planuje i organizuje przewozy drogowe osób oraz transport ładunków; wykonuje prace związane z obsługą środków transportu drogowego oraz prowadzi dokumentację dotyczącą przewozów drogowych osób i ładunków.
Organizuje i nadzoruje przewóz pasażerów i towarów, obsługując urządzenia sterowania ruchem kolejowym, odprawy osób i przesyłek; prowadzi marketing usług kolejowych; organizuje ruch kolejowy i prace manewrowe, zgodnie z odpowiednimi przepisami i taryfami oraz posługując się sprzętem informatycznym i łączności; kieruje pracami na bocznicy kolejowej i wewnętrznej sieci kolejowej zakładu przemysłowego w zakresie transportu materiałów pomiędzy poszczególnymi wydziałami.
Prowadzi gospodarstwo rolne i organizuje turystykę wiejską w formie: agroturystyki, ekoturystyki, wiejskiej turystyki kulturowej, a także turystyki rowerowej, pieszej, konnej itp.
Opracowuje, uruchamia i obsługuje programy komputerowe z uwzględnieniem potrzeb osób niedowidzących; przystosowuje aplikacje firmowe na potrzeby zakładu pracy; obsługuje komputery posługując się gotowymi pakietami oprogramowania użytkowego i narzędziowego; projektuje i wykonuje bazy danych i ich oprogramowanie aplikacyjne; administruje bazami danych i systemami przetwarzania informacji; konfiguruje sprzęt i oprogramowanie komputerowe; obsługuje lokalne sieci komputerowe i nadzoruje ich pracę.
Przygotowuje, realizuje i nadzoruje działania operatorskie obrazu i dźwięku; współuczestniczy w organizowaniu planu zdjęciowego, wykonywaniu zdjęć i realizacji ścieżki dźwiękowej oraz w pracach związanych z montażem dźwięku i obrazu - wykorzystując techniczne urządzenia montażowe: zespoły magnetowidów, mikserów wizyjnych i fonicznych, generatory efektów specjalnych, komputery współpracujące z monitorami wizyjnymi i fonicznymi; wykonuje fotografie, nadzoruje pracę kamer filmowych oraz innego sprzętu do nagrywania i odtwarzania obrazu i dźwięku.
Organizuje i wykonuje montaż, konserwuje i modernizuje urządzenia dźwigowe takie jak: dźwigi osobowe i towarowe z napędem elektrycznym i hydraulicznym, dźwigi budowlane, urządzenia dla osób niepełnosprawnych oraz schody i chodniki ruchome.
Projektuje i nadzoruje wykonanie instalacji sanitarnych i grzewczych wyposażonych w urządzenia i systemy energetyki odnawialnej: kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę, przeznaczonych do ogrzewania budynków i poboru ciepłej wody; sprawuje nadzór nad utrzymaniem prawidłowego funkcjonowania wyposażenia sanitarnego budynków: instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i grzewczych.
Utrzymuje urządzenia elektroniczne zabezpieczające ruch lotniczy w stanie zapewniającym właściwe ich wykorzystanie, ciągłość i niezawodność ich pracy; prowadzi pomiary pracy urządzeń radiokomunikacyjnych, radiolokacyjnych, teletransmisyjnych oraz radionawigacyjnych (urządzenia radarowe, nadajniki odbierające łączność radiową powietrze-ziemia, sieć dalekopisową, urządzenia nawigacyjne); usuwa awarie urządzeń ruchu lotniczego.
Projektuje i nadzoruje wykonanie sieci instalacji wyposażenia sanitarnego domów mieszkalnych, budynków biurowych lub zakładów przemysłowych; w dziedzinie ochrony środowiska zajmuje się technologią uzdatniania wody, oczyszczania ścieków, oczyszczania miast i wsi oraz unieszkodliwiania odpadów; nadzoruje utrzymanie prawidłowego funkcjonowania wyposażenia sanitarnego budynków, sieci i instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych.
Zgodnie z życzeniem klientów wykonuje: zabiegi pielęgnacyjne włosów, zabiegi chemiczne włosów, strzyżenie włosów, stylizację fryzur, projekty fryzur; doradza klientom w zakresie doboru koloru i typu fryzury; dba o wygląd miejsca pracy; prowadzi rozliczenia z klientami; odpowiada za stan narzędzi pracy; śledzi bieżącą modę i techniki fryzjerskie.
Przeprowadza diagnozę kosmetyczną klientów; wykonuje zabiegi pielęgnacyjne i upiększające całego ciała, twarzy, dłoni i stóp itp.; udziela porad kosmetycznych; prowadzi rozliczenia z klientami; dba o wygląd miejsca pracy; utrzymuje zgodny z normami sanitarno-epidemiologicznymi stan narzędzi pracy; śledzi bieżące techniki wykonywania zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych
Świadczy usługi pocztowe, finansowe i kurierskie oraz w zakresie obrotu towarowego; wykonuje zadania rozdzielczo-ekspedycyjne w usługach pocztowych i kurierskich; prowadzi promocję i sprzedaż towarów i usług świadczonych przez operatora; prowadzi dokumentację usług pocztowych i finansowych; prowadzi obrót pieniężny i świadczy usługi bankowe.
Utrzymuje w ruchu ciągłym maszyny i instalacje w halach produkcyjnych; zapewnia pełną sprawność techniczną urządzeń technologicznych; monitoruje poprawność ich działania i reaguje na awarie; podejmuje niezbędne naprawy i usuwa usterki; zapewnia media zasilające linie produkcyjne; tworzy i aktualizuje dokumentację technologiczno-ruchową; na bieżąco raportuje postępy wykonywanych prac.
Pomaga lekarzowi weterynarii w zapobieganiu i zwalczaniu chorób zwierząt, kontroli stanu zdrowotnego i higienicznego zwierząt; wykonuje zabiegi sanitarno-weterynaryjne oraz zabiegi unasieniania zwierząt.
Prowadzi prace wiertnicze w celu wykrycia bogactw mineralnych: ropy naftowej, gazu, węgla, surowców mineralnych, wody pitnej, pozyskania danych do prac geologiczno-badawczych; wykonuje otwory dla studni, pali, słupów, kotwi, odwodnień, otwory na potrzeby górnictwa, np. szybiki, otwory odgazowujące, wentylacyjne itp., zgodnie z przepisami prawa górniczego i geologicznego, stosując do wierceń płytkich: świdry rurowe, spiralne, żerdzie wiertnicze, okrętkę, hak wyciągowy, ściski do rur, klucz łańcuchowy, a do wierceń głębokich: koronki rdzeniowe, rdzeniówki, urywaki rdzeni, łączniki oraz sprzęt pomocniczy do zapuszczania i wyciągania przewodu wiertniczego.
Projektuje, kontroluje wytwarzanie lub wytwarza rękodzielnicze wyroby dekoracyjne z tkaniny, haftu, koronki i dzianiny, zgodnie z technologią ich wykonania i za pomocą narzędzi i urządzeń stosowanych w rękodzielnictwie włókienniczym.
Planuje, nadzoruje lub prowadzi procesy wytwarzania, uszlachetniania lub konserwacji wyrobów włókienniczych; przygotowuje dokumentację techniczno-technologiczną wyrobów włókienniczych.
Uczestniczy (kieruje) w zespołąch pracowników wykonujących zabezpieczenia przeciwkorozyjne różnymi technikami, za pomocą materiałów i tworzyw chemoodpornych oraz sprzętu i przyrządów specjalistycznych.
Wykonuje prace pokładowe i maszynowe związane z eksploatacją statku w portach i na drogach wodnych; obsługuje urządzenia i wyposażenie pokładowe lub mechanizmy statku; organizuje i nadzoruje pracę załogi statku w czasie załadunku, w czasie podróży i przy wyładunku; załatwia formalności związane z przyjęciem i zdaniem towaru; prowadzi dokumentację załogi statku, dokumentację rozliczeniową zużycia paliwa, olejów; prowadzi rozliczenie czasu pracy załogi oraz gospodarkę materiałową na statku; eksploatuje statek, maszyny i mechanizmy statku.
Organizuje, nadzoruje i kieruje pracą podległego personelu w zakresie obsługi maszyn i urządzeń gastronomicznych, obsługi konsumentów oraz organizacji i technologii produkcji w otwartych i zamkniętych zakładach żywienia zbiorowego.
Ocenia jakość żywności oraz jej przechowywania; sporządza oraz ekspediuje potrawy i napoje; planuje i ocenia żywienie; organizuje produkcję gastronomiczną i żywienie; planuje i realizuje usługi gastronomiczne.
Zajmuje się dobieraniem odpowiedniej obrabiarki do konkretnego zastosowania oraz odpowiednich półfabrykatów do wykonania detali; odpowiada za konfigurowanie obrabiarki, narzędzi i osprzętu dodatkowego oraz dobieranie optymalnych parametrów obróbki; programuje obrabiarkę w środowisku MTS stosując kody ISO; prowadzi symulacje obróbki, analizuje uzyskane efekty, wyciąga wnioski oraz koryguje program sterujący w celu uzyskania detalu zgodnego z dokumentacją techniczną.
Zajmuje się opracowywaniem i rozwijaniem technologii procesu wytwarzania urządzeń wykorzystywanych w telekomunikacji; odpowiada za prawidłowe wdrożenie na rynek nowych technologii i urządzeń telekomunikacyjnych.
Wykonuje prace związane z wykańczaniem budynków zgodnie z projektem budowlanym; prowadzi roboty murarskie, kładzie tynki zwykłe i cienkowarstwowe, wykonuje okładziny ścienne z płytek ceramicznych, desek, płyt i paneli; wykonuje podłogi z tworzyw sztucznych, płytek ceramicznych, deszczułek podłogowych, płyt mozaikowych i paneli; maluje ściany pomieszczeń techniką emulsyjną, klejową i olejną posługując się odpowiednimi narzędziami i urządzeniami; sporządza kalkulację wykonywanych prac, rozliczenia robocizny, materiałów, sprzętu i maszyn; ocenia jakość i poprawność wykonanej pracy.
Zajmuje się przeprowadzaniem badań ankietowych przez telefon; odpowiada za właściwe gromadzenie i kodowanie materiału badawczego uzyskanego w rozmowie telefonicznej z respondentami.
W imieniu firmy zajmującej się sprzedażą towarów i usług, funduszy emerytalnych, ubezpieczeń itp. udziela telefonicznie informacji, umawia klientów na spotkania z agentami, przekonuje potencjalnych klientów o korzyściach z nabycia produktu lub usługi.
Zajmuje się systematycznym studium wiedzy teologicznej w wymiarze historycznym, dogmatycznym i praktycznym z następujących dziedzin teologii: dogmatyka, biblistyka, teologia moralna, teologia fundamentalna, teologia pastoralna, teologia ekumeniczna, teologia duchowości, liturgika, katechetyka, misjologia i inne; podejmuje się przybliżania treści w aspekcie zbawczym oraz krytycznej refleksji nad tymi treściami, dostarcza w ogólnym znaczeniu wiedzy teoretycznej, biblijnej i historycznej oraz praktycznej; bada i analizuje rozwój wyżej wymienionych doktryn.
Terapeuta środowiskowy zapewnia osobom z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi wielostronną pomoc terapeutyczną w ich środowisku społecznym.
Terapeuta środowiskowy jest zawodem o charakterze usługowym (opiekuńczym). Celem pracy terapeuty środowiskowego jest udzielanie wsparcia i terapii pacjentowi/podopiecznemu, jego rodzinie oraz społeczności lokalnej. Świadczy on czynną opiekę wobec pacjentów/podopiecznych z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi w ramach środowiskowych form opieki. Nawiązuje kontakt z pacjentem/podopiecznym oraz rozpoznaje jego potrzeby i możliwości, planuje działania terapeutyczne oraz opracowuje indywidualny i społeczny plan wsparcia, podejmuje interwencje środowiskowe, realizuje działania terapeutyczne w wymiarze indywidualnym i społecznym dotyczące pacjentów/podopiecznych, ich rodzin oraz społeczności lokalnej. Terapeuta środowiskowy realizuje zadania poprzez oddziaływania indywidualne, a także współpracując z wielospecjalistycznym zespołem terapeutycznym. Koordynuje działania w zakresie współpracy instytucjonalnej oraz podejmuje działania interwencyjne w środowisku pacjenta/podopiecznego. Współpracuje z innymi pracownikami medycznymi, pomocy społecznej, ośrodkami wsparcia, rehabilitacji społecznej i zawodowej, jednostkami związanymi z zatrudnianiem. Prowadzi dokumentację pracy z pacjentem/podopiecznym. Przestrzega zasad etyki zawodowej.
Prowadzi różne formy i techniki terapii zajęciowej w procesie leczenia oraz rehabilitacji chorych, w celu przeciwdziałania powstaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa, kompensacji ubytków funkcji oraz przystosowania do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej.
Termoizoler montuje, demontuje i naprawia izolacje termiczne przegród budowlanych.
Termoizoler obmierza przegrody przewidziane do termoizolacji, oblicza ilość i rodzaj materiałów potrzebnych do wykonania robót budowlanych. Przygotowuje teren budowy, wyznacza miejsca składowania materiałów i odpadów. Przygotowuje miejsce pracy, montuje proste systemowe rusztowania i przygotowuje środki transportu do dostarczania materiałów, narzędzi i sprzętu na stanowisko pracy. Montuje izolacje termiczne przegród budowlanych. Wykonuje prace pomocnicze, w tym podstawowe prace murarskie, tynkarskie, malarskie, ciesielskie, blacharskie, dekarskie związane z termoizolacją różnych przegród budowlanych. Ocenia jakość i przydatność materiałów do wykonania robót termoizolacyjnych, jakość poszczególnych etapów – warstw termoizolacji oraz końcowy efekt wykonanych robót termoizolacyjnych. Termoizoler naprawia oraz demontuje termoizolację przegród budowlanych.
Tester oprogramowania komputerowego weryfikuje poprawność działania oprogramowania oraz raportuje wykryte błędy i niezgodności ze specyfikacją.
Tester oprogramowania komputerowego weryfikuje poprawność działania programów komputerowych oraz raportuje wykryte błędy i niezgodności ze specyfikacją oprogramowania. Weryfikacja poprawnego działania może odbywać się na różnych poziomach architektury oprogramowania, obejmując m.in. testy modułowe, integracyjne, testy interfejsu użytkownika, jak również testy niefunkcjonalne, np. wydajności, bezpieczeństwa czy ergonomii. Tester zajmuje się także przygotowaniem dokumentacji testowej: skryptów i scenariuszy testowych, bierze aktywny udział w rozwijaniu procesów i procedur testowania oraz weryfikuje poprawność wymagań. Praca testera oprogramowania komputerowego ma charakter indywidualny, jednak często współpracuje on z członkami zespołu tworzącego oprogramowanie oraz osobami odpowiedzialnymi za określenie wymagań dla oprogramowania. Praca testera oprogramowania komputerowego stanowi istotny element procesu tworzenia oprogramowania, decydujący o jakości finalnego produktu.
Odpowiada za przeprowadzenie testów funkcjonalności i wydajności systemów teleinformatycznych;
zajmuje się oceną możliwości i kompatybilności poszczególnych systemów, dostosowywaniem i opracowywaniem systemów teleinformatycznych do konkretnych aplikacji.
Tkacz wytwarza różnorodne tkane wyroby włókiennicze za pomocą maszyn i urządzeń tkackich.
Tkacz jest zawodem o charakterze produkcyjnym. Celem pracy tkacza jest przetwarzanie przędzy w różnorodne tkane wyroby włókiennicze. Podczas tego procesu tkacz sprawdza zgodność parametrów półproduktów oraz wytwarzanego wyrobu z dokumentacją technologiczną, obserwuje pracę i stan techniczny obsługiwanych maszyn. Do obowiązków tkacza należy wymiana nawojów wątkowych, likwidacja zrywów osnowy i wątku, zapobieganie powstawaniu i likwidowanie błędów, regulacja urządzeń prowadzących nitki, wkładanie znaków kończących zmianę, rejestrowanie produkcji w karcie, informowanie mistrza o poważniejszych usterkach, a w efekcie wyprodukowanie wysokiej jakości produktów tkanych.
Wykonuje roboty produkcyjne na prasach hydraulicznych i mechanicznych pojedynczego i podwójnego działania, na tłoczniach jedno- i wielowrzecionowych automatycznych i wielooperacyjnych oraz prace przy nacinaniu pilników na nacinarkach, rysarkach i innych urządzeniach.
Dokonuje tłumaczeń ustnych lub pisemnych, kładąc szczególny nacisk na merytoryczno-techniczne treści tłumaczonych tekstów lub materiałów. Wykonuje przekłady tekstów pisemnych z różnych dziedzin na potrzeby wydawnictw, instytucji naukowych, organizacji społecznych, zakładów produkcyjnych, urzędów państwowych, teatrów, radia i telewizji, osób prywatnych, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń technicznych. Dokonuje tłumaczeń prawnych dokumentów urzędowych na potrzeby organów państwowych (np. sądy, policja, urzędy, itp.), na rzecz osób prywatnych (np. umów, metryk, dyplomów, itp.) oraz firm (np. uczestniczy w negocjacjach handlowych, itp.).
Ułatwia funkcjonowanie w otoczeniu ludzi słyszących człowiekowi niesłyszącemu, w przypadkach gdy niesłyszący nie opanował umiejętności porozumienia się za pomocą mowy i nie odbiera informacji słownych poprzez odczytywanie mowy z ust lub też w sytuacjach uniemożliwiających odbiór informacji słownych, np. na zajęciach grupowych, w czasie spektakli teatralnych, filmowych lub telewizyjnych; pomaga niesłyszącemu w czasie wizyt u lekarza, przesłuchań w organach ścigania lub sprawiedliwości, podczas narad i odpraw w zakładach pracy, na zajęciach szkoleniowych, kulturalnych itp.
Tokarz w drewnie toczy elementy z drewna przy użyciu tokarek do drewna i obtaczarek.
Tokarz w drewnie jest zawodem o charakterze produkcyjnym i/lub usługowym. Celem pracy tokarza w drewnie jest wykonywanie elementów toczonych z zachowaniem zasad technologicznych i norm jakościowych. Do zadań tokarza w drewnie należy dobór materiału do toczenia oraz obsługa maszyn i narzędzi do pracy, wykonanie elementów konstrukcji. Ocenia jakości gotowego wyrobu, posługuje się dokumentacją technologiczną i rysunkową dotyczącą toczenia, kontroluje eksploatacje i konserwuje maszyny. Elementy toczone w drewnie występują w takich wyrobach, jak: tralki i poręcze schodowe, nogi, szczebliny i łączyny w stołach i krzesłach, nóżki i uchwyty w meblach różnego rodzaju, elementy zabawek, narzędzi czy architektury ogrodowej oraz w galanterii drzewnej.
Operuje tokarkami ogólnego i specjalnego przeznaczenia do obróbki elementów metalowych w celu nadania im odpowiedniego kształtu, wymiarów i gładkości powierzchni;
wykonuje różne prace tokarskie, jak np.: toczenie powierzchni walcowych, stożkowych i czołowych, toczenie gwintów, przecinanie, roztaczanie otworów, obróbka drobnych elementów na tokarkach rewolwerowych i automatach tokarskich.
Tokarz/frezer obrabiarek sterowanych numerycznie nadzoruje proces wytwarzania produktów na tokarce lub frezarce sterowanej numerycznie.
Tokarz/frezer obrabiarek sterowanych numerycznie przygotowuje tokarkę lub frezarkę sterowaną numerycznie do realizacji procesu technologicznego. Dobiera narzędzia obróbkowe, ustawia parametry obróbki, programuje lub wczytuje program, a także nadzoruje jego realizację – zgodnie z dokumentacją techniczną oraz zachowaniem najwyższych standardów jakości, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania zasad BHP. Do zadań tokarza/frezera należy również kontrola jakości wykonanych wyrobów oraz ich zgodności z dokumentacją techniczną.
Zapobiega zagrożeniom toksykologicznym, rozpoznaje zagrożenia i zatrucia ostre i przewlekłe lekami, truciznami przemysłowymi i środowiskowymi, wykrywa środki toksyczne; prowadzi działania oświatowe i profilaktyczne w stanach zagrożenia toksykologicznego; udziela konsultacji leczniczych w przypadkach zatruć; prowadzi badania epidemiologiczne i gromadzi informacje o zatruciach; wykonuje ekspertyzy toksykologiczne do celów administracyjnych i prawnych.
Obsługuje piece wannowe, tyglowe lub obrotowe przy wytapianiu fryty służącej do produkcji niektórych rodzajów szkliw ceramicznych.
Obsługuje piece szybowe podczas topienia mas mineralnych, z jednoczesną obsługą agregatów wirowo-dyszowych przy formowaniu włókien mineralnych.
Obsługuje różne rodzaje i typy wanien i pieców szklarskich, w których odbywa się topienie mas o różnym składzie chemicznym i zabarwieniu, przeznaczonych do ręcznego, ręczno-mechanicznego, mechanicznego i automatycznego formowania wyrobów.
Sprawuje nadzór nad stanem nawierzchni, torów, podtorza i budowli inżynieryjnych oraz nad wykonywaniem prac naprawczych gwarantujących spokojność jazdy i bezpieczeństwo pociągów, poprzez osłonięcie miejsc uszkodzeń i pracy odpowiednimi sygnałami i wskaźnikami, właściwą organizację i przestrzeganie procesów technologicznych robót.
Bada cechy i właściwości towarów i produktów przemysłowych, rolniczych i żywnościowych, spożywczych, kosmetycznych oraz analizuje czynniki wpływające na ich jakość;
ochrania i kontroluje ich jakość, opracowuje standardy i atestuje wyroby;
zarządza jakością towarów;
dokonuje ich oceny w różnych segmentach gospodarki narodowej: w rolnictwie, przemyśle, handlu, transporcie, gospodarce magazynowej, oddziałach kontroli towarowo-celnej i sanitarnej.
Pakuje, przenosi, ładuje i rozładowuje ładunki przeznaczone do transportu ręcznego.
Przygotowuje do trasowania powierzchnie półwyrobów, kreśli na półwyrobach linie, według których ma być prowadzona ich dalsza obróbka; trasuje części maszyn i elementy konstrukcji, odkuwki, odlewy, podzespoły i zespoły maszyn oraz urządzeń, z uwzględnieniem baz wyjściowych i współpracy zespołów w gotowym wyrobie.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej