szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Obsługuje i nadzoruje aparaty oraz urządzenia, w których przeprowadza się procesy technologiczne celem uzyskania jednorodnej masy katalizatora o wymaganych, powtarzalnych właściwościach katalitycznych, oraz dalsze operacje jednostkowe (np. rozdrabnianie, granulowanie, formowanie, nanoszenie, obróbkę termiczną i chemiczną), prowadzące do otrzymania pożądanej formy użytecznej katalizatora.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia stosowane do produkcji koncentratów obiadowych (zupy, sosy, drugie dania), bulionów i rosołów, deserów w proszku (budynie, kisiele, galaretki, kremy itp.), koncentratów ciast oraz dodatków do ciast i deserów, kawy zbożowej, koncentratów napojów orzeźwiających i innych podobnych wyrobów, zgodnie z obowiązującymi instrukcjami technologicznymi, instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń oraz procedurami, przestrzegając przepisów higieniczno-sanitarnych, bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia automatyczne, półautomatyczne i mechaniczne linii technologicznych do produkcji musztardy, majonezu i sosów majonezowych w oparciu o obowiązującą w tym zakresie dokumentację (normy, specyfikacje, procedury, instrukcje), przestrzegając zasad higieniczno-sanitarnych oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska.
Prowadzi proces produkcji makaronu na liniach produkcyjnych, w tym automatycznych, zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami oraz przestrzegając przepisów higieniczno-sanitarnych, bhp i ppoż.; obsługuje linie produkcyjne, nadzoruje pracę poszczególnych maszyn i urządzeń.
Wytwarza mieszanki mineralno-asfaltowe w specjalnych maszynach (tzw. otaczarkach) poprzez dozowanie i mieszanie odpowiednio dobranych kruszyw i lepiszcza asfaltowego.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do wytwarzania i obróbki mas bitumicznych do celów izolacyjnych, impregnacyjnych i drogowych.
Obsługuje i nadzoruje aparaturę i urządzenia do prowadzenia procesów syntezy związków krzemoorganicznych oraz wytwarzania i obróbki metalurgicznej i mechanicznej krzemu o czystości półprzewodnikowej.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia stosowane przy produkcji proszków i wyrobów ściernych; prowadzi procesy technologiczne oraz eksploatuje użytkowane maszyny i urządzenia zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając przepisów bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do produkcji w skali przemysłowej różnego rodzaju materiałów wybuchowych, prochów, środków pirotechnicznych i środków inicjujących oraz amunicji, w warunkach wymagających specjalnych środków ostrożności.
Obsługuje i nadzoruje automatyczne linie do komponowania i rozlewu różnego rodzaju bezalkoholowych napojów gazowanych: toniku, coca-coli, pepsi-coli fanty i innych; prowadzi proces produkcji zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, z zachowaniem właściwych warunków higieniczno-sanitarnych oraz przestrzegając przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Obsługuje i nadzoruje aparaty, instalacje i urządzenia służące do produkcji jednoskładnikowych nawozów sztucznych azotowych, fosforowych i potasowych oraz nawozów wieloskładnikowych, zgodnie z instrukcjami technologicznymi i ruchowymi oraz obowiązującymi procedurami, przestrzegając przepisów bhp i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do produkcji ołówków i kredek.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia w procesie technologicznym produkcji mieszanek paszowych i pasz granulowanych w wytwórni pasz.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia i linie produkcyjne do wytwarzania różnego rodzaju pieczywa: chleba, bułek, pieczywa chrupkiego oraz pieczywa cukierniczego: herbatników, krakersów, pierników, wafli i innych podobnych wyrobów.
Obsługuje i nadzoruje linie technologiczne, instalacje, maszyny i urządzenia stosowane przy produkcji piwa oraz czuwa nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych etapów procesu technologicznego, w oparciu o obowiązujące instrukcje i procedury oraz przestrzegając przepisów higieniczno-sanitarnych, bhp i ppoż.
Obsługuje, nadzoruje, kontroluje i reguluje, zgodnie z instrukcją technologiczną, urządzenia do wytwarzania różnego rodzaju sadz ze związków węglopochodnych i naftopochodnych.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia gorzelni (rolniczych) stosowane w procesach wytwarzania destylatu rolniczego (spirytusu surowego) z surowców zbożowych (żyta, kukurydzy), a także z melasy lub ziemniaków; prowadzi procesy technologiczne i eksploatuje użytkowane urządzenia zgodnie z obowiązującymi instrukcjami, aktami prawnymi i procedurami, przestrzegając przepisów higieniczno-sanitarnych, bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Prowadzi proces produkcji sztucznej skóry (dermy, skaju i in.) lub skóry wtórnej, do wytwarzania której używa się rozwłóknionych odpadów skór naturalnych, garbowanych; obsługuje aparaty, maszyny i urządzenia, takie jak: transportery, urządzenia rozdrabniające, wirówki, mieszadła, wyparki, filtry, kalandry, granulatory, wytłaczarki, formy wtryskowe i in.; konserwuje, reguluje i wykonuje drobne naprawy obsługiwanych maszyn.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do przetwarzania ciekłych i stałych surowców chemicznych w różnego rodzaju środki do mycia, prania i czyszczenia oraz urządzenia do konfekcjonowania otrzymanych wyrobów.
Obsługuje maszynę próżniową usuwającą powietrze z przestrzeni międzyściankowej wkładów termosowych i zabezpiecza próżnię przez zatopienie kapilary; obsługuje srebrzarki, suszarki oraz wirówki służące do pokrywania od strony wewnętrznej naczyń termosowych warstewką metalicznego srebra.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do pozyskiwania oleju z nasion oleistych oraz produkcji margaryny i podobnych wyrobów.
Prowadzi proces produkcji węgli aktywnych: zasadowych, obojętnych, kwaśnych i specjalnych, w różnego typu urządzeniach i aparatach, o działaniu ciągłym lub okresowym: piecach retortowych i obrotowych, suszarniach tunelowych i próżniowych, mieszalnikach i wirówkach.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia i instalacje technologiczne oraz prowadzi procesy produkcji fermentowanych wyrobów winiarskich, w tym: win, miodów pitnych, napojów winopochodnych i winopodobnych, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie aktami prawnymi, instrukcjami (technologicznymi, obsługi urządzeń), normami i procedurami, przestrzegając przepisów higieniczno-sanitarnych, bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje maszyny do formowania i obróbki włókien chemicznych z polimerów naturalnych i syntetycznych.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia oraz linie produkcyjne stosowane do produkcji czekolady, czekoladek, karmelków, drażetek, pomadek, gumy do żucia, chałwy i innych podobnych wyrobów.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do otrzymywania substancji farmaceutycznych, formulowania leków i ich konfekcjonowania, zwykle w warunkach aseptycznych (sterylnych).
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do przetwarzania ciekłych i stałych surowców chemicznych, w celu uzyskania różnego rodzaju środków kosmetycznych pielęgnacyjnych i upiększających, oraz urządzenia do konfekcjonowania otrzymanych wyrobów.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia i linie produkcyjne do wytwarzania napojów mlecznych, masła, serów, mleka w proszku i innych produktów mleczarskich.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia i instalacje z aparaturą kontrolno-pomiarową do produkcji spirytusu rektyfikowanego i napojów spirytusowych (wódek czystych i gatunkowych); prowadzi procesy produkcyjne i eksploatuje urządzenia zgodnie z obowiązującymi instrukcjami, aktami prawnymi i procedurami, przestrzegając przepisów higieniczno-sanitarnych, bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Prowadzi procesy i obsługuje linie produkcyjne związane z przerobem ziarna kakaowego na miazgę kakaową, tłuszcz kakaowy i kakao, zgodnie z instrukcjami technologicznymi, instrukcjami technicznymi obsługi maszyn i urządzeń oraz obowiązującymi procedurami, przestrzegając przepisów sanitarno-higienicznych, bhp i ppoż.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do przerobu ziarna zbóż na mąkę, kasze, płatki.
Obsługuje instalacje, aparaty i urządzenia służące do oczyszczania ropy naftowej, gazu ziemnego i produktów naftowych, destylacji ropy naftowej, prowadzenia procesów krakowania i produkcji paliw ciekłych oraz do produkcji substancji smarowych i gazów syntezowych.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do uboju drobiu i obróbki poubojowej oraz do przetwarzania mięsa drobiowego na wędliny, wyroby garmażeryjne i konserwy.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do produkcji kawy ziarnistej, mielonej i rozpuszczalnej, w tym kawy bezkofeinowej, zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając higieny produkcji, przepisów bezpieczeństwa pracy, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do uboju zwierząt rzeźnych i obróbki poubojowej tusz, do produkcji wędlin, wędzonek, wędlin podrobowych, konserw mięsnych, mięsno-warzywnych itp. oraz do wytopu tłuszczu.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do produkcji konserw i przetworów z owoców i warzyw: kompotów, konserw warzywnych, mrożonek, soków, koncentratów, dżemów, powideł itp.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia stosowane do przygotowywania ryb do spożycia, mrożenia i wędzenia ryb, do produkcji przetworów rybnych: marynat, konserw, past, oraz do produkcji olejów.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do przygotowywania recepturowych mieszanek gumowych celem dalszego ich przetworzenia, urządzeń do wytwarzania różnych półproduktów do konfekcjonowania lub wulkanizacji oraz gotowych wyrobów gumowych.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia do produkcji mączki ziemniaczanej, syropu ziemniaczanego i glukozy krystalicznej, dekstryn, płatków ziemniaczanych oraz kostki i grysu ziemniaczanego.
Operator urządzeń do przygotowania powierzchni do nakładania powłok zajmuje się obsługą operatorską i monitorowaniem sprzętu do oczyszczania i obróbki wykańczającej powierzchni.
Operator urządzeń do przygotowania powierzchni do nakładania powłok należy do grupy zawodów o charakterze produkcyjno-usługowym. Celem pracy operatora jest oczyszczenie i przygotowanie powierzchni detali metodą obróbki mechanicznej lub chemicznej do: powlekania elektrolitycznego, nakładania powłok lakierniczych, wytwarzania powłok ochronnych lub dekoracyjnych z wykorzystaniem różnych technologii. Zadania operatora obejmują użytkowanie i monitorowanie urządzeń oraz sprzętu przeznaczonego do przygotowania powierzchni (urządzeń szlifierskich, polerskich, piaskarek, śrutownic, stanowisk do mycia, odtłuszczania), sprawdzanie jakości wykonanej obróbki powierzchniowej metodami organoleptycznymi oraz innymi wskazanymi metodami lub przyrządami. Operator odpowiedzialny jest za prawidłową eksploatację urządzeń, właściwe stosowanie i wykorzystanie materiałów technologicznych, przestrzeganie procedur technologicznych i norm jakościowych. Do zadań operatora należy załadunek i wyładunek wsadu do lub z urządzeń, napełnianie ich materiałem eksploatacyjnym, kontrolowanie parametrów procesu czyszczenia z wykorzystaniem przyrządów sterowniczych.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia stosowane w procesach przygotowania dodatków niewłóknistych (wypełniaczy, klejów, barwników, środków retencyjnych, środków uszlachetniających) do masy papierniczej lub stosowanych do powlekania czy impregnowania, nadających określone właściwości jakościowe papierom i tekturom; prowadzi procesy wytwarzania mieszanek i roztworów oraz eksploatuje użytkowane maszyny i urządzenia zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając przepisów bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do spieniania i formowania tworzyw sztucznych stosowanych przy wytwarzaniu wyrobów porowatych lub gąbczastych.
Obsługuje i nadzoruje pracę urządzeń do suszenia ziarna zbóż, gryki i rzepaku w stacyjnych suszarniach elewatorów zbożowych i suszarniach wolno stojących lub przewoźnych, w celu wysuszenia ziarna zawilgoconego ponad dopuszczalne normy.
Obsługuje ścieraki (prasowe, śrubowe, łańcuchowe itp.) służące do otrzymywania ścieru drzewnego z odpowiednio przygotowanych klocków drewna, głównie świerkowego.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia do prowadzenia procesu wulkanizacji, półproduktów z mieszanek gumowych w celu otrzymania określonych wyrobów gumowych i ebonitowych.
Obsługuje, nadzoruje i konserwuje wyważarki - maszyny służące do wyważania statycznego i dynamicznego wirujących elementów maszyn.
Obsługuje i konserwuje wanny lub całe ciągi technologiczne do cynkowania, cynowania i ołowiowania ogniowego oraz aluminiowania zanurzeniowego; kontroluje przygotowanie powierzchni elementów poddawanych obróbce; przygotowuje wypełnienie wanien.
Steruje urządzeniami do przyjmowania, wydawania, ważenia, czyszczenia i przemieszczania ziarna zbóż, gryki i rzepaku w zbożowym elewatorze wieloczynnościowym, za pomocą tablicy zdalnego sterowania i pulpitu sterowniczego wyposażonych w elektryczno-elektroniczne systemy sygnalizacji akustycznej i świetlnej, wykorzystując schemat technologiczno-techniczny pracy elewatora, a ponadto nadzoruje utrzymanie urządzeń w należytym stanie technicznym.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia i instalacje (o działaniu okresowym lub ciągłym), służące do rozdzielania w skali przemysłowej dwóch faz znajdujących się w zawiesinie przez zatrzymanie cząstek ciała stałego na porowatej przegrodzie.
Obsługuje i nadzoruje w skali przemysłowej instalacje i urządzenia do nadawania materiałom i substancjom chemicznym postaci ziarnistej, celem ułatwienia dozowania w dalszym przerobie oraz ograniczenia pylenia podczas transportu.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej