szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Zajmuje się działalnością pisarską w dziedzinie prozy, poezji i dramatu; tworzy powieści, nowele, opowiadania, biografie, monografie, pamiętniki; utwory poetyckie, dramaty - z przeznaczeniem na scenę, do realizacji teatralnej, radiowej bądź telewizyjnej; podejmuje w swoich dziełach problematykę psychologiczną, kryminalno-sensacyjną, romantyczną, religijną, obyczajową itp.
Opracowuje plany techniczno-ekonomiczne produkcji, sporządza analizy kompleksowe oraz bilansuje możliwości realizacji planów produkcyjnych.
Stosuje artystyczne techniki w projektowaniu przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych w zakresie: meblarstwa, tkactwa, biżuterii, zabawkarstwa, szkła; wykonuje małe formy grafiki użytkowej (etykiety, ulotki okolicznościowe i reklamowe, afisze, opakowania); prowadzi prace konserwatorskie przedmiotów użytkowych i artystycznych; zajmuje się, w porozumieniu z reżyserem i scenografem, oprawą plastyczną widowisk teatralnych, telewizyjnych i filmowych; nadzoruje przygotowywanie kostiumów, rekwizytów i charakteryzacji aktorów; przygotowuje oprawę plastyczną stoisk, pawilonów, wystaw artystycznych i handlowych; zajmuje się dekoracją wnętrz i reklam sklepowych.
Wykonuje taśmy, frędzle, sznury, linki stosując naturalną i sztuczną przędzę w różnych kolorach i odcieniach; obsługuje różnego typu maszyny plecionkarskie.
Wyrabia, naprawia, odnawia i konserwuje zbroje płytowe i broń białą, przy wykorzystaniu uniwersalnych narzędzi i przyrządów ślusarskich oraz narzędzi i przyrządów specjalistycznych, z zachowaniem wymogów eksploatacyjnych i dyscypliny technologicznej; sprawdza stan techniczny broni.
Działając w zespole podejmuje podwodne akcje ratownicze jednostek pływających: okrętów, statków, łodzi podwodnych, wież wiertniczych - w sytuacjach awarii, klęsk żywiołowych; poszukuje na dnie akwenów osób i przedmiotów; penetruje wraki i bierze udział w ich wydobywaniu; czuwa nad bezpieczeństwem życia ludzkiego; zwraca uwagę na wszelkie przekroczenia przepisów, jakie w tym zakresie obowiązują.
Na podstawie przydzielonych tytułów wykonawczych zajmuje się przymusowym ściąganiem zaległości podatkowych, grzywien orzeczonych z mocy ustawy karnej skarbowej, mandatów karnych i innych należności pieniężnych, podlegających z mocy prawa egzekucji administracyjnej.
Podkuwacz koni zajmuje się korekcją i podkuwaniem kopyt koni.
Podkuwacz koni jest zawodem o charakterze usługowym. Celem pracy podkuwacza koni jest wykonanie korekcji kopyt koni (zwanej również rozczyszczaniem lub werkowaniem) oraz podkuwanie koni przy użyciu odpowiednich narzędzi. Podkuwacz koni przed rozpoczęciem pracy ocenia temperament, postawę, chody oraz stan kopyt konia. Następnie wykonuje korekcję kopyt z uwzględnieniem podstaw anatomii i mechaniki kopyta konia. W przypadku podkuwania wybiera rodzaj podkowy oraz metodę podkuwania w zależności od sposobu użytkowania koni i ich przeznaczenia. W warsztacie, którym może być kuźnia bądź mobilny warsztat, wykonuje podstawowe czynności kowalskie i ślusarskie pozwalające mu skorygować i odpowiednio dopasować gotową podkowę. Może też samodzielnie wykuć podkowę, podobnie jak potrzebne mu w pracy narzędzia kowalskie. Następnie przymocowuje podkowę do kopyta konia. Podczas wykonywania zabiegów podkuwacz powinien zwracać szczególną uwagę na dobrostan koni oraz bezpieczeństwo koni i osób znajdujących się w pobliżu.
Podoficer zawodowy pełni funkcje dowódcze, szkoleniowe i wychowawcze w stosunku do podległych żołnierzy na szczeblu plutonu, drużyny, grupy, załogi, sekcji zgodnie z posiadanym stopniem wojskowym od kaprala (mata) do stopnia starszego chorążego sztabowego (starszego chorążego sztabowego marynarki włącznie). Odpowiada za jakość merytoryczną i metodyczną wyszkolenia i wychowania podległych żołnierzy.
Wykonuje zabiegi pielęgnacyjne w obrębie kończyn dolnych; rozpoznaje zmiany patologiczne i pielęgnuje stopy osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę oraz innych osób wymagających takiej opieki; wykorzystuje sprzęt specjalistyczny; dba o standard wykonywanych zabiegów; współpracuje z lekarzami specjalistami oraz ośrodkami odbiorców usług podologicznych.
Zajmuje się działalnością w dziedzinie poezji i dramatu; tworzy utwory poetyckie, podejmując w swoich dziełach problematykę społeczną, psychologiczną, romantyczną, religijną, obyczajową itp.
Utrzymuje w nienagannej kondycji i czystości pokoje wynajmowane klientom hotelu lub obiektu o podobnym charakterze prowadzonej działalności; sprząta pomieszczenia ogólnodostępne zaplecza oraz ciągi komunikacyjne w hotelach zgodnie z wymogami i standardami hotelu.
Nanosi materiały wykończeniowe i poleruje różnego rodzaju płaszczyzny i kształty mebli i wyrobów z drewna za pomocą przyrządów mechanicznych, jak polerki rotacyjne, szlifierki taśmowe, polerki wielotarczowe, polerki jedno- i dwuwałowe oraz ręcznie za pomocą gąbek, szpachli, pędzli, tamponów i cyklin.
Prowadzi działania mające na celu rozpoznanie, zapobieganie, ujawnianie i zwalczanie przestępczości o charakterze kryminalnym; poszukuje osób zaginionych i ściga osoby poszukiwane; wykonuje czynności procesowe, w celu ustalenia, czy popełniono przestępstwo, ustala jego sprawcę i pociąga do odpowiedzialności karnej; wykonuje ekspertyzy kryminalistyczne na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz czynności techniczno-kryminalistyczne podczas oględzin miejsca zdarzenia, osób i rzeczy.
Prowadzi rozpoznanie i zapobiega przestępczości, wykroczeniom oraz zjawiskom kryminogennym, a także zapewnia spokój i porządek w miejscach publicznych; współdziała w tym zakresie z zainteresowanymi organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi.
Zajmuje się działalnością wspomagającą policjantów służby prewencyjnej i kryminalnej w zakresie organizatorskim, logistycznym i technicznym.
Prowadzi badania i opracowuje analizy dotyczące teorii polityki, systemów politycznych, historii polityki i myśli politycznej, stosunków międzynarodowych, instytucji i organizacji politycznych, postaw i zachowań społecznych w odniesieniu do decyzji politycznych i instytucji władzy (sejmu, rządu, prezydenta); na różne sposoby (doradztwo, publicystyka) udostępnia uzyskaną wiedzę, która może stanowić podstawę do podejmowania decyzji i działań w sferze polityki wewnętrznej i zagranicznej; prowadzi działalność dydaktyczną.
Pełni funkcję publiczne: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, ministra, sekretarza lub podsekretarza stanu; reprezentuje państwo, kieruje Radą Ministrów lub wyodrębnionym działem lub działami administracji rządowej, w tym sprawuje nadzór nad gospodarką finansową, polityką kadrową, działalnością kontrolną, działalnością obsługi prawnej, realizacją polityki, kontaktami międzynarodowymi działu administracji rządowej; może kierować strukturą partyjną lub partią (nie zajmując żadnych publicznych stanowisk), która nie weszła do parlamentu, ale skupia w swoich szeregach polityków, itp.
Udziela świadczeń zdrowotnych, a w szczególności świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz promocji zdrowia w zakresie opieki nad kobietą, kobietą ciężarną, rodzącą i położnicą oraz noworodkiem, w warunkach stacjonarnej, ambulatoryjnej i domowej opieki zdrowotnej.
Pełnienie funkcji kierowniczych, sprawne zarządzanie w systemie ochrony zdrowia oraz dokonywanie oceny rynku i prowadzenie działalności położniczej.
Realizowanie zadań w zakresie profilaktyki i zwalczania zakażeń szpitalnych.
Sprawowanie specjalistycznej opieki ginekologiczno-onkologicznej oraz pełnienie roli doradcy i konsultanta w różnych okresach życia kobiety.
Sprawowanie specjalistycznej kompleksowej opieki nad noworodkiem zdrowym, chorym i wymagającym intensywnego nadzoru.
Udzielanie specjalistycznych świadczeń zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych w odniesieniu do kobiety, kobiety ciężarnej, położnicy i noworodka.
Sprawowanie specjalistycznej kompleksowej opieki położniczo – neonatologiczno – ginekologicznej nad kobietą, kobietą ciężarną, rodzącą, położnicą i noworodkiem oraz niemowlęciem do ukończenia drugiego miesiąca życia.
Prowadzenie działalności edukacyjno zdrowotnej w zakresie przygotowania do życia w rodzinie, metod planowania rodziny, ochrony macierzyństwa i ojcostwa oraz ginekologiczno-onkologicznej.
Sprawuje funkcje administracyjne związane z działalnością oddziału położniczego, w tym planuje, organizuje i kontroluje pracę zespołu położniczo-pielęgniarskiego i personelu pomocniczego.
Pomaga w pracy farmaceutom w zakresie opieki nad urządzeniami, sprzętem, naczyniami, stanem pomieszczeń i stanowisk pracy, w organizowaniu pracy w aptece, magazynach aptecznych i laboratoriach farmaceutycznych.
Pomaga lekarzowi stomatologowi i asystentkom stomatologicznym w działalności leczniczej w gabinecie dentystycznym i poradni stomatologicznej.
Zajmuje się pomocą w prowadzeniu domu, w tym: gotuje, sprząta, pierze, prasuje, robi zakupy, pali w kominku, opiekuje się zielenią, sprawuje opiekę nad dziećmi oraz zwierzętami domowymi.
Wykonuje prace związane z wykonawstwem oraz przeróbką i naprawą wyrobów odzieżowych z różnego rodzaju materiałów.
Zajmuje się utrzymaniem czystości i porządku wnętrz i wyposażenia laboratoriów; utrzymuje w czystości narzędzia i naczynia laboratoryjne; przygotowuje materiały laboratoryjne, narzędzia i naczynia do prowadzenia analiz laboratoryjnych.
Wykonuje proste, rutynowe prace związane z różnymi etapami budowy lub rozbiórki budynków.
Wykonuje proste, rutynowe prace związane z różnymi etapami budowy dróg lądowych.
Wykonuje prace agrotechniczne i pielęgnacyjne w ogrodach, na skwerach i w parkach związane z przygotowywaniem gruntu pod wysiew trawników oraz nasadzeń drzew i krzewów; stosuje zabiegi chroniące rośliny przed chorobami; konserwuje systemy nawadniające; tnie i prześwietla drzewa i krzewy; kosi i regeneruje trawniki; likwiduje „dzikie” wysypiska śmieci, porządkuje tereny wokół budynków użyteczności publicznej.
Wykonuje proste i rutynowe zadania przy uprawie i utrzymywaniu lasów naturalnych i plantacyjnych oraz ścinaniu, okrzesywaniu i manipulowaniu cienkich drzew narzędziami ręcznymi.
Wykonuje pomocnicze prace związane z budową, remontem, odbudową i utrzymaniem budowli inżynierskich, takich jak mosty, wiadukty itp.
Wykonuje prace przygotowujące glebę pod uprawę roślin; sadzi rozsady i bulwy roślin; przeprowadza zabiegi pielęgnacyjne; dokonuje zbiorów płodów rolnych w gospodarstwach o różnych profilach upraw: posługuje się prostymi ręcznymi i mechanicznymi narzędziami; wykonuje prace porządkowe na terenie gospodarstwa rolnego.
Wykonuje prace przygotowujące glebę pod uprawy roślin oraz zabiegi pielęgnacyjne; prowadzi zbiór płodów rolnych w gospodarstwach rolnych; zajmuje się opieką nad zwierzętami: bydłem mlecznym, trzodą chlewną, końmi, owcami, kozami, drobiem, królikami itp.; posługuje się prostymi narzędziami ręcznymi i mechanicznymi.
Wykonuje proste i rutynowe prace przy uprawie różnych warzyw i roślin ozdobnych, sadzonek i rozsad; wykonuje prace pielęgnacyjne; zajmuje się zbieraniem, sortowaniem i pakowaniem upraw oraz pracami porządkowymi w szklarni.
Wykonuje podstawowe prace przy budowie, naprawie i utrzymaniu elementów nawierzchni kolejowej oraz infrastruktury kolejowej.
Wykonuje prace pomocnicze w gospodarstwie rybackim; prowadzi prace porządkowe w gospodarstwie oraz prace związane z pielęgnowaniem stawów, odławianiem i przechowywaniem ryb oraz przygotowywaniem ryb do transportu i sprzedaży.
Pomocniczy robotnik w gospodarstwie sadowniczym wykonuje proste i rutynowe prace związane z utrzymaniem sadu lub plantacji; zajmuje się eksploatacją i pielęgnacją drzew i krzewów owocowych i innych roślin; wykonuje pod nadzorem zabiegi agrochemiczne oraz zajmuje się drobnymi pracami konserwacyjnymi.
Wykonuje prace związane z chowem i hodowlą zwierząt: bydła, trzody chlewnej koni, owiec, kóz, drobiu, królików itp. w gospodarstwach rolnych; sprawuje opiekę nad zwierzętami i zapewnia im odpowiednie warunki chowu; posługuje się prostymi narzędziami ręcznymi i urządzeniami mechanicznymi; dba o czystość zwierząt i zagród.
Wykonuje pomocnicze prace związane z zagospodarowaniem łowiska, dokarmianiem zwierzyny leśnej oraz uczestniczy w polowaniach.
Wykonuje proste prace produkcyjne w zakładach przemysłu przetwórczego, z wyłączeniem pakowania gotowych produktów.
Pomocnik biblioteczny pomaga bibliotekarzowi w wydawaniu, odbieraniu i sortowaniu materiałów bibliotecznych.
Pomocnik biblioteczny jest zawodem o charakterze biurowym i usługowym. Jest to stanowisko niesamodzielne. Pomocnik pomaga bibliotekarzowi w gromadzeniu, opracowywaniu i udostępnianiu materiałów bibliotecznych oraz udziela ogólnych informacji użytkownikom biblioteki. Do zadań pomocnika bibliotecznego należy przyjmowanie materiałów bibliotecznych, sortowanie ich oraz układanie na półkach, zgodnie z przyjętymi przez daną bibliotekę zasadami klasyfikacji. Obsługuje urządzenia biurowe oraz wykorzystuje programy komputerowe, wspomagające prowadzenie działalności bibliotecznej. Pomocnik biblioteczny bierze udział w selekcjonowaniu zbiorów. Zajmuje się również ochroną i zabezpieczaniem zbiorów oraz opracowywaniem technicznym materiałów bibliotecznych. Pomaga użytkownikom biblioteki w uzyskaniu dostępu do zbiorów bibliotecznych. Wykonuje proste czynności porządkowe, rejestruje podstawowe działania.
Wykonuje pod nadzorem prace związane z przygotowaniem surowców do wypiekania różnego rodzaju asortymentów ciastek; obsługuje różne maszyny i urządzenia oraz sprzęty w czasie procesu produkcji cukierniczej.
Pod nadzorem lakiernika maluje lub nakłada powłoki lakiernicze z farb i lakierów na wyroby metalowe i części różnego rodzaju maszyn i sprzętów, pojazdów mechanicznych, statków itp.; przygotowuje powierzchnię do nakładania powłoki, nakłada powłoki lakiernicze oraz utrwala powierzchnię różnymi technikami.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej