szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Wykonuje trawienie na potrzeby chemigrafii form drukowych przeznaczonych do druku wklęsłego jedno- i wielobarwnego dla maszyn arkuszowych i rolowych oraz klisz kreskowych i rastrowych wykonanych na płytach metalowych (cynk, mosiądz, miedź, stal) i z tworzyw sztucznych - metodami ręcznymi i automatycznymi, w specjalnych kąpielach trawiących.
Trenuje konie wyścigowe i opiekuje się nimi, stosując metody treningu zgodnie z wymaganiami anatomii, fizjologii, mechaniki ruchu; zapewnia warunki przebywania, żywienia, treningu oraz eksploatacji (wyścigi) koni 2-letnich i starszych, stwarzając im optymalne warunki wzrostu i rozwoju, a także kształtowania wrodzonych lub nabytych cech użytkowych.
Pomaga klientowi dokonywać zmiany w rozwoju osobistym i zawodowym oraz realizacji wyznaczonych celów; wspiera proces zmiany we wszystkich obszarach życia: odkrywa niewykorzystany potencjał człowieka w sesjach indywidualnych i zbiorowych; wzbudza motywację do działania; wspólnie z klientem znajduje skuteczne rozwiązania.
Zajmuje się sportem zawodowym i wyczynowym; prowadzi treningi sportowe i kieruje wychowaniem oraz nauczaniem w określonej dyscyplinie sportu na wszystkich poziomach usprawnienia fizycznego; przekazuje wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu treningu sportowego i współzawodnictwa sportowego; prowadzi zorganizowane zajęcia w zakresie sportu w związku sportowym lub w klubie sportowym.
Treser psów szkoli psa lub psa i jego przewodnika oraz przeprowadza ocenę predyspozycji psychicznych psa.
Treser psów jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest przygotowanie psa do zachowań nieuciążliwych i niestanowiących zagrożenia dla ludzi i zwierząt w jego otoczeniu. Przyucza także psy do uczestnictwa w psich sportach i do wykonywania zadań specjalistycznych takich, jak: pomoc osobom niepełnosprawnym, detekcja węchowa, ratownictwo, myślistwo, pasterstwo i innych. Treser przekazuje przewodnikowi psa wiedzę teoretyczną i kształtuje umiejętności praktyczne postępowania z psem, niezbędne do osiągnięcia przez psa wysokiego poziomu uspołecznienia i posłuszeństwa. Treser sprawdza efekty szkolenia podczas egzaminów i konkursów dla psów i ich przewodników. Ocenia predyspozycje psa na podstawie jego cech psychicznych. W razie potrzeby kieruje zwierzę na konsultacje do lekarza weterynarii w celu wykluczenia wpływu choroby na zachowanie psa bądź do behawiorysty zwierzęcego (zoopsychologa) w przypadku wystąpienia zachowań nietypowych dla gatunku lub groźnych dla otoczenia. Treser psów zna aktualne wyniki badań naukowych z zakresu psychologii psów. Dobierając metody szkoleniowe unika sprawiania psu dyskomfortu, bólu bądź wywoływania strachu. W swojej pracy kieruje się dobrostanem psów i odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ludzi i zwierząt w trakcie zajęć.
Szkoli zwierzęta oraz bawi widzów podczas przedstawień cyrkowych pokazami tresury zwierząt.
Wykonuje wyroby z trzciny pospolitej (płyty izolacyjne, maty podtynkowe i dekoracyjne, wiązki dachowe).
Tworzy oryginalne i indywidualne dzieła w oparciu o regionalne tradycje ludowe, na podstawie umiejętności nabytych w drodze bezpośredniego przekazu twórczości ludowej.
Wykonuje tynki w budynkach i innych budowlach z różnych rodzajów zapraw przy zastosowaniu ręcznych narzędzi, sprzętu pomocniczego, maszyn i urządzeń do przygotowania zapraw, transportu materiałów na placu budowy, do narzucenia zaprawy i do zacierania tynku.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej